شناسه خبر : 13528

رئیس اورژانس کشور گفت: با وجود افزایش دو برابری موارد جدید کرونا هرگز آمبولانس‌های اورژانس برای پذیرش بیماران در بیمارستانها در سطح شهر سرگردان نشده‌اند، همه بیماران در اورژانس بیمارستان‌ها پذیرش می‌شوند و هیچ بیماری پشت در بیمارستان نمی‌ماند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، پیرحسین کولیوند روز یکشنبه در نشست آنلاین خبری از وزارت بهداشت درباره کمبود تخت و مشکلات پذیرش بیماران و ایجاد نقاهتگاه افزود: یکی از علل افزایش مبتلایان به کرونا عدم رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های فردی و اجتماعی است. همه باید با هم دست به دست هم بدهیم و با این ویروس مبارزه کنیم. تا سلامت خود، همسایه ها و اجتماع را حفظ کنند.

وی افزود: اینکه در تعطیلات به سفر می رویم، ماسک نمی زنیم، در  اجتماعات، مهمانی ها و دورهمی ها شرکت می کنیم، عامل مهم  افزایش موارد کروناست، اگر می خواهیم این وضعیت تغییر کند، همه مردم و مسئولان باید دست به دست هم بدهند و به توصیه ها و پروتکل های بهداشتی عمل کنند.

رئیس اورژانس کشور گفت: وزارت بهداشت در این دوران سخت، کم پروتکل تصویب نکرده است، مراعات مردم اصلی ترین روش کنترل اپیدمی کووید۱۹ است، بله درست است، بیمارستانها شلوغ شده، اما بحران کمبود تخت هنوز وجود ندارد. بیمارستانها شلوغ است، اما تاکنون هیچ موردی نبوده که آمبولانس های ۱۱۵ برای پذیرش بیماران کووید۱۹ در  بیمارستانها در سطح شهر سرگردان شوند، همه آنها حداقل در اورژانس بیمارستان پذیرش می شوند و در اولین فرصت به بخش منتقل می شوند.

وی ادامه داد: مشکل جدی فعلی، این است که شاهد ابتلای خانوادگی مردم به کرونا هستیم و در موارد زیادی همه اعضای یک خانواده در بیمارستان بستری می شوند، باید قرنطینه ها را بهتر کنیم تا از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری شود.

کولیوند گفت: اینکه عده ای می گویند، وارد شرایط بحرانی شده ایم یا پرسنل اورژانس یا بیمارستانها خسته شده اند، خواسته و حرف دشمنان نظام است، پرسنل اورژانس با وجودی که ۹ ماه است به مرخصی نرفته اند و چهار شهید خدمت داده اند، اما همچنان به صورت جهادی و بی منت مشغول خدمت هستند، درست مثل دوران دفاع مقدس که تا آخرین روز جوانان کشور با شوق و اشتیاق به جبهه می رفتند.

رئیس اورژانس کشور ادامه داد: پرسنل اورژانس مشتاقانه و شبانه روزی حتی در روزهای آف هم در محل کار حاضر هستند، من اعلام خستگی را نمی پسندم این تهاجم دشمن است.

افزایش ۲ برابری عملیات کرونایی اورژانس کشور

وی گفت: تاکنون موردی که بیمار کرونایی در آمبولانس جان خود را از دست بدهد، نداشته ایم و به هر قیمت که شده بیماران را به بیمارستان می رسانیم. البته تعداد عملیات های اورژانس برای انتقال بیماران کرونا حدود دو برابر شده و تعداد تماس های مردم برای دریافت مشاوره نیز بسیار بیشتر شده است، حدود ۷۵ درصد بیماران کرونا نیز توسط اورژانس ۱۱۵ به بیمارستانها منتقل می شود.

کولیوند درباره کمبود اکسیژن و تخت بیمارستانی گفت: کمبود اکسیژن در بیمارستانها تا حد زیادی حل شده است، معاون درمان وزیر بهداشت شهر به شهر و بیمارستان به بیمارستان برای حل این مشکل در تلاش است، به هر حال یکی از اصلی ترین درمان ها برای بیماران کرونا اکسیژن درمانی است، خیلی جاها از این نظر شرایط سختی را پشت سر گذاشتیم اما نسبت به گذشته با افزایش تولید اکسیژن در کشور که با همت سازمان غذا و دارو انجام شد، این مشکل کمتر شده است.

وی افزود: در مورد ایجاد نقاهتگاه ها، وزارت بهداشت پیشنهادهایی را به ستاد ملی کرونا و قرارگاه جدید عملیاتی کرونا ارائه کرده است، اما تصمیم گیری در این زمینه باید در ستاد ملی کرونا و قرارگاه جدید انجام شود.

استخدام ۱۱۴۵ نفر در اورژانس کشور

کولیوند درباره استخدام نیرو نیز گفت: در مورد استخدام ها از هفت هزار پرسنل جدیدی که قرار است در وزارت بهداشت استخدام شود، ۱۱۴۵ سهمیه به اورژانس پیش یمارستانی اختصاص داده شده که بعد از آزمون به جمع تکنسسین های کشور اضافه می شوند.

وی افزود: جبران کمبود نیروی انسانی را در قالب استخدام دنبال می کنیم. خیلی از نیروها در قالب شرکتی کار می کنند و وضعیت مناسبی ندارند. اورژانس ۱۱۵ از اساسی ترین وظایف حاکمیتی است و تلاش می کنیم وضعیت شغلی این نیروها را بهتر کنیم.

وی ادامه داد: در ۹ ماه گذشته کمترین پاداش و پرداختی ها به فوریت های پزشکی پرداخت شده است. با وجود پیگیری وزیر بهداشت برای اینکه بودجه ای برای اورژانس و پاداش کووید به همکاران پرداخت شود، هنوز هیچ مبلغی به عنوان پاداش کووید یا عنوان مشابه به این نیروها پرداخت نشده است اما این مساله به هیچ وجه بر کیفیت کار و روحیه جهادی نیروهای اورژانس تاثیر نگذاشته است و حتی با توجه به تجربیات به دست آمده کیفیت خدمات بهتر هم شده است.

رئیس اورژانس کشور با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در حوزه پدافند غیر عامل گفت: درس آموخته های زیادی در حوادث مختلف از جمله سیل، زلزله و آتش سوی ها داریم که به دانشگاههای علوم پزشکی منتقل شده است، اصلاح رویه های مدیریتی و کاری را در دستور کارداریم به عنوان مثال از این پس همه بیمارستانهای جدید بر اساس اصول پدافند غیر عامل و چند منظوره ساخته می شوند تا در شرایط  بحران بتوانیم از این امکان استفاده بیشتری ببریم.

وی ادامه داد: مسائل سایبری و فناوری های نوین نیز که می توانند در واقع بحرانی تهدید کننده باشند، مورد توجه هستند و در این زمینه پیشرفت های خوبی در وزارت بهداشت داشته ایم و با توجه به اینکه بسیاری از خدمات بیمارستانی، درمانگاهی و بهداشتی در شرایط امروز به زیرساختهای سایبری وابسته است، تلاش می کنیم امکانات به نحوی ارتقا پیدا کند تا در مواقع بحرانی هیچ فردی در خطر قرار نگیرد.

کولیوند گفت: در زمینه دیپلماسی سلامت و همکاری با کشورهای همسایه و جهان نیز برنامه ها و اقدامات متعددی در حال انجام است تا چالش ها را مرتفع کنیم، در زمینه خدمات تشخیصی و آزمایشگاهها نیز افزایش تعداد آزمایش ها در دستور کار است.

انتقال مجروحان تروما از شبکه زیرزمینی شهری

وی افزود: برای انتقال سریعتر بیماران کرونا نیز رمپ هایی از مترو به بیمارستانهای تروما ایجاد شده تا مجروحان حوادث غیر مترقبه مستقیم از طریق شبکه زیرزمینی از مترو به بیمارستان منتقل شوند. آمادگی اورژانس برای رسیدگی به مسمومیت های الکلی، شیمیایی و تهدیدهای تروریستی افزایش یافته است و اسناد علمی خوبی در این زمینه فراهم شده است.

رئیس اورژانس کشور ادامه داد: اورژانس۱۱۵ شلوغ تر و تعداد تماس ها بسیار بیشتر شده اما نیروهای اورژانس به صورت جهادی و بی منت کار می کنند. ۹ ماه است مرخصی نرفته اند. ۴۳۰۰ نفر مبتلا شدند. و چهار نفر به شهادت رسیده و بقیه بهبود یافته اند.

وی گفت: موج جدید کرونا در پاییز قابل پیش بینی بود، مدیریت این موج جدید همکاری همه دستگاهها را می طلبد، در کشورهای دیگر نیز این موج مشاهده شده است. اهمیت این موضوع به قدری است که مقام معظم در همه سخنرانی های متعدد خود از جهادگران سلامت قدردانی می کنند.

کولیوند افزود: همه دستگاهها و مردم باید دست به دست هم بدهند تا بر این بیماری غلبه پیدا کنیم. روز به روز اورژانس ۱۱۵ به رغم تحریم های قطعات آمبولانس مسیر ارتقای خدمات را طی می کند. کار هیچ بیماری زمین نمانده و موردی نبوده که نتوانیم آمبولانس اعزام کنیم و هم برای بیماران کووید۱۹ و غیر کووید رضایتمندی مردم را داریم.

وی گفت: از کمک نیروهای جهادی استقبال می کنیم. این نیروها هر جا وارد شد اند در کارها موفق بوده ایم باید قدر مقام معظم رهبری را بدانیم که مبدع این فعالیت هستند.

رئیس اورژانس کشور افزود: برای آموزش همگانی نیز از ظرفیت شبکه های مجازی و رسانه ملی و سامانه ۱۱۵ استفاده می کنیم و آموزش های مختلف از نظر پدافند زیستی و رعایت دستورالعمل های بهداشتی با همکاری آموزش و پرورش به مردم منتقل می شوند.

وی گفت: هیچ بیماری تاکنون به خاطر کمبود تخت یا دارو آسیب ندیده است. تمام تلاش وزارتخانه ها و دانشگاهها برای کمک به این بیماران بسیج شده است حتی همزمان برای توسعه منابع و ایجاد مراکز جدید هم تلاش ها ادامه دارد و افزایش ظرفیت تخت های بستری، دیالیز و مراقبت های ویژه انجام می شود.

کولیوند در پاسخ به پرسشی درباره سرنوشت پادگان قلعه مرغی گفت: در مورد قلعه مرغی تاکنون بالگردهای اورژانس در این مکان مستقر شده اند. در حال پیگیری هستیم که اماکن زیرزمینی را تحویل بگیریم و تبدیل به بیمارستان صحرایی کنیم تا برای مواقع بحران استفاده شود. در این زمینه در حال پیگیری هستیم اما هنوز به توافق نرسیده ایم. در مورد استفاده از پادگان قلعه مرغی از همکاری شهرداری و نیروی انتظامی و قرارگاه ثارالله و نیز کمک فرمانده ستاد کلی نیروهای مسلح برخوردار شده ایم.

وی افزود:  بسیاری از بیمارستانهای تهران فرسوده هستند و بیش از ۴۰ سال سن دارند. حتما باید زیرساختهای بیمارستانی را در تهران تقویت و نوسازی کنیم و ایجاد بیمارستانهای جدید با رعایت اصول پدافند غیر عامل یک ضرورت مهم است که پیگیری می شود.

وی  گفت: سند جامع پدافند شهری هم در حال تدوین است که بخش سلامت هم دارد و مباحث شیمیایی، زیستی، پرتویی، هسته ای، رادیو اکتیو و حوادث غیر مرقبه در آن دیده شده است و بر اساس آن اقدامات لازم برای بازدارندگی، تقویت و پاسخ به حوادث انجام می شود.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای