شناسه خبر : 13143

سعیدیان گفت: نیمی از حوادث ساختمانی استان تهران در کارگاه های ساختمانی به دلیل سقوط از ارتفاع بوده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سعید سعیدیان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در مراسم آیین بزرگداشت روز ملی ایمنی با بیان اینکه ایمنی از موضوعات پراهمیت در حوزه ساخت و ساز به شمار می‌رود گفت: متاسفانه شیوه‌های سنتی که در حوزه ایمنی وجود دارند، همچنان ادامه دارند و به دلیل هم افزایی که بین مجموعه‌ها و دستگاه‌های مختلف وجود نداشته، نتوانسته‌ایم تاکنون در حوزه ایمنی به توفیقات خوبی دست پیدا کنیم.

او ادامه داد: بر اساس آمارهای ارائه شده است حوادثی که در این حوزه با آن مواجه بوده‌ایم، مربوط به کارگاه‌های ساختمانی و به دلیل سقوط از ارتفاع بوده که این آمارها بسیار ناگوار است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه لازم است همکاری بسیار موثری با وزارت کار در حوزه مدیریت وجود داشته باشد گفت: با همکاری و هماهنگی با وزارت کار می توانیم در حوزه ایمنی به توفیقات خوبی دست یابیم.

سعیدیان اظهار کرد: حتی اگر با یک اقدام هم بتوانیم حوزه ایمنی را رعایت کنیم شاهد کاهش حوادث در حوزه ساختمانی خواهیم شد، بنابراین باید اقدامات موثری در این زمینه ایجاد شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تصریح کرد: همراهی و هماهنگی دستگاه‌ها باعث می‌شود که در این مسیر به توفیقات خوبی دست یابیم و اگر پیش از این، همراهی دستگاه‌های مختلف وجود داشت شاهد چنین حوادث و تلفاتی نبودیم.

او به امضای تفاهمنامه بین انجمن مهندسان عمران و اداره کل وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حوزه ایمنی هم اشاره کرد و گفت: یکی از انجمن‌هایی که در این حوزه همواره فعال بوده، انجمن مهندسان عمران بوده است که حمایت ما از آنها باعث می شود تا سازمان نظام مهندسی بیش از گذشته به حوزه ایمنی ورود پیدا کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ادامه داد: امیدواریم هر چه سریعتر به این اهداف دست یابیم البته این اقدامات مستلزم آن است که تمامی دستگاه‌ها از جمله وزارت راه و شهرسازی هم به این دست موضوعات حساس شوند و به آن ورود پیدا کنند.

سعیدیان با بیان اینکه همکاری دستگاه‌ها با یکدیگر باعث می‌شود که حوادث موجود در حوزه کارگاه‌های ساختمانی کاهش یابد اضافه کرد: این همکاری‌ها باعث می‌شود که نتایج مطلوبی در این بخش به دست بیاوریم.

سعیدیان با بیان اینکه رعایت الزامات ایمنی را در تمامی کارگاه‌های ساختمانی باید سرلوحه کار خود قرار دهیم گفت: ما اگر در این عرصه حتی بتوانیم جان یک نفر را هم نجات دهیم، توفیقات بسیار مطلوبی را به دست خواهیم آورد.

او با اشاره به اینکه در سطح کارگاه‌های ساختمانی، یکی از موضوعات جدی این است که افراد فاقد صلاحیت را از این بخش حذف کنیم، گفت: صنعت ساختمان مانند دیگر موضوعات پیشرفت کرده است، بنابراین باید تعداد افراد حرفه‌ای را که در این صنعت حضور دارند، افزایش دهیم.

سعیدیان با بیان اینکه متاسفانه در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم که مهندسان و کارگران فاقد کارت مهارت هستند، گفت: داشتن کارت مهارت در این بخش بسیار مهم است و کارگران در این بخش هم باید دارای کارت مهارت باشند و اگر به این الزام دست یابیم شاهد کاهش بسیاری از حوادث در این بخش خواهیم بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه یکی از اصل‌های مهم در این بخش آن است که همه متولیان در این حوزه را بتوانیم وارد این بخش کنیم گفت: سازمان نظام مهندسی در زمینه جلوگیری از تخلفات بسیار رشد پیدا کرده و البته باید در این بخش اقدامات با جدیت بیشتری دنبال شود.

او یاد آور شد: در حوزه بازرسی بیش از ۴ هزار بازدید داشته‌ایم که این بازدیدها بسیار موثر بوده و باید بتوانیم آنها را با جدیت بیشتری دنبال کنیم.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای