شناسه خبر : 12429

رییس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۲۰ درصد زوجین در کشور نابارور هستند بر افزایش حمایت‌ها در راستای تامین کاهش هزینه‌های درمان ناباروری تاکید کرد و گفت: پوشش بیمه‌ای ناباروری در کشور بسیار پایین است.

به گزارش چابک آنلاین، جعفر محسنی روز یکشنبه با تاکید بر اهمیت توجه به مراکز درمان ناباروری، اظهار کرد: متأسفانه سن ناباروری در ایران نسبت به میانگین جهانی پایین است که این موضوع از علل مختلفی چون ازدواج دیرهنگام و غیره نشأت می‌گیرد.

وی با بیان این‌که میانگین زوج‌های نابارور در دنیا ۱۵ درصد بوده اما در ایران این میزان تا ۲۲ درصد هم می‌رسد، افزود: ضرورت ایجاب می‌کند که مراکز درمان ناباروری حمایت شود،  متأسفانه علی رغم بالا بودن هزینه‌های درمان ناباروری، حمایت‌های بیمه‌ای از آن مناسب نیست و در این رابطه نیاز است که پوشش بیمه‌ای افزایش یافته و دولت نیز حمایت‌هایی در رابطه با تأمین این هزینه‌ها داشته باشد.

محسنی با اشاره به تکنیک‌های درمان ناباروری،  افزود: امروزه افراد خواهان استفاده از روش‌های نوین درمان ناباروری زیاد شده است، البته تعدادی از زوجین با یک دوره درمان به نتیجه نمی‌رسند و ۲ الی سه بار پروسه درمان را طی کرده و در این رابطه نیز متحمل هزینه‌هایی می‌شوند.

وی اظهار کرد: با راه اندازی بخش تشخیص اختلالات ژنتیک، این مرکز از حیث ارائه خدمات و دارا بودن تجهیزات، مجهزترین مرکز در شمالغرب کشور می‌باشد.

رییس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی افزود: در کنار مباحث درمان ناباروری، به حوزه پیشگیری از بیماری‌ها نیز ورود کرده‌ایم که پیشگیری از سرطان سینه از جمله آنهاست، چرا که سن بروز این بیماری در ایران پایین بوده و در زمانی است که مادر تأثیر بسیاری در خانواده دارد.

وی با بیان این‌که بخشی از علل عدم موفقیت روش‌های درمان ناباروی از ناهنجاری ژنتیکی جنین‌ها نشأت می‌گرفت، گفت: در سال ۹۷ مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی را مجهز به سیستمی کردیم که ژنتیک جنین را بررسی می‌کند.

محسنی خاطرنشان کرد: مراکز درمان ناباروری به هر میزان که از حیث امکانات و تجهیزات پیشرفته‌تر شوند، شانس موفقیت درمان نیز در این مراکز بالا می‌رود.

وی اظهار کرد: در سال گذشته در حدود ۲۰ هزار زوج از مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی خدمات دریافت کرده‌اند

ارسال نظر

خدمات بیمه ای