شناسه خبر : 10431

دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت با اشاره به آسیب‌های روحی و مالی دستیاران مشغول خدمت در بخش‌های پرخطر بیمارستان‌ها گفت: پیشنهاد می‌شود وزارت بهداشت با بیمه عمر و بیمه حوادث برای این دستیاران پوششی ایجاد کند تا از مشکلات احتمالی کاهش بدهد.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایسنا، هومان پارسایی به تلاش دانشجویان دستیاری در مبارزه با کرونا اشاره کرد و گفت: شرایط ایجاد شده ناشی از بیماری کویید ۱۹ موجب نگرانی‌­هایی در جامعه شده است و دستیاران و کارورزان پزشکی، پیراپزشکی و پرستاری در تمام بخش‌های بیمارستانی در کنار سایر اعضای تیم درمان و مجموعه وزارت بهداشت نقش انکارناپذیری در درمان و کنترل شیوع این بیماری برعهده دارند. نیل به این هدف که جزو اولویت‌­های خانواده بزرگ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، جز در سایه همدلی، مشارکت، ایجاد بستر آرام و رفع موانع و دغدغه­‌ها میسر نخواهد بود. 

وی در ادامه افزود: دستیاران مانند همیشه خود را در کنار مسؤولان می‌بینند و علی‌رغم اینکه نیروی آموزشی فاقد پوشش خدمات بیمه‌ای هستند، بنابر عِرق ملی و تقدس ذاتی رشته پزشکی به صورت داوطلبانه در خط مقدم مواجهه و درمان این بیماری قرار گرفته‌اند و در این برهه حساس از هیچ تلاشی برای کنترل و درمان این بیماری دریغ نمی‌کنند.

دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: همانگونه که در حال حاضر وظیفه اصلی کادر درمان استمرار مراقبت‌های درمانی است، حفاظت و صیانت از کادر درمان و جامعه دانشجویان علوم پزشکی نیز یک وظیفه ملی است و سلامت این قشر و خانواده‌های آن‌ها از الزامات خدمت‌رسانی بهتر است؛‌ در نتیجه از مسؤولان در تمام رده‌های سازمانی انتظار می‌رود که شرایط را از نظر تجهیزات و امکانات محافظتی برای تیم درمان فراهم کنند،‌ هر چند تا کنون برخی از امکانات فراهم شده، اما با توجه به شیوع این بیماری و نیاز به مجهز بودن تیم درمان به تجهیزات محافظتی کامل، انتظار می‌رود کمال همکاری از سوی روسای بیمارستان‌ها صورت گیرد.

این دانشجوی دستیاری داوطلب مبارزه با بیماری کرونا تصریح کرد: شرایط ایجاد شده ناشی از ویروس کرونا، عادی نیست و  متأسفانه دستیاران و دانشجویان مقاطع مختلف مستقر در بیمارستان‌ها با توجه به اینکه نیروی آموزشی بوده و نیروی رسمی وزارت بهداشت نیستند، به دلیل مشکلات قانونی، بیمه تأمین اجتماعی نمی‌شوند و در صورت بروز حادثه علاوه بر آسیب روحی و روانی، خانواده آن‌ها دچار آسیب‌های مالی نیز می‌شوند؛ علی رغم همه خطرهای موجود دستیاران کماکان در حال خدمت در صف مقدم جبهه مبارزه با کرونا هستند.

به گفته این فعال دانشجویی، پیشنهاد می‌شود که وزارت بهداشت با بیمه عمر و بیمه حوادث برای دستیاران و دانشجویانی که در بخش‌های پرخطر هستند، پوششی ایجاد کند تا در صورت ابتلا و فوت ایشان خانواده آن‌ها از مزایای بیمه عمر و بیمه حوادث بهره‌مند شوند.

وی اضافه کرد: با تمام نگرانی‌هایی که وجود دارد، مردم ما از گذشته نشان داده‌اند در شرایط مشابه با اتحاد و همدلی می‌توانند سربلند از زیر بار مشکلات خارج شوند. حال که کادر سلامت و درمان در صف اول مبارزه با این بیماری قرار گرفته‌اند، دستیاران در تمام مقاطع و رشته‌های آموزشی از هیچ تلاشی برای رسیدن به این هدف مشترک دریغ نمی‌کنند و ان شاء الله با یاری خدای متعال و مشارکت مردم کرونا را شکست خواهیم داد.

پارسایی در خصوص پیوستن دانشجویان به «پویش دانشجویی مبارزه با کرونا»، گفت: اخیراً با راه‌اندازی فراخوان «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، قرار است دانشجویان در چهار محور «پیشگیری»، «مبارزه»، «سلامت روان» و «مستندسازی» دسته‌بندی شوند. همانگونه که در هر بحرانی این چهار محور، محورهای اساسی حضور و تلاش بوده، راه‌اندازی این پویش در حقیقت کمک می‌کند تا بانک اطلاعاتی از دانشجویان فعال و همیشه در صحنه در دسترس باشد تا در لحظات حساس با همکاری آن‌ها برای کنترل و درمان بیماری‌های همه‌گیر و بحران‌ها با سرعت بیشتری اقدام شود.

دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت، یادآور شد: مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت ضمن قدردانی از همه دستیاران و دانشجویانی که در تمام مقاطع در تلاش برای کنترل این بیماری هستند، از مردم خواهش می‌کند تا با وزارت بهداشت همکاری لازم را داشته باشند. زیرا این بیماری یک موضوع ملی بوده و همت و همدلی ملی را می‌طلبد. همچنین از کارورزان و دانشجویان دعوت می‌کنیم تا با شرکت در پویش دانشجویی مقابله با کرونا، با پتانسیل بالای خود تیم درمان را همیاری کنند.

به گزارش مفدا، وی در پایان با اشاره به شهید دانستن خادمین بهداشت و سلامت مردم در مبارزه با کرونا از سوی رهبر معظم انقلاب، افزود: این اتفاق بسیار مبارکی است، زیرا این جهاد به واقع در راه خداوند است؛ زیرا تلاش‌گران این عرصه در حوزه بهداشت و درمان از جان خود گذشته‌اند و در مواجهه مستقیم با بیماری قرار دارند، امیدوارم با بیمه عمر کردن دانشجویان دستیاری که در عرصه فعالیت خود در مواجهه با خطر هستند،‌ به این عزیزان قوت قلب لازم را بدهیم و مسؤولان در این حوزه نیز ورود جدی داشته باشند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای