شناسه خبر : 49634

بهترین دهکده‌های کشور در سازمان جهانی گردشگری حضور دارند

بهترین دهکده‌های کشور در سازمان جهانی گردشگری حضور دارند

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: ۸ روستای کشور در استان‌های اصفهان، لرستان، خراسان جنوبی، سمنان، کردستان، کرمان، مازندران و یزد برای انتخاب بهترین دهکده‌های گردشگری در رقابت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) حضور دارند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، اشکان جعفرکریمی افزود: برنامه بهترین دهکده‌های گردشگری به عنوان بخشی از برنامه‌های توسعه‌ای سازمان جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۱ با هدف تبدیل گردشگری به محرک توسعه روستایی و رفاه، راه‌اندازی شد.

وی اظهار داشت: بهترین دهکده‌های گردشگری، نمونه‌های برجسته‌ای از مقاصد گردشگری روستایی با دارایی‌های فرهنگی و طبیعی است که ارزش‌ها، محصولات و سبک زندگی مبتنی بر روستا و جامعه را حفظ و ترویج می‌کند و تعهد آشکاری به نوآوری و پایداری در همه جنبه‌های آن دارد.

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: در راستای همکاری با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، روستاهای شناسایی شده و واجد شرایط و منطبق با شاخص‌ها و استانداردهای سازمان جهانی گردشگری به عنوان روستاهای هدف قرار گرفته که بر این اساس، روستای کندوان استان آذربایجان شرقی در سال ۲۰۲۳ در طرح انتخاب بهترین دهکده‌های برتر از سوی سازمان جهانی گردشگری به عنوان نخستین روستای ایران ثبت جهانی شد.

وی افزود: در سال ۲۰۲۴ نیز به منظور بررسی، شناسایی و معرفی روستاهای واجد شرایط به سازمان جهانی گردشگری، اقدامات مشترکی بین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از طریق واحدهای ذی‌ربط استانی آغاز شده است که بر این اساس روستاهای ابیانه استان اصفهان، بیشه استان لرستان، اصفهک استان خراسان جنوبی، قلعه بالا استان سمنان، پالنگان استان کردستان، میمند استان کرمان، کندلوس استان مازندران و فهرج استان یزد به عنوان ۸ روستای واجد شرایط انتخاب شدند.

وی خاطرنشان کرد: پس از تهیه مستندات و ارائه مدارک لازم از سوی استان‌ها، جلسه‌ای به منظور بررسی، جمع‌بندی و اعلام نواقص موارد به صورت مجازی و از طریق ویدئو کنفرانس با مدیران‌ کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان‌های مذکور برگزار و نکات قابل توجه به استان‌ها اعلام می شود.

انتخاب بهترین دهکده گردشگری از سال ۲۰۲۱ توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) دنبال می‌شود و هدف از این اقدام تبدیل گردشگری به محرک توسعه روستایی و رفاه روستاییان است، سازمان جهانی گردشگری ۹ شاخصه از جمله دارا بودن منابع فرهنگی، ترویج و حفاظت از آن، پایداری اقتصادی، محیطی، اجتماعی، پتانسیل گردشگری و توسعه و یکپارچگی زنجیره ارزش، حاکمیت و اولویت‌بندی گردشگری و نیز امور بهداشت، ایمنی و امنیت را به عنوان معیارهای انتخاب روستاهای جهانی اعلام کرده است که روستای کندوان توانست امتیاز قابل قبولی را از این موارد کسب کند.

تا کنون بیش از ۷۰ روستا از ۴۰ کشور به عنوان بهترین دهکده‌های جهانی گردشگری معرفی شده‌اند که جمهوری اسلامی ایران نیز با ثبت کندوان به این مجموعه اضافه شده است.

براساس اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از مزایای انتخاب شدن به عنوان روستای جهانی می‌توان به معرفی در سطح بین‌المللی به عنوان نمونه‌ای برجسته از یک مقصد گردشگری روستایی، ارائه گواهی امضا شده توسط دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، دارا شدن فضایی برای تبادل تجربیات و آموزش، امکان شرکت در رویدادهای مرتبط با توسعه روستایی و گردشگری و در نهایت معرفی کشور صاحب روستا در ابعاد و زوایای مختلف گردشگری اشاره کرد.

ارسال نظر