شناسه خبر : 33430

افزایش ۸۸ درصدی تولید گل محمدی در ایران

افزایش ۸۸ درصدی تولید گل محمدی در ایران

مجری طرح ملی گیاهان دارویی گردش مالی اسانس گل محمدی کشور را ۵۰۰ هزار دلار عنوان کرد و گفت: سال گذشته ۶ تن اسانس گل محمدی از کشور صادر شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، «حسین زینلی» در نشست هم‌اندیشی تحول در زنجیره ارزش گل محمدی با بیان این که ایران رتبه نخست جهان را از نظر سطح کشت و تولید دارد، اظهار داشت: این در حالی است که کشور ما سهم مناسبی از بازار گل محمدی جهان ندارد و گردش مالی این گیاه تا سال ۲۰۲۰ در بازار جهانی حدود ۳۲۰ میلیون دلار است.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی اظهارداشت: ما سمت و سوی گلاب‌گیری را به تولید اسانس و غنچه سوق داده‌ایم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و با کمک بخش تحقیقات، پایلوت اسانس گل محمدی را برای دستیابی به استانداردهای بالای تولید طراحی کرده‌ایم.

زینلی با اشاره به این که سطح کشت گل محمدی از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۰ از ۱۹ هزار هکتار به ۳۰ هزار هکتار افزایش یافته است، تصریح کرد: سطح زیر کشت در این مدت ۴۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: طی این مدت میزان تولید گل محمدی نیز بیش از ۸۸ درصد با استفاده از دانش نوین و پشتکار تولیدکنندگان افزایش یافته است.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی افزایش عملکرد تولید گل محمدی در واحد سطح از طریق نوسازی، بازسازی، جوان‌سازی باغات و تغییر رقم را از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی نام برد.

وی افزود: دستیابی به تولید ۴ تن گل محمدی در هکتار را هدفگذاری کرده‌ایم.

زینلی در همین حال تغییر راهبرد، هدفگذاری‌های جدید، بررسی ظرفیت‌ها، نیازها و الزامات را از اهداف این نشست هم‌اندیشی برشمرد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای