شناسه خبر : 31541

افزایش ۸۷ درصدی حملات باج افزاری به شرکت‌های صنعتی

افزایش ۸۷ درصدی حملات باج افزاری به شرکت‌های صنعتی

حملات باج افزاری به سازمان‌های صنعتی، به میزان ۸۷ درصد در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال پیش از آن افزایش یافت.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، شرکت امنیت سایبری "دراگوس" در گزارشی اعلام کرده است هکرها سال گذشته، صنایع معدنی در استرالیا و نیوزیلند را هدف گرفتند و به شرکت‌های انرژی تجدیدپذیر در آمریکا و اتحادیه اروپا متمرکز شدند. هکرها همچنین حملات سایبری به بخش انرژی، آب، غذا، برق و گاز طبیعی را افزایش داده یا سرعت بخشیدند.

رابرت ام لی، مدیرعامل "دراگوس" گفت: هکرها تمایل دارند سراغ شرکت‌های تولیدکننده بروند تا این که شرکت‌های برق، نفت و گاز را هدف بگیرند.

"دراگوس" همچنین پی برد ابزار هک باج افزار می‌تواند ده‌ها هزار سیستم که به مدیریت زیرساخت برق جهانی، خطوط لوله گاز و شرکت‌های آب کمک می‌کنند را مختل کند. بدافزار "پایپ‌دریم" که توسط گروه تهدید "چرنوویت" مورد استفاده قرار گرفته است، می‌تواند برای هدف گرفتن صنایع مختلف استفاده شود و سیستم‌های صنعتی مختلف را مختل کند.

این شرکت امنیت سایبری همچنین به افزایش تهدیدها علیه بخش انرژی و زیرساخت حساس پس از آغاز جنگ اوکراین در سال ۲۰۲۲، اشاره کرد. اگرچه "دراگوس" اعلام کرد فعالیت مخرب، کمتر از حد انتظار بوده است اما به این اشاره کرد که یک شرکت نیروی اوکراینی، همچنان تحت حمله سایبری شدید قرار دارد.

برای دفع کردن این حملات، "دراگوس" توصیه کرد سازمان‌ها طرح‌های واکنش موثر طراحی کرده و ابزارهایی برای رصد زیرساختشان داشته باشند و دسترسی به سیستم‌های‌شان را از طریق پیاده سازی احراز هویت دو مرحله‌ای، امن کنند.

این گزارش پس از یافته‌هایی منتشر شده که از رکود در باج گیری مرتبط با هک حکایت دارند. طبق گزارش شرکت تحلیل بلاکچین چینالایز، در مجموع، پرداخت‌ها به گروه‌های باج افزاری در سال ۲۰۲۲ به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرد و قربانیان، ۴۵۶.۸ میلیون دلار به هکرها ارسال کردند که کمتر از ۷۶۵.۵ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، حملات باج افزاری طی هفته‌های اخیر، باعث مختل شدن بازار مشتقات و سیستم‌های  مدارس دولتی در آریزونا و ماساچوست شد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای