شناسه خبر : 31278

معافیت مالیاتی‌ لبنان برای هواپیما و کشتی‌های حامل کمک‌های بشردوستانه

معافیت مالیاتی‌ لبنان برای هواپیما و کشتی‌های حامل کمک‌های بشردوستانه

پس از زلزله مهیب سوریه و ترکیه، نخست وزیر عراق از ایجاد خط هوایی بین عراق و سوریه برای انتقال کمک‌های امدادی خبر داد و وزیر حمل و نقل دولت پیشبرد امور لبنان هم گفت که فرودگاه بیروت و دو بندر بیروت و طرابلس برای فرود هواپیماها و ورود کشتی‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به سوریه باز است و از هر گونه مالیات معاف هستند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، پس از زلزله بزرگ اخیر در ترکیه و سوریه، برخی زیرساخت‌‌های عمرانی و حمل و نقل دو کشور آسیب دید‌.

فرودگاه استانبول مملو از داوطلبان اعزام به مناطق زلزله زده

هزاران نفر از مردم ترکیه طی 24 ساعت گذشته  برای کمک به تیم‌های امداد و نجات در مناطق زلزله زده به فرودگاه بین‌المللی استانبول آمدند تا با پروازهای داخلی خود را به شهرهای آسیب دیده برسانند.

در همین راستا خطوط هوایی ترکیه اعلام کرد که 6718 داوطلب را در 41 پرواز به شهرهای آسیب دیده منتقل خواهد کرد.

همچنین شرکت هواپیمایی ترکیه برای کسانی که قصد دارند از شهرهای آدانا، شانلی اورفه، دیاربکر و الازیغ که در اثر زلزله آسیب زیادی دیده بودند، بازگردند بلیت برگشت تنها به قیمت 100 لیر (حدود 5.3 دلار) ارائه کرده است.‌

علی یرلی کایا، فرماندار استانبول نیز به نوبه خود از اعزام 73 هواپیما و 12752 داوطلب به مناطق زلزله زده برای کمک به عملیات آواربرداری خبر داد.‌

آمار جان باختگان زمین لرزه ترکیه تا لحظه تنظیم خبر 3 هزار و 381 کشته و آماز زخمی ها 20 هزار و 426 زخمی اعلام شده است.

اداره امور اضطراری ترکیه می گوید که در این زمین لرزه تاکنون فرو ریختن پنج هزار و 775 ساختمان مورد تایید است و گزارش شده که 11 هزار و 302 ساختمان دیگر فروریخته شده که هنوز مورد تایید نیست.

سازمان ملل اعلام کرده است که 224 ساختمان در 17 منطقه در شمال غرب سوریه بر اثر زلزله تخریب شدند.

آمارقربانیان زمین لرزه در سوریه  تاکنون یک هزار و 504 کشته و 3 هزار و 548 زخمی اعلام شده است.

ایجاد خط هوایی قطر به ترکیه برای کمک‌های امدادی

وزارت خارجه قطر اعلام کرد که یک خط هوایی از این کشور به مقصد ترکیه برای ارائه کمک‌های  امدادی ایجاد شده است.

ایجاد پل هوایی عراق با سوریه و ترکیه

از سوی دیگر دفتر اطلاع رسانی محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، از ایجاد خط هوایی بین عراق و سوریه برای انتقال کمک‌های امدادی شامل دارو، سوخت، پتو، تجهیزات امدادی خبر داد.

در بیانیه دولت عراق آمده است که پل هوایی بین عراق و سوریه از طریق اعزام دو هواپیمای اول نیروی هوایی عراق مملو از محموله امدادی، پزشکی و غذایی راه اندازی شد.

نهادهای جامعه مدنی در سوریه نیز مراکز اسکان موقت را در استان‌های زلزله زده حلب، اللاذقیه و حماه برای میزبانی از خانواده های آسییب دیده دایر کردند که تنها در حلب تعداد این مراکز به 127 مرکز می‌رسد.

صلیب سرخ چین اعلام کرده که کمک فوری 200 هزار دلار به کشورهای ترکیه و سوریه ارسال می‌کند.

تلویزیون چین اعلام کرد که پکن محموله اول کمک‌های خود به ترکیه به ارزش 6 میلیون دلار را به ترکیه می‌فرستد.

دمشق: به همه مناطق آسیب دیده سوریه کمک می‌کنیم

زهیر خزیم، وزیر حمل و نقل سوریه، در جریان بازدید از مناطق زلزله زده در استان اللاذقیه سوریه گفت که همه توانمندی‌های کشور برای ارائه همه کمک‌ها به تمام مناطق آسیب دیده به صورت برنامه ریزی شده و صحیح به کار گرفته شده است .(بخش هایی از شمال سوریه تحت کنترل گروه‌های معارض یا تروریستی است که در زمین لرزه اخیر آسیب جدی دیدند).

وی همچنین تاکید کرد که اتاق‌های عملیات مرکزی در سطح هر استان برای ارائه کمک‌های مورد نیاز به شهروندان در سطح امداد رسانی فعال هستند و همه نهادهای وابسته به وزارت حمل و نقل سوریه در آماده باش کامل برای پاسخ به همه خواسته های لجستیک تیم های امداد هستند.

خزیم همچنین تاکید کرد که فرودگاه‌های غیرنظامی سوریه برای استقبال از هواپیماهای امدادی و پشتیبانی از مناطق زلزله زده در اوج آمادگی هستند و همه کادر و خدمه هواپیما هم به صورت شبانه روزی برای حرکت هواپیماها در آماده باش هستند.

وزیر حمل و نقل سوریه گفت که مجوز فرود هواپیماهای امدادی بر اساس درخواست مقامات هواپیمایی کشوری در تعدادی از کشورهای برادر و دوست صادر شده است.

نخستین هواپیمای حامل ۴۵ تُن کمک‌های دارویی، غذایی و بهداشتی بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران برای زلزله‌زدگان سوریه، نیز شب گذشته در فرودگاه بین‌المللی دمشق به‌ زمین نشست.

لبنان : به یاری سوریه می‌شتابیم

علی حمیه، وزیر حمل و نقل دولت پیشبرد امور لبنان هم صبح امروز سه شنبه از آمادگی شرکت های لبنانی برای اعزام تجهیزات لجستیک به منظور کمک به آواربرداری در سوریه خبر داد.

وی با بیان اینکه اگر امروز در کنار سوریه نباشیم پس چه زمانی باید باشیم، گفت: حتی در شرایط اقتصادی کنونی لبنان به یاری آسیب دیدگان زمین لرزه در سوریه می‌شتابیم.

وزیر لبنانی با بیان اینکه اوضاع انسانی در شمال سوریه بر اثر وقوع زمین لرزه فاجعه بار است، گفت نباید به بهانه تحریم‌های آمریکا، سوریه را تنها گذاشت.

حمیه تاکید کرد: طی مشورت با نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان اعلام می‌کنیم که فرودگاه بیروت و دو بندر بیروت و طرابلس و آسمان ما برای فرود هواپیماها و کشتی‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به سوریه باز است و از هر گونه مالیات هم معاف هستند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای