شناسه خبر : 30404

آیا امکان تمدید گواهینامه به صورت اینترنتی وجود دارد؟

آیا امکان تمدید گواهینامه به صورت اینترنتی وجود دارد؟

یکی از دغدغه‌های رانندگان، گواهینامه است که برای تمدید آن باید حتما حضوری به پلیس راهور فراجا مراجعه کنند و مدت زمان زیادی را صرف کنند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، این روزها با توجه به موضوع الکترونیکی شدن خدمات در برخی اُرگان ها و دستگاه ها، انجام بسیاری از کارها برای مردم راحت تر شده و دیگر نیازی نیست ساعت ها در مسیر باشند تا بتوانند با حضور درآن مکان مربوطه یکی از کارهای خودشان را انجام بدهند، پلیس راهور فراجا هم یکی از آن ارگان هایی است که باید برخی از خدمات خود را به صورت الکترونیکی به شهروندان اراده کند  و به نوعی به پنجره واحد الکترونیکی دولت متصل شود؛ در این راستا سردار هادیانفر رئیس پلیس راهور فراجا  اظهار کرد که بیش از ۶۰ میلیون خدمت در بخش‌های شماره گذاری، صدور گواهینامه، رسیدگی به تصادفات و... در سال گذشته به مردم ارائه دادیم همچنین این خدمات الکترونیکی در اپلیکیشن پلیس من بارگذاری شده و وجود دارد، اما اینکه به پنجره واحد الکترونیکی دولت اتصال داشته باشد، تدبیر فرمانده کل را می‌خواهد که انجام نشده است.

افزون بر این؛ یکی از دغدغه  رانندگان موضوع گواهینامه است که برای تمدید آن باید حتما حضوری به پلیس راهور فراجا مراجعه کنند و مدت زمان زیادی را برای انجام این کار صرف کنند؛ سوال رانندگان این است که چرا با هوشمندسازی بسیاری از خدمات فرایند تمدید گواهینامه رانندگی به صورت الکترونیکی انجام نمی شود؟ به همین دلیل این موضوع را از سردار حسینی جانشین رئیس پلیس راهور فراجا پیگیری کردم، او  اظهار کرد که فلسفه تعویض گواهینامه این است که راننده در یک بازه زمانی مشخص در بازه زمانی مشخص اقدام به انجام تست و معاینات مورد نیاز را انجام دهد و پلیس مطمعن شود که راننده با گذشت چندسال از صدور گواهینامه قبلی هنوز از سلامت جسمانی برای رانندگی برخوردار است.

وی بیان کرد:  در همه دنیا هم همین است یعنی هدف از صدور گواهینامه در یک بازه زمانی محدود این است که فرد مداوم برای انجام تست ها مراجعه کند، برای مثال شاید یک راننده در 5 سال گذشته عینک لازم نداشت اما در حال حاضر چشم ها ضعیف شده و به عینک نیاز داردیا از لحاظ جسمانی مشکلی نداشته اما الان به هر دلیل طبیعی یا یک حادثه دچار مشکل شده است که می تواند برای رانندگی مشکل ایجاد کند.

جانشین رئیس پلیس راهور فراجا یادآور شد: منظور از تعویض گواهینامه فقط تعویض فیزیکی آن برگه نیست که بتوان به صورت غیرحضوری انجام داد و نیازی به حضور نداشته باشد؛ ما نمیتوانی ماعلام کنیم که طرحی در آینده داریم که مردم دیگر برای تمدید گواهینامه نیازی نیست حضور داشته باشند زیرا معاینات پزشکی و بدنی مستلزم حضور فرد است.

سردار حسینی جانشین رئیس پلیس راهور فراجا در پاسخ به این سوال که پس این کار به صورت الکترونیکی قرار نیست انجام شود؟ گفت: خیر؛ بخش هایی از گواهینامه ممکن است به صورت غیرحضوری انجام شود که شامل آموزش آیین نامه رانندگی، آموزش، آزمون و... است و در دستور کار است.

برای تمدید گواهینامه رانندگی چه مدارکی لازم است؟ 

1: اصل و کپی شناسنامه (در صورت داشتن توضیحات کپی صفحه توضیحات ممهور به مهر ثبت احوال) (در شناسنامه‌های جدید : کپی صفحه محله تنظیم سند)

۲- اصل و کپی کارت ملی

۳- کدپستی ۱۰ رقمی و آدرس دقیق پستی محل سکونت دائمی

۴- اصل گواهینامه مربوطه بر اساس یکی از شرایط زیر:

۵- عکس بیومتریک

۶- اعلام گروه خونی

ارائه هر گونه مدرک اعم از کارت پایان خدمت، برگه آزمایشگاه و غیره که گروه خونی در آن درج شده باشد و یا حتی خوداظهاری (با ثبت اثر انگشت و امضا خوداظهاری) در خصوص تعیین و ثبت گروه خونی متقاضی کافی است.

۷- پرداخت مبالغ تعیین شده از طریق دستگاه کارتخوان (POS) مستقر در دفاتر

۸- گواهی عدم اعتیاد: متقاضیان تعویض و المثنی گواهینامه پایه یکم (در تهران) جهت انجام تست اعتیاد پس از دریافت معرفی‌نامه از دفاتر می‌بایست به یکی از مراکز ذیل مراجعه کنند.

نکات مهم برای تمدید گواهینامه‌

الف) حضور شخص متقاضی به منظور اخذ اثر انگشت در دفتر الزامی است.

ب) با ارائه مدارک فوق به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی برگه معاینه چشم صادر می‌شود که معاینه باید توسط یکی از پزشکان معتمد ناجا انجام پذیرد.

  • برای تعویض گواهینامه گروه ب موقت، انجام معاینه چشم نیاز نیست و ارائه یک قطعه عکس کافی‌ست.
  • متقاضیان بالای ۷۰ سال بعد از انجام معاینه چشم باید ابتدا به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی و سپس به باجه کاردان فنی شهرک آزمایش مراجعه کنند.
  • اشخاصی که قبلا گواهینامه رانندگی با لنز داشته و قصد اخذ المثنی یا تمدید گواهینامه با همان شرایط را دارند، نیازی به مراجعه به شهرک آزمایش ندارند و فقط باید توسط پزشکان معتمد ناجا معاینه شوند.

ج) در مورد کسانی که گواهینامه قبلی آنان با عینک بوده و اکنون با انجام جراحی لیزیک نیازی به استفاده از عینک ندارد؛ تأییدیه یک پزشک معتمد ناجا در این خصوص در فرم معاینه پزشکی لازم است.

د) کسانی که قبلاً دارای نقص عضو بوده‌اند و یا اینکه پس از اخذ گواهینامه وضعیت جسمانی آنان تغییر پیدا کرده است، پس از انجام معاینه پزشکی، اخذ نظریه کاردان فنی شهرک آزمایش برای این اشخاص الزامی است.

هـ) افرادی که گواهینامه آن‌ها با استفاده از لنز طبی می‌باشد بعد از حضور در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی باید به کاردان فنی شهرک آزمایش مراجعه کنند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای