شناسه خبر : 27945

مهر ماه ۱۹۵۰ میلیون متر مکعب آب از سدهای کشور خارج شد

مهر ماه ۱۹۵۰ میلیون متر مکعب آب از سدهای کشور خارج شد

سخنگوی صنعت آب با اشاره به خروجی ۱۹۵۰ میلیون متر مکعبی آب در مهر ماه سال جاری گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد کاهش را نشان می دهد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایلنا، فیروز قاسم زاده در نشست خبری در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه امسال وارد پاییز خشک شدیم و بیشتر بارش های دریافتی در شمال کشور بوده است، اظهار داشت: تاکنون ۳ میلیمتر بارندگی دریافت کردیم و در مقایسه با پارسال ۴۴ درصد و نسبت به بلندمدت ۵۹ درصد کاهش داشته است، در این شرایط ورودی به مخازن سطحی و زیرزمینی کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه ورودی سدها در مهرماه امسال ۸۸۰ میلیون متر مکعب بوده و نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۲ درصد کاهش داشته است، افزود: در ۵ ساله اخیر ورودی به سدها ۳۰ درصد کاهش یافته است.

سخنگوی صنعت آب با اشاره به خروجی ۱۹۵۰ میلیون متر مکعبی آب در مهر ماه سال جاری گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد کاهش را نشان می دهد.

وی میزان پرشدگی مخازن را ۳۷ درصد عنوان کرد و یادآور شد: این رقم طی ۵ سال گذشته ۴۳ درصد بوده است.

قاسم زاده با بیان اینکه کشور ما از ۱۲ سال پیش طبق شاخص های بین المللی وارد تنش آیی شده است، گفت: اگر سرانه آب کمتر از ۱۷۰۰ متر مکعب کمتر باشد وارد تنش آبی و اگر سرانه زیر ۱۰۰۰ متر مکعب باشد وارد کمبود آب شده و آثار آن ملموس خواهد بود.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد آب شرب تهران از منابع سطحی است، افزود: در حال حاضر سدها ۱۹ درصد پرشدگی دارند.

 وی با بیان اینکه وضعیت منابع آبی خوب نیست، گفت: آب ۲ هزار و ۸۰۰ مشترک بد مصرف آب در کلان‌شهر تهران برای ساعت‌هایی در روز قطع شد و هدف تغییر در رفتارهای مصرفی بوده است.

سخنگوی صنعت آب ،  درباره تعداد شهرهای دارای بحران آبی بیان کرد: ما برنامه ریزی کردیم که قطعی نداشته باشیم، گرچه کشور در محدوده تنش آبی قرار دارد و وارد کمبود آبی شدیم.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه کمبود آب داریم اما قطعی آب شرب برنامه ریزی شده نداریم البته در شهرهای مختلف طرح های اضطراری یا هدف مدیریت ریسک را دنبال می کنیم.

قاسم زاده تاکید کرد: اکنون برای ۱۳۲ شهر طرح اضطراری و مدیریت ریسک انجام می دهیم. 

وی یادآور شد: از نظر شاخص بین المللی کشور ما در تنش آبی قرار دارد اما در مدل برنامه ریزی آبفا هیچ شهری در این شرایط قرار ندارد، اما با توجه به اینکه احتمال می دهیم بارندگی پاییز نداشته باشیم مدیریت ریسک انجام می دهیم.

سخنگوی صنعت آب با تاکید بر اینکه در بخش تامین آب شرب مشکلی نداریم، گفت: در شهرهایی مثل اصفهان، خوزستان، ایلام و استان‌های فلات مرکزی مشکلاتی برای تامین آب کشاورزی داریم.

وی در ادامه گفت: در هفته‌های آینده بارش‌های خوبی پیش‌بینی شده و همچنین پیش‌بینی ها نشان می‌دهد که زمستان نرمالی از نظر میزان بارش خواهیم داشت.

قاسم‌زاده در خصوص اعمال مدیریت مصرف در پاییز امسال گفت: در شهرها احتمال دارد که مدیریت فشار در دستور کار قرار گیرد اما قطعی آب نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: سیاست های تنبیهی برای مشترکین آب در پاییز اعمال می‌شود به صورتی که مشترکینی که بیش از الگو مصرف کنند، در قبوض آنها جرایمی درنظر گرفته خواهد شد.

سخنگوی صنعت آب  تصریح کرد: سیاست های تشویقی برای مشترکین آب در نظر گرفته شده به طوری که اگر مشترکین در تقسیم بندی مشترکین خوش مصرف قرار بگیرند، و نسبت به روال عمومی مصرف خود، کاهش مصرف داشته باشند، به ازای هرمترمکعب کاهش مصرف، ۳۰۰۰ تومان تشویق برای این دسته از مشترکین درنظر گرفته می‌شود.

وی افزود: حدود ۲۸۰۰ مشترک بدمصرف در تهران داریم که طی یک هفته اخیر، بعد از دریافت اخطارها، یک نوبت قطع آب برای این مشترکین اعمال شد و قطع آب برای مشترکین بدمصرف در صورت عدم توجه به اخطارهای پیامکی و بعد از درج اخطار در قبوض، اعمال خواهد شد.

قاسم‌زاده در خصوص وضعیت تأمین آب همدان گفت: یکی از ایستگاه‌های پمپاژ آب دچار اشکال فنی شد که این اشکال برطرف شده و درحال حاضر هیچ‌گونه قطعی آب در همدان نداریم.

وی ادامه داد: دریافت آب بی‌کیفیت و لجنی در همدان را تکذیب می‌کنم و به‌هیچ وجه آب آلوده وارد شبکه آب همدان نشده و کیفیت آب در این شهر، استاندارد و مطلوب است، همچنین در روزهای اخیر دانشگاه ابن سینا، بررسی‌هایی روی کیفیت آب همدان داشته و نتایج این بررسی‌ها بر تأیید کیفیت آب، صحه گذاشته است.

سخنگوی صنعت آب در خصوص باروری ابرها در سال جاری گفت: سازمان باروری ابرها تشکیل شده و مطالعاتی در این زمینه آغاز شده اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای