شناسه خبر : 23975

قیمت واکسن مننژیت برای زائران ۵۰۰ هزار تومان است

قیمت واکسن مننژیت برای زائران ۵۰۰ هزار تومان است

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر گفت: با توجه به نرخ دلار قیمت واکسن مننژیت برای زائران حج تمتع در سال ۱۴۰۱، ۵۰۰ هزار تومان است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، سید علی مرعشی روز سه شنبه، درباره قیمت واکسن مننژیت برای زائران ، گفت: با توجه به تک نرخی بودن قیمت دلار در سال جاری قیمت واکسن مننژیت ۵۰۰ هزار تومان است.

وی با اشاره به مدت زمان ایمنی واکسن مننژیت گفت: مدت زمان ایمنی این واکسن ها ۳ سال است و اگر زائری در سال ۹۹ که حج متوقف شد، واکسن زده باشد در صورت داشتن کارت ممهور به واکسن نیاز به تزریق واکسن دوباره ندارند.

مرعشی در ادامه با بیان این که امسال ایران جز کشورهایی اعلام شده که باید واکسن فلج را نیز تزریق کنند، گفت: این واکسن برای زایران رایگان تزریق می شود.

وی در پاسخ به پرسش دیگر با اشاره به این که تست pcr  برای تمام زائران الزامی است، از اعزام ۲۸۰ پزشک هلال احمر جهت پوشش درمانی مراسم حج خبر داد.

وی با اشاره به پوشش درمانی مراسم حج توسط جمعیت هلال احمر گفت: از زمانی که دولت عربستان ظرفیت حج را اعلام کرد، زمان زیادی نگذشته است و به همین علت با فشردگی و تلاش های شبانه روزی، کار سنگینی صورت گرفت و سلامت حجاج مورد بررسی قرار گرفت.

مرعشی افزود: امسال حداکثر سن مجاز حجاج ۶۵ سال است و دستورالعمل های دیگری نیز از سوی عربستان صادر شده که نیاز به هماهنگی های زیادی داشت. فردا ۴۵ نفر در قالب نخستین تیم پزشکی به عربستان اعزام می شوند تا مقدمات را برای حج امسال فراهم کنند.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: تزریق واکسن فلج اطفال جزئی از دستورالعمل مسئولان عربستان سعودی است. با وجود این که فلج اطفال سال هاست در ایران ریشه کن شده است اما مسئولان عربستان سعودی به ۲۶ کشور گفته اند که باید این واکسن را تزریق کنند. چندین سال قبل یک گزارش ابتلا در شرق کشور وجود داشته است و همین امر سبب شده تا این واکسیناسیون در دستور کار قرار گیرد. 

مرعشی ادامه داد: در سال جاری تقریبا ۴۰ هزار نفر به همراه عوامل به حج اعزام می شوند و برای این افراد واکسن مننژیت تهیه شده و در اختیار استان ها قرار گرفته و روند واکسیناسیون از هفته گذشته آغاز شده است. 

وی افزود: داروهای ممنوعه نیز از سوی مسئولان عربستانی اعلام شده و به مراکز حج اعلام شده و پلیس فرودگاه نیز آموزش کافی را دیده است تا از خروج این داروها جلوگیری کند. این داروها بیشتر شامل مخدرها و کدوئین است. این قبیل داروها برای بیماران به صورت عمومی به عربستان ارسال می شود تا در صورت نیاز از سوی پزشک تزریق شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تصریح کرد: عربستان سعودی تاکنون ۱۰ واکسن را مورد تایید دانسته که ۳ واکسن از آن ها در ایران تزریق شده و طبق جلسات برگزار شده و هماهنگی با وزارت بهداشت، آن دسته از حجاجی که واکسنی به غیر از این سه مورد را تزریق کرده اند، واکسینه خواهند شد تا بدون مشکل به حج اعزام شوند.

مرعشی گفت: تعداد این حجاج که نیاز به واکسن مجدد دارند کم است و با تزریق دو دز واکسن اجازه سفر به عربستان داده می شود.

مرعشی با اشاره به این که متخصصان درمان و بهداشت در تیم های پزشکی هلال احمر حضور دارند، گفت: در محل اسکان تمامی حجاج پزشک و درمانگاه وجود دارد و اگر نشانه ای از بیماری آبله میمونی مشاهده شود، اقدامات لازم انجام می شود. باید توجه داشت که غالب حجاج ایرانی در سن و سالی هستند که غالبا واکسن آبله دریافت کرده اند و این بیماری در ایران از بین رفته است. 

وی گفت: طبق نظر برخی کارشناسان افرادی که واکسن آبله را دریافت کرده اند تا ۹۰ درصد در مقابل ویروس جدید ایمن هستند اما به علت سفر حجاج از کشورهای مختلف، تمهیدات لازم در دستور کار قرار گرفته است تا درمان در اسرع وقت صورت گیرد.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر با اشاره به کنترل حجاج در مبادی ورودی و خروجی کشور گفت: سلامت زائر در مراسم حج همواره مورد کنترل قرار می گیرد و گزارش ها به مسئولان عربستانی و وزارت بهداشت ارسال می شود و تمام اطلاعات رد و بدل می شود تا مشکلی در این حوزه وجود نداشته باشد. در عربستان در فضای باز الزامی برای استفاده از ماسک وجود ندارد اما همچنان در فضای بسته توصیه می کنند تا زائران از ماسک استفاده کنند. 

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اظهار کرد: تمهیداتی برای مقابله با گرمازدگی زائران در دستور کار قرار گرفته است و فیلم های آموزشی برای حجاج به نمایش درمی آید. به حجاج توصیه می شود در گرما و آفتاب کم تر به بیرون مراجعه کنند و در زمان هایی که مشکل شرعی ندارد، از چتر استفاده کنند.

وی گفت: زائران ضرورت دارد تا از مایعات به وفور استفاده کنند و داروهای مخصوص خود را به اندازه ۴۰ روز به همراه داشته باشند.

مرعشی با اشاره به این که برای زائران پرونده الکترونیک سلامت ایجاد شده است، گفت: با ایجاد پرونده سلامت برای حجاج مشخص شده است که چه تعداد به چه بیماری مبتلا هستند و برای این عزیزان نیز تمهیدات لازم در نظر گرفته شده است. غالب زائران بین ۵۰ تا ۶۵ سال سن دارند و به همین علت بیشترین بیماری مربوط به فشار خون و دیابت است. با این وجود حدود ۵۰ زائر زیر ۱۸ سال سن نیز در حج امسال حضور دارد که کوچک ترین آن ها ۶ سال سن دارد.

وی افزود: با وجود مکاتبات زیادی که با مسئولان عربستان صورت گرفته است اما هنوز نحوه ارسال دارو را اعلام نکرده اند و صرفا هزینه های گزاف باربری را اعلام کرده اند. داروها به اندازه ۴۰ هزار زائر با این وجود آماده شده و از روز آینده در سه مرحله به عربستان منتقل می شود. هماهنگی با طرف عربستانی نیز صورت گرفته است تا اگر نیاز بود از عربستان در محل نیز دارو خریداری شود.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص فوت احتمالی برخی حجاج تصریح کرد: اگر در مراسم حج سال جاری یکی از ازئران جان خود را از دست دهد در ابتدا با خانواده متوفی تماس گرفته می شود و به علت این که تمام زائران بیمه هستند، هزینه ها توسط بیمه پرداخت می شود و به ایران بازگردانده می شود.

وی گفت: خوشبختانه امکانات خوبی فراهم شده و برای هر ۴۰۰ زائر یک پزشک نیز اعزام می شود که در حدود ۹۵ نفر است. علاوه بر این ۱۲۳ پزشک در حوزه های مختلف نیز در مرکز درمانی مکه حضور دارند تا به زائران خدمت رسانی کنند.

مرعشی در پایان خاطرنشان کرد: زائرانی که استطاعت حضور در مراسم حج را نداشتند در یک کمیسیون مجددا مورد بررسی قرار گرفتند و از اعزام اشخاصی که بیماری سرطان فعال، بیماری قلبی پیشرفته، زنان باردار و بیماران اعصاب و روان و افرادی که تست اعتیاد مثبت داشتند، جلوگیری شد که تعداد این افراد بسیار کم بود. باید توجه داشت که حجاج برای ورود به عربستان باید تست pcr داشته باشند که مربوط به زمانی کم تر از ۷۲ ساعت باشد زیرا در مقصد کنترل می شود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای