شناسه خبر : 23240

کاهش ۴۱ درصدی زندانیان غیرعمد در ماه رمضان

کاهش ۴۱ درصدی زندانیان غیرعمد در ماه رمضان

رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور از کاهش ۴۱ درصدی آمار زندانیان جرائم غیرعمد در ماه رمضان خبر داد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سید اسدالله جولایی، با بیان این که در سال گذشته با تلاش ستاد دیه و خیران ۷ هزار و ۹۵۶ زندانی جرائم غیرعمد آزاد شدند که در این جمع ۷ هزار و ۶۱۱ مرد و ۳۴۵ زندانی زن به آغوش خانواده برگشتند، افزود: امسال ماه رمضان با برکتی داشتیم و با همت مردم آزادی ۴۱ درصدی محکومان غیرعمد را شاهد بودیم.

رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور با اعلام کاهش جمعیت زندانیان غیرعمد در طول ایام ضیافت الهی، تصریح کرد: آمار محکومان جرایم غیرعمد در آستانه ماه رمضان تعداد ۴ هزار و ۴۶ نفر بود که با برگزاری افزون بر چهارصد جشن حضوری و آیین مجازی گلریزان در سراسر کشور به همت سبز هموطنان نوعدوست، کاهش چشمگیر زندانیان جرایم غیرعمد را داشتیم.

جولایی با بیان این که هم‌اکنون ۲ هزار و ۸۶۸ بدهکار در ندامتگاه‌های کشور تحمل حبس می‌کنند، ابراز امیدواری کرد: بدهی این افراد که بدهکاران ناشی از صدور چک یا تعهد مهریه هستند نیز با استمرار مساعدت‌های اشخاص حقیقی و حقوقی در قالب مناسبت‌های ملی و مذهبی پیش‌رو از بند حبس آزاد و به آغوش گرم خانواده برگردند.

اصفهان در صدر آزادی زندانیان

جولایی ادامه داد: به علت رقم سنگین بدهی برخی زندانیان واجد شرایط و روند اخذ تسهیلات بانکی در راستای تعدیل محکومٌ‌ٌبه، فرآیند آزادی برخی مددجویان تحت پوشش ستاد دیه زمان‌بر بوده و از همین رو با تحقق زمینه آزادی این افراد که پیگیری پرونده آن‌ها در اولویت کاری نمایندگی‌های استانی قرار دارد، باید گفت تعداد زندانیان غیرعمدی که بدهی آن‌ها در ماه مهمانی خدا فراهم شده، بیش از رقم اعلامی است.

وی با اشاره به این که یک‌چهارم آزادی‌های انجام شده با همت خیرین اصفهانی محقق شده است، گفت: در جدول عددی استان‌های پر تلاش، اصفهان با آزادی ۱۹۴ زندانی جرایم غیرعمد و وصول مبلغی معادل ۲۸ میلیارد و چهارصد میلیون تومان تا پایان ماه رمضان، در صدر فهرست قرار گرفته و در رتبه‌های بعد استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و زنجان قرار دارند که هر کدام به ترتیب موجبات رهایی ۴۶، ۴۰ و ۳۷ زندانی جرایم غیرعمد را فراهم کردند.

رئیس هیئت امناء ستاد دیه کشور گفت: از مجموع کمک ۲۴۰ میلیارد تومانی خیرین خداجو در ماه رمضان، استان اصفهان با وصول مبلغی معادل ۳۵ میلیارد تومان در صدر جدول ریالی قرار دارد.

وی ادامه داد: در ادامه این فهرست استان آذربایجان غربی با جمع‌آوری رقمی معادل ۸ میلیارد و یکصد میلیون تومان، آذربایجان شرقی با وصول مبلغ بالغ بر ۷ میلیارد و یکصد میلیون تومان، تهران با رقم ۶ میلیارد و یکصد میلیون تومان، و در نهایت زنجان با جذب کمک ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی در رتبه‌های بالا قرار گرفته‌اند.

کاهش محکومان حوادث رانندگی

رئیس هیات امناء ستاد دیه کشور با اعلام این که ۹۸ درصد زندانیان تحت حمایت ستاد دیه کشور محکومان مالی هستند، گفت: قابل توجه است در شرایط فعلی که شمار محکومان دیات غیرعمد کمترین طیف مددجویان را به خود اختصاص داده اند، جمعیت رانندگان زندانی با شیب نزولی خود به ۳۱ نفر کاهش یافته است.

وی با اشاره به آمار ورودی روزانه ۶۰ محکوم به پرداخت دیه حوادث جاده‌ای به داخل زندان تا پیش از اصلاح قانون بیمه اجاری شخص ثالث افزود: با دوندگی هجده ساله ستاد دیه در ادوار مجلس شورای اسلامی در نهایت پس از تصویب و دائمی شدن قانون بیمه اجباری شخص ثالث در اردیبهشت سال ۱۳۹۵ آمار بدهکاران دیه‌های فوتی و جرحی حوادث رانندگی به مرور کاهش داشت، به نحوی که سال گذشته با کنترل ورودی رانندگان به بند‌های زندان، استان‌های ایلام و خراسان‌جنوبی هیچ زندانی دیه در ارتباط با سوانح جاده‌ای در آمار خود نداشتند و در ادامه همین روند هم‌اکنون آمار رانندگان زندانی در ثلث استان‌ها به صفر رسیده است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای