آبگیری ۸۱ درصدی ذخایر سدهای استان خوزستان

 آبگیری ۸۱ درصدی ذخایر سدهای استان خوزستان

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به مهار سیلاب های سامانه بارشی توسط سدهای استان خوزستان گفت: در حال حاضر ۸۱ درصد از ذخایر سدهای این استان آبگیری شده و مجموع ذخیره سدها به ۱۷ هزار و ۲۵۶ میلیون مترمکعب رسیده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از وزارت نیرو، "عباس صدریان فر" با اعلام این خبر اظهار داشت: طی ۱۰ روز گذشته و براساس هشدارهای هواشناسی و بررسی مدل‌هایی که در اختیار داشتیم،تمهیدات لازم را برای مدیریت مناسب حوضه‌های آبریز و سدها اتخاذ کردیم.

صدریان فر افزود: با توجه به عدم قطعیت این نوع سامانه‌های و بارشی و همچنین قرارگیری در روزهای پایانی آبگیری سدها، مدیریت بارش ها رخ داده از پیچیدگی های فنی بالایی برخوردار بود که خوشبختانه با اقدامات به موقع کنترل شد.

وی با بیان اینکه حوضه آبریز دز بعنوان بحرانی‌ترین حوضه آبریز در این سامانه بارشی به شمار می‌رفت افزود: در حوضه آبریز دز با توجه به میزان انباشت پشت سد دز و میزان بارش های احتمالی در این بخش، طی روزهای گذشته و به منظور مدیریت مناسب حوضه آبریز حجم خالی سد جهت کنترل سیلاب افزایش داده شد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: در این سامانه بارشی دو موج قدرتمند در روزهای ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت رخ داد که در روز اول با کاهش خروجی سد دز از همپوشانی فعالیت مسیل‌های پایین دست و خروجی سد و ایجاد خسارت جلوگیری شد و در روز دوم یک سیلاب با پیک دو هزار مترمکعب در ثانیه به صورت کامل مهار شد.

صدریان فر در پایان گفت: در حال حاضر ۸۱ درصد از ذخایر سدهای استان آبگیری شده و مجموع ذخیره سدهای استان به ۱۷ هزار و ۲۵۶ میلیون مترمکعب رسیده است.

ارسال نظر