افزایش نجومی قبض برق استرالیایی‌ها

افزایش نجومی قبض برق استرالیایی‌ها

استرالیا از جمله کشور‌های مهم جهان است که تلاش می‌شود در حوزه مصرف برق با تغییر تعرفه در ساعات مختلف شبانه روز و نیز کنترل هوشمند، میزان مصرف و پایداری شبکه سراسری برق حفظ شود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از وزارت نیرو، دولت استرالیا در سال ۲۰۲۳ میلادی تعرفه برق را در مناطق مختلف ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش داد و امید داشت تا از این طریق ضمن کاهش مصرف برق در بخش‌های مختلف، زمینه توسعه صنعت برق را فراهم آورد.

با این وجود به تازگی پایگاه خبری «abc» با انتشار گزارشی پیرامون افزایش شدید تعرفه‌های برق خانگی در سال ۲۰۲۴ میلادی از اعتراضات مردمی نسبت به این موضوع نوشت.

بر اساس این گزارش به طور متوسط برای خانوارهای معمولی که نه تنها در خانه‌هایی کوچک زندگی می‌کنند، بلکه وسایل برقی چندانی نیز ندارند، قبض برق سه ماهه معادل ۲۰۰۰ دلار آمده است که چنین قبوضی در این کشور بی‌سابقه بوده است.

همچنین در این کشور علاوه بر افزایش کلی قبض برق، در ساعات اوج بار که ۱۴ ساعت در شبانه روز است (۶ تا ۱۰ صبح و ۳ بعد از ظهر تا ۱ بامداد) تعرفه برق چند برابر می‌شود که همین موضوع نیز به نجومی شدن قبوض برق در این کشور کمک کرده است.

مستند به این گزارش افزایش شدید قیمت برق در استرالیا بسیاری از خانواده‌ها را ناچار کرده است تا با مراجعه به مشاوران مالی و مهندسان شرکت‌های برق از آن‌ها درباره نحوه صحیح استفاده از وسایل برقی و زمان دقیق مصرف برق کمک بگیرند.

Abc با تاکید بر اینکه افزایش شدید قبوض برق در استرالیا مشکلات فراوانی را برای موسسات و نهاد‌های خیریه ایجاد کرده است، نوشت، در سراسر استرالیا به ویژه جنوب این کشور مصرف کنندگان چاره‌ای جز رعایت زمان دقیق استفاده از برق با هدف کاهش هزینه‌ها ندارند.

این گزارش اضافه می کند در حال حاضر ۵۷ درصد از شبکه برق استرالیا به کنتور‌های هوشمند مجهز شده است و این کنتور‌ها به خانواده‌ها اجازه می‌دهد تا میزان مصرف برق را به صورت لحظه‌ای رصد کنند و در ساعات اوج بار با کاهش مصرف، ضمن جلوگیری از اعمال جریمه‌های سنگین به پایداری شبکه کمک کنند.

همچنین در این کشور در بازه‌های زمانی اوج مصرف برای مشترکانی که به کنتور هوشمند مجهز هستند پیامک‌هایی ارسال می‌شود تا ضمن یادآوری آغاز ساعت اوج بار، مشترکان را نسبت به افزایش تعرفه در بازه‌های زمانی مشخص آگاه کند.

در استرالیا به لطف افزایش انرژی خورشیدی، قیمت فروش برق در اواسط روز که خارج از ساعت اوج بار است بسیار ارزان‌تر است و همین موضوع به مشترکان اجازه می‌دهد تا مصارف غیر ضرور خود را در این ساعات انجام دهند.

این گزاش حاکی است قیمت برق در کشور استرالیا نرخ ثابتی ندارد و بسته به محل زندگی، شرکت تأمین کننده برق و ساعت استفاده تعرفه برق متغیر است، بنابراین مشترکان برای کاهش هزینه‌های خود جدا از محل زندگی و شرکت تأمین کننده برق، همچنین باید از مصرف لوازم برقی غیر ضرور در ساعات اوج مصرف که معمولاً در بعد از ظهر‌ها و اوایل شب است، خودداری کنند.

ارسال نظر