تابستان امسال چقدر برق از صنایع وارد مدار می‌شود؟

تابستان امسال چقدر برق از صنایع وارد مدار می‌شود؟

تلاش برای ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع از اواخر سال ۱۴۰۲ در دستور کار وزارت نیروی دولت سیزدهم قرار گرفت که اکنون انتظارمی رود در سال جدید بخش زیادی از این امر محقق شود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، اواخر سال ۱۴۰۰ بود که وزرای صنعت، معدن و تجارت و نیرو برای احداث نیروگاه توسط صنایع بزرگ به تفاهم رسیدند. بر این اساس مقرر شد صنایع بزرگ برای رفع نیازهای برقی خود نسبت به ساخت نیروگاه اقدام کنند.

با هدف تشویق بیشتر صنایع به ساخت نیروگاه، شرکت مدیریت شبکه برق ایران سال ۱۴۰۱ اعلام کرد که صنایعی که نیروگاه احداث کنند مشمول محدودیت‌های برقی در ایام اوج بار نخواهند شد.

برای ساخت نیروگاه توسط صنایع بزرگ اقدام‌هایی در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ انجام شد و تعدادی از صنایع توانستند نیروگاه‌های خود را وارد مدار کنند.

اسفندماه سال ۱۴۰۲ مجری طرح احداث نیروگاه‌های خود تأمین صنایع از احداث و بهره‌برداری از ۵ واحد نیروگاهی از سوی صنایع کشور به ظرفیت ۸۷۱ مگاوات تا آن زمان خبر داده بود و گفت: این میزان تا تابستان آینده به ۱۷۰۰ مگاوات خواهد رسید.

سید زمان حسینی با اشاره به ناترازی قابل‌ملاحظه تأمین برق در ابتدای دولت سیزدهم و امضای تفاهم‌نامه وزارت نیرو و وزارت صمت در مهر ۱۴۰۰ مبنی بر احداث حداقل ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خود تأمین از سوی صنایع افزود: این تفاهم‌نامه شامل احداث حداقل ۹ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی و هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر است که در ماده ۴ قانون مانع‌زدایی از صنعت برق از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

وی ادامه داد: آیین‌نامه اجرایی این تفاهم‌نامه تدوین شده و تاکنون موافقت اصولی برای ۴۳ شرکت متقاضی احداث نیروگاه به ظرفیت حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات صادر شده که در مراحل اولیه و اجرا قرار دارند.

ورود ۶ هزار مگاوات نیروگاه صنایع به مرحله اجرایی

مجری طرح نیروگاه‌های خود تأمین صنایع، نیروگاه‌های حرارتی ذکر شده را از نوع چرخه ترکیبی و با راندمان حداقل ۵۵ درصد دانست که در ۱۵ استان احداث می‌شوند.

حسینی با اشاره به‌سرعت عمل ۱۱ شرکت متقاضی، از ورود ۶ هزار مگاوات نیروگاه صنایع به مرحله اجرایی خبر داد.

وی گفت: از این میزان تاکنون عملیات اجرایی ۵ واحد نیروگاهی شرکت‌های فولاد مبارکه، چادرملو، آلومینیوم المهدی، شهید باکری سمنان و فولاد غرب آسیا در مجموع به ظرفیت حدود ۸۷۱ مگاوات به اتمام رسیده و به شبکه برق کشور متصل شده است.

مجری طرح نیروگاه‌های خود تأمین صنایع ادامه داد: که باتوجه‌به پیشرفت عملیات اجرایی آنها، ۷ واحد نیروگاهی صنایع، تا تابستان ۱۴۰۳ ظرفیت متصل شده به شبکه سراسری نیروگاه‌های صنایع به ۱۷۰۰ مگاوات خواهد رسید.

حسینی در خصوص صنایع پیشرو در احداث نیروگاه ادامه داد: فولاد مبارکه ۱۶۰۰ مگاوات نیروگاه را در دست احداث دارد که ۶۰۰ مگاوات خورشیدی و هزار مگاوات حرارتی است و از این میزان یک واحد گازی به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات به بهره‌برداری رسیده و ۳۰۷ مگاوات دیگر نیز طی روزهای آینده به شبکه سراسری برق متصل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های چادرملو یزد، گل‌گهر سیرجان و آلومینیوم المهدی هرکدام ۵۴۶ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی در دست اجرا دارند که دو واحد گازی چادرملو و گل‌گهر سیرجان و یک واحد گازی آلومینیوم المهدی در تابستان ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رسند.

این مقام مسئول گفت: برخی دیگر از صنایع نیز مانند پارسیان، فولاد شادگان، فولاد کاوه، جاجرم، جنوب کیش و فولاد هرمزگان در حال برگزاری مناقصه و اخذ مجوز سوخت هستند که امیدواریم تا تابستان ۱۴۰۴، واحدهای گازی این نیروگاه‌ها نیز به مدار بیاید.

مجری احداث نیروگاه‌های خود تأمین صنایع، هزینه احداث یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی چرخه ترکیبی، مشتمل بر ۲ واحد گازی و یک واحد بخار را حدود ۲۵۰ میلیون یورو اعلام کرد که باتوجه‌به ارائه بسته‌های حمایتی از صرفه اقتصادی مطلوبی برخوردار است.

حسینی خاطرنشان کرد: صنایع می‌توانند برق مازاد نیاز خود را به قیمت توافقی به سایر صنایع و یا از طریق بازار برق و بورس انرژی به فروش برسانند.

وی همچنین از احداث حدود ۶۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر از سوی صنایع خبر داد و گفت: که تاکنون عملیاتی شده و عمدتاً نیروگاه‌های بادی و خورشیدی را شامل می‌شود.

مجری طرح احداث نیروگاه‌های خود تأمین صنایع افزود: شرکت فولاد مبارکه احداث ۶۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی را پیگیری می‌کند که ۴۰ مگاوات آن تا تابستان ۱۴۰۳ به مدار می‌آید همچنین ۳۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی نیز از سوی شرکت ملی مس در تابستان آینده بهره‌برداری می‌شود و باقی نیروگاه‌های مذکور تا سقف هزار مگاوات در مرحله برگزاری مناقصه قرار دارد.

ارسال نظر