خیز بلند نفت برای افزایش قیمت

خیز بلند نفت برای افزایش قیمت

قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار آسیا، تحت تاثیر تشدید نگرانی‌های عرضه رشد روز گذشته را حفظ کرد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با یک سنت کاهش، به ۸۲ دلار و ۵۲ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک سنت افزایش، به ۷۷ دلار و ۵۹ سنت در هر بشکه رسید.

تونی سایکامور، تحلیلگر شرکت آی جی در سیدنی گفت: نگرانی‌ها پیرامون وضعیت کشتیرانی در دریای سرخ، از بهبود قیمت نفت در شب گذشته حمایت کرد و دورنمای بالا ماندن نرخ‌های بهره بانک مرکزی آمریکا به مدت طولانی‌تر را جبران کرد.

حملات نیروهای مسلح یمن به کشتی‌های مرتبط با شرکت‌های آمریکایی، انگلیسی و رژیم صهیونیستی، نرخ کرایه و مدت حمل بار را افزایش داده است. فرماندهی مرکزی آمریکا دوشنبه اعلام کرد یمنی‌ها در ۲۴ فوریه، شلیک موشک ناموفقی به یک نفتکش آمریکایی در خلیج عدن داشتند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد تا دوشنبه آینده، آتش‌بسی میان رژیم صهیونیستی و حماس در جنگ غزه وجود داشته باشد. اما مواضع دو طرف هیچ نشانی از آتش‌بس احتمالی ندارد و یکدیگر را عامل تاخیر در آتش‌بس قلمداد می‌کنند.

هر دو شاخص بازار جهانی روز دوشنبه، با بیش از یک درصد افزایش بسته شدند. این دو شاخص هفته گذشته که بازار روی احتمال طولانی شدن انتظار برای کاهش نرخ بهره در آمریکا حساب باز کرد، کاهش هفتگی را تجربه کردند.

جفری اشمید، رئیس بانک فدرال رزرو کانزاس سیتی روز دوشنبه اعلام کرد او مانند اکثر همکارانش در بانک مرکزی، عجله‌ای برای کاهش نرخ بهره ندارد. هزینه‌های بالای استقراض، معمولا رشد اقتصادی و تقاضا برای نفت را محدود می‌کند.

قیمت نفت روز سه‌شنبه همچنین تحت تاثیر نشانه‌های بهبود تقاضا در چین، حمایت شد. تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: نگرانی‌ها نسبت به تقاضای چین، فروکش کرده زیرا پالایشگاه‌ها پس از دوره سفرهای سال نوی چینی، همچنان به خرید در بازار معاملات فیزیکی ادامه می‌دهند در حالی که تعمیرات بیشتر از حد معمولی را برنامه‌ریزی کرده اند.

بر اساس گزارش رویترز، بازار منتظر انتشار آمار ذخایر نفت و سوخت آمریکا از سوی موسسه امریکن پترولیوم است. تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند میانگین ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۳ فوریه، حدود ۱.۸ میلیون بشکه رشد کرده است.

ارسال نظر