صادرات نفت به ۳۰ میلیارد دلار رسید

صادرات نفت به ۳۰ میلیارد دلار رسید

رئیس گمرک از صادرات ۳۰ میلیارد دلاری نفت طی ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: گمرک تخصصی فرآورده‌های نفتی در استان قزوین افتتاح شد که بهره‌مندی و تسهیلات بالایی برای استان ایجاد می‌کند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، محمد رضوانی‌فر - معاون وزیر اقتصاد - در مراسم افتتاح گمرک تخصصی فرآورده های نفتی شهرک صنعتی پاسارگاد در استان قزوین گفت: با افتتاح گمرک تخصصی فرآورده های نفتی شهرک صنعتی پاسارگاد ۵۰ واحد اقتصادی استان از خدمات و تسهیلات این گمرک تخصصی بهره‌مند می‌شوند.

وی عمل به مصوبات و ملاحظات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به موازات انجام رویه گمرکی را مهم برشمرد و ابراز امیدواری کرد: انجام امور در این واحد تخصصی با نهایت دقت و در کمترین مدت زمان انجام شود تا این تجربه به عنوان الگو در مناطق دیگر هم اجرایی شود.

رضوانی‌فر با اشاره به اینکه در جهت تسهیل و توسعه مبادلات و روانسازی تجارت خارجی برای واحدهای تولیدی، گمرک، توسعه انبارهای اختصاصی را با به روزرسانی دستور العمل های مربوطه در دستور کار خود قرار داده است، افزود: در حال حاضر در سطح این استان واحد های تولیدی از ظرفیت ۲۲ انبار اختصاصی استفاده می کنند.

 به گفته وی، یکی دیگر از تسهیلات مورد نظر، ایجاد گمرک اختصاصی است مانند آنچه در ذوب آهن، فولاد مبارکه و برخی پتروشیمی ها صورت پذیرفت و چنانچه در این استان نیز ظرفیت های بزرگی که توجیه اقتصادی داشته باشد، شناسایی شود، ایجاد گمرک اختصاصی در دستور کار قرار خواهد گرفت و مطمئناً این امر به روانسازی و توسعه فعالیت ها و حجم مبادلات و اعمال کنترل ها و نظارت های دقیق تر کمک شایانی خواهد کرد. 

رییس کل گمرک اظهار کرد: یکی دیگر از  موضوعاتی که گمرک دنبال می کند،  ایجاد "گمرک تخصصی" است که نمونه آن را در گمرک فرودگاه پیام با ایجاد گمرک تخصصی ICT شاهد بودیم. برای نیل به این مقصود بخشی از قلمرو گمرکی به منظور استقرار هدفمندتر دستگاه های همجوار، ارتقای آموزش همکاران در یک حوزه خاص و اعمال سیاست ها و رویه های تجاری به یک زمینه کاری خاص اختصاص خواهد یافت و این امر علاوه بر تسریع و تسهیل کار ذینفعان و فعالان اقتصادی به اعمال حاکمیت گمرک کمک خواهد کرد.

او از همه دست اندرکاران و دستگاه های ذی مدخل به رغم محدودیت هایی که وجود دارد، در خواست کرد تا با ارتقای استانداردهای یک گمرک تخصصی، با در نظر گرفتن ملاحظه استانداردهای زیست محیطی و سایر ملاحظاتی که اجرای دقیق و کامل رویه های کاری گمرکی نیز در نظر گرفته شود، تلاش کنند.

وی در خصوص تشریح تجارت خارجی کشور در ۱۰ ماهه سال جاری اظهار کرد: در این مدت ۱۱۳ میلیون تن کالا غیر نفتی به ارزش ۴۰.۵ میلیارد دلار صادر و حدود ۳۲ میلیون تن به ارزش ۵۴ میلیارد دلار وارد کشور شد.

رضوانی فر با اشاره به اینکه در این مدت میزان صادرات نفت به ۳۰ میلیارد دلار رسید، افزود: تجارت خارجی کشور با احتساب صادرات نفت، برق و خدمات فنی- مهندسی دارای ۱۷ میلیارد دلار مازاد تجاری است.

معاون وزیر اقتصاد گفت: گمرک از دو ماه قبل مثل تمام کشورهای دنیا گزارش تجارت خارجی کشور را با احتساب صادرات نفت، برق، خدمات فنی مهندسی و تجارت چمدانی منتشر کرده است که این امر تبیین بهتری از شرایط اقتصادی کشور را ارائه می دهد.

به گفته وی، درآمدهای وصولی گمرک و واریزی به خزانه در سال جاری نیز با ۴۵ درصد افزایش به رقم ۱۶۰ هزار میلیارد تومان رسید.

ارسال نظر