وزیر نیرو؛

تنشی در تامین آب نخواهیم داشت

تنشی در تامین آب نخواهیم داشت

وزیر نیرو با بیان اینکه تلاش می‌شود کوچک‌ترین تنشی در تامین آب شرب کشور رخ ندهد، گفت: بر همین اساس فهرست پروژه‌ها مشخص و اعتبارات این مهم به‌صورت ۱۰۰ درصد پیش‌بینی شده است.

به گزارش چابک آنلاین از وزارت نیرو، «علی‌اکبر محرابیان» در شصت و دومین نشست مدیران ارشد بخش آب کشور درباره طرح‌های آبرسانی افزود: شرایط بارشی کشور به شکلی است که تا امروز با کاهش بارندگی مواجه هستیم.

وی خاطرنشان‌کرد: پیشبرد پروژه‌ها طبق جدول زمان‌بندی روزبه‌روز پیگیری و نظارت می‌شود. در عین‌ حال آگاه‌سازی و همراه‌کردن مردم لازم و ضروری است و باید به‌گونه‌ای مدیریت کرد که مصارف مازاد حذف و در مصرف آب صرفه‌جویی شود.

از آبیاری فضای سبز با آب شرب جلوگیری شود

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در برخی از مناطق و شهرها از آب شرب برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود، گفت: در برنامه هفتم حکم بسیار مهمی در این باره آمده است و بر اساس آن مدیران عامل باید در عمل به قانون، جلوی این‌گونه بدمصرفی‌ها را بگیرند.

وی ۲ شیوه مدیریت آب را مورد اشاره قرار داد و بیان‌داشت: بخش نخست مدیریت بر اجرای طرح‌ها و پروژه‌های سازه‌ای شامل طرح‌های اولویت‌دار و بخش دیگر مدیریت بر منابع آب از نوع نرم‌افزاری است.

وزیر نیرو موضوع آب را یک مساله و امر جدی دانست و افزود: مدیریت آب امروز یک انتخاب نیست، بلکه ضرورت است و باید مدیریت آب را به طور علمی، حساب شده و طبق برنامه، با رعایت قانون، عدالت و شفافیت مدنظر داشته باشیم.

محرابیان با بیان اینکه مدیریت همزمان آب و برق همان تجلی قانون‌گرایی، عدالت و شفافیت است، خاطرنشان‌کرد: به‌عنوان‌مثال پروانه‌ای برای کشاورز صادر شده و در یک آبخوان مشترک، کشاورزان و مصرف‌کنندگان متعدد وجود دارد که باید با رعایت قانون و عدالت و شفافیت آب برداشت شود؛ اما بر اساس سنجش‌ها و راستی‌آزمایی در عمل مشاهده کردیم که عده‌ای کمتر از حقشان استفاده کرده بودند و عده‌ای به حقوق دیگران به‌شدت تجاوز کرده‌اند.

وی ادامه‌داد: کشاورزان قشری شریف، متدین و پایبند به شرع و اصول هستند که می‌توان به‌راحتی این قشر را در ارتباط با برداشت‌های نامتعارف اقناع کرد. سرمایه کشاورز علاوه بر زمین، آب و آبخوان است که در صورت اقناع‌سازی، خود حفاظت از سرمایه خود را از ما مطالبه خواهد کرد.

وزیر نیرو اضافه‌کرد: اگر در اثر بی‌توجهی، منابع آبی از دست برود، به‌سادگی قابل‌بازگشت نخواهد بود.

محرابیان با بیان اینکه با افزایش تقاضا و شرایط آبی و اقلیمی خاص، راهکارهای متعدد در دستور کار قرار می‌گیرد، گفت: براین‌اساس برنامه‌ای مدون در دستور کار وزارت نیرو است، به‌طوری‌که یک روز و یک ساعت در بخش آب و فاضلاب و برق خارج از برنامه قرار ندارد و بسیاری از این برنامه‌ها نیاز به قانون و یا برنامه ۵ساله و یا اعتبار، مصوبه و بخشنامه داشته‌اند که تهیه شده و گام‌به‌گام طبق برنامه در حال پیشرفت است.

وی به فعالیت ده‌ها هزار نفر نیرویی که به‌طور مستقیم در سطح کشور با وزارت نیرو همکاری می‌کنند، اشاره و خاطرنشان‌کرد: اقدام‌های پیمانکاران، مشاوران، کارشناسان و مشترکان آب و برق که با ما همکاری می‌کنند، یک حرکت ملی است و اگر این برنامه‌ها دقیق و با اقناع عمومی دنبال نشود، در اجرا با مشکل مواجه می‌شود.

وزیر نیرو، همچنین تامین آب بخش صنعت و اجرای بند (ع) تبصره ۸ قانون بودجه را برشمرد و گفت: با اجرای این بند می‌توان در نقاطی که با کمبود آب مواجهیم، بدون تعرض به آب شرب و کشاورزی، آب قابل‌توجهی را برای صنایع تامین کنیم.

محرابیان به پیشبرد طرح‌های اولویت‌دار اشاره و ادامه داد: ۳۳ درصد پروژه‌ها طبق جدول زمان‌بندی در حال اجراست و اجرایی‌کردن این پروژه‌ها در زمان‌های تعریف شده یکی از مطالبات وزارت نیرو از مناطق استانی است که دراین‌رابطه جلسات متعدد به‌صورت پیوسته در حال برگزاری است.

محرابیان افزود: منابع مالی متناسب با اجرا و پیشبرد پروژه‌ها تزریق خواهد شد.

تاکید وزیر نیرو بر اطلاع‌رسانی به‌موقع و هوشمندانه

وی به اقدام‌های انجام شده در چارچوب اطلاع‌رسانی صنعت آب پرداخت و ادامه داد: در بخش اطلاع‌رسانی باید واقعیات به مردم گفته شود و گزارش‌دهی درست از جمله وظایف مدیران این صنعت است.

ارسال نظر