شناسه خبر : 37219

۵۰ درصد ناترازی برق بر پایه مصرف ۱۴۰۰ کاهش یافت

۵۰ درصد ناترازی برق بر پایه مصرف ۱۴۰۰ کاهش یافت

وزیر نیرو با بیان اینکه با اقدامات مختلف ۵۰ درصد ناترازی برق بر پایه مصرف ۱۴۰۰ کاهش یافته است، گفت: کشور می‌تواند با روش‌های مختلف در کنار توسعه نیروگاه‌ها مصرف برق کشور را مدیریت کند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر، علی‌اکبر محرابیان" در یک برنامه تلویزیونی گفت: از ابتدای دولت سیزدهم ۵۷۸۴ مگاوات نیروگاه حرارتی، ۱۴۰۰ مگاوات افزایش ظرفیت یا ارتقای راندمان نیروگاه‌، ۲۰۳ مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر و ۳۵۸ مگاوات نیروگاه‌های تولید پراکنده در نقاط مختلف کشور به بهره‌برداری رسیده است. از این ظرفیت منصوبه در اوج مصرف تابستان امسال بالغ بر ۷۳ هزار و ۶۰۰ مگاوات به ثبت رسید و امید است این پیک در روزهای باقی‌مانده تابستان تکرار نشود.

وزیر نیرو با بیان اینکه میزان مصرف برق بخش‌های مختلف از جمله خانگی در ماه‌های مختلف متفاوت است، افزود: حدود یک سوم سهم بخش خانگی، یک سوم بخش صنعت و یک سوم دیگر بخش‌ها اعم از کشاورزی، اداری، عمومی، تجاری و غیره می‌شود.

مصرف برق سیستم‌های سرمایشی کشور در تابستان معادل مصرف برق کشور مصر است

وی با بیان اینکه ۳۱ هزارمگاوات مصرف برق کشور در فصل گرما مربوط به استفاده از کولرها و دیگر سیستم‌های سرمایشی است، اظهار کرد: این میزان معادل مصرف برق کشور مصر با جمعیتی بالغ بر ۱۰۶ میلیون نفر است، تفاوت مصرف زمستان و تابستان ایران ۳۱ مگاوات است و بهینه‌سازی در این موضوع کمک شایانی به صنعت برق کشور می‌کند.

محرابیان با بیان اینکه هریک درجه افزایش دمای هوا حدود ۱۸۰۰ مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می‌کند، گفت: در افزایش راندمان و بهره‌وری کولرهای آبی، پیش از این، طرحی تحقیقاتی برای نمونه‌سازی موتورهای BLDC آماده شده بود، بکارگیری این دست از موتورهای پربازده، تاثیرقابل توجهی در افزایش بهره‌وری و راندمان کولرهای آبی خواهد داشت به‌طوری که مصرف انرژی را به میزان ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار کولر آبی با موتور پربازده تولید می‌شود

وی یادآور شد: با استفاده از ظرفیت‌های استاندارد، استاندارد این دست از موتورها به رسمیت شناخته و تولید آن در کشور آغاز شد؛ سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار کولر آبی در کشور با این فناوری تولید می‌شود و تا پایان سال استاندارد این نوع کولر به عنوان استاندارد اجباری معرفی می‌شود و تمام کولرهای تولیدی کشور با موتورهای BLDC تولید شود.

وزیر نیرو در این باره تصریح کرد: بهره‌مندی از این دست از کولرهای آبی علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب، در کاهش مصرف برق نیز صرفه‌جویی قابل توجهی را رقم می‌زند به طوری که بکارگیری این نوع فناوری ۵۰ درصد در مصرف برق و ۳۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد داشت. همچنین در کولرهای گازی با ارتقای استاندارد و حذف رده‌های مصرف پایین، امکان افزایش بهره‌وری و راندمان در کولرهای گازی وجود دارد و با همکاری استاندارد این اقدامات در حال انجام است.

محرابیان در واکنش به برنامه‌های اصلی وزارت نیرو برای رفع ناترازی برق، اعلام کرد ناترازی را باید بر پایه نحوه مدیریت برق معرفی کنیم؛ در سال ۱۴۰۰ و با آغاز به کار دولت سیزدهم بالغ بر ۱۵ هزار مگاوات با ناترازی روبرو بودیم که نتیجه آن خاموشی‌های سراسری در بخش خانگی، صنایع و غیره از ۲۹ اردیبهشت تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ بود که از یک تا سه نوبت این خاموشی‌ها بر اساس جداول هفتگی و ماهانه اعمال می‌شد.

وی یادآور شد: برنامه‌ریزی دولت بر سه اصل استوار شد که شامل توسعه نیروگاه‌ها، مدیریت مصرف و بهینه‌سازی می‌شود؛ در توسعه نیروگاه‌ها بالغ بر ۷۷۴۵ مگاوات نیروگاه را تا به امروز به شبکه متصل کردیم که این عدد قابل توجهی در مقایسه با توسعه‌هایی است که در سال‌های گذشته اتفاق افتاده بود.

۵۰ درصد ناترازی برق بر پایه مصرف ۱۴۰۰ کاهش یافت

وزیر نیرو بیان کرد: با انجام این اقدامات ۵۰ درصد ناترازی برق بر پایه مصرف ۱۴۰۰ کاهش یافت. سالانه یک میلیون مشترک جدید به شبکه برق کشور افزوده می‌شود و طی دو سال عملکرد وزارت نیرو حدود دو میلیون مشترک جدید وارد شده است.

وی با بیان اینکه این ناترازی با روش‌های مدیریت مصرف کنترل شد، افزود: کشور می‌تواند با روش‌های مختلف در کنار توسعه نیروگاه‌ها برق کشور را مدیریت کند.

محرابیان درباره چگونگی مدیریت عدم خاموشی در بخش خانگی گفت: برای مدیریت مصرف برق باید برق مورد نیاز مردم را در همه بخش‌ها اعم از خانگی و صنعت تأمین کنیم؛ استفاده از فناوری‌های جدید، روش‌های آماری و ظرفیت‌های سخت افزاری صنعت برق این امکان را ایجاد می‌کند که بتوانیم مدیریت صحیحی را صورت دهیم و از ظرفیت نیروگاهی کشور حداکثر انرژی مورد نیاز را تامین کنیم.

۸۵ میلیون ایرانی در مدیریت مصرف برق خانگی با طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی همراهی کردند

وی با بیان اینکه سال گذشته و امسال با مدیریت مصرف حداکثر انرژی مورد نیاز کشور تأمین شد، اضافه کرد: برای نمونه کاهش ساعت کاری ادارات به این منظور اعمال شد که اوج مصرف ادارات با اوج مصرف خانگی همزمان نشود. در بخش خانگی نیز مدیریت مصرف را به دست مردم دادیم، به عبارت دیگر ۸۵ میلیون ایرانی در مدیریت مصرف خانگی با طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی مشارکت و همراهی کردند. در این طرح گفته شد که هر ایرانی به هر میزان که کاهش مصرف داشته باشد، ضمن کمک به تأمین برق پایدار برای همه اقشار جامعه، می‌تواند از پاداش صرفه‌جویی استفاده کند.

وزیر نیرو افزود: سال گذشته به ازای هر یک کیلووات، ۵۰۰ تومان و امسال تا ۲,۰۰۰ تومان پاداش صرفه‌جویی مصرف برق برای مشترکان درنظر گرفته شد که با نتایج بسیار خوبی همراه شد. بین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ رشد مصرف خانگی به صورت سالانه حدود ۷ درصد و رشد مصرف صنعتی حدود ۴ درصد بوده است. با اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ برای نخستین بار ۲.۳ درصد کاهش مصرف در بخش خانگی رخ داد. این در حالی است که در سال ۱۴۰۰، چهار ماه خاموشی اعمال شد.

محرابیان با اشاره به گرمای بی‌سابقه تابستان امسال، بیان کرد: گنبد حرارتی در منطقه ما مستقر و تقریباً تمام نقاط کشور گرم شد؛ تابستان امسال به ویژه مرداد تمام نقاط کشور گرم بود و اعداد رکوردی را به ثبت رساند. علی‌رغم گرمای بی‌سابقه و اضافه شدن یک میلیون مشترک جدید نسبت به سال ۱۴۰۰ فقط یک درصد رشد مصرف خانگی به ثبت رسید این درحالی است که با احتساب شرایط گذشته باید ۱۴ درصد با رشد مصرف برق مواجه می‌شدیم.

وی تصریح کرد: در بخش صنعتی سال ۱۴۰۱ به میزان ۱۶ درصد رشد مصرف برق ثبت شد و در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد به رشد مصرف اضافه شده است به طورکلی ۳۰ درصد به مصرف صنعتی کشور اضافه شد این امر به معنای مدیریت توسط مردم است و اگر مردم همراهی نمی‌کردند حتماً با مشکل ربرو می‌شدیم.

وی یادآور شد: در تابستان سال ۱۴۰۰ به رغم وجود کرونا در کشور، پروژه‌های عمرانی رکود داشت و در اثر نبود برق برای صنایع، سیمان کشور ۴۳۳ درصد با رشد قیمت مواجه شد و موجودی انبار اغلب کارخانجات به شدت کاهش یافت؛ اما در یک مرداد امسال، قیمت این محصول پنج درصد نسبت به شروع فصل گرما کاهش یافت، علاوه بر آن موجودی ذخیره کلینکر کارخانجات سیمان نسبت به شروع تابستان تقریباً دوبرابر شد. البته برخی از صنایع با محدودیت روبرو شدند، اما ما تلاش می‌کنیم انرژی مورد نیاز صنایع را با تغییر زمان مصرف انرژی تأمین کنیم.

محرابیان با بیان اینکه عموماً در روزهای جمعه با کمترین میزان نیاز به مصرف برق مواجه هستیم، ابراز داشت: تابستان امسال در منطقه خوزستان اکثر اوج مصرف در روزهای جمعه رقم می‌خورد چرا که صنایع در این روز از هفته بیشترین بار را دریافت می‌کردند این به معنای مدیریت مصرف است.

توسعه و تقویت طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی برای تابستان ۱۴۰۳

محرابیان درباره برنامه وزارت نیرو برای مدیریت ناترازی در سال آینده بیان کرد: نتیجه این دو سال نشان داد که با همکاری مردم و با برنامه منسجم، حساب شده و کاملاً اقتصادی در کنار مسئولیت‌های اخلاقی و اجتماعی همه ما و جامعه می‌توانیم در یک حرکت ملی مصرف انرژی کشور را مدیریت کنیم. در سال آینده طرح پاداش صرفه‌جویی را گسترش می‌دهیم و شامل بخش‌های دیگر هم خواهیم کرد. به عبارت دیگر در بخش اداری، تجاری، کشاورزی و غیره می‌توانیم از این ظرفیت به نحوی استفاده کنیم که مردم خودشان تصمیم بگیرند و مدیریت کاملاً مردمی صورت گیرد.

وی بیان کرد: در ماده ۴ قانون مانع‌زدایی صنعت برق پیش‌بینی شده است که صنایع بزرگ کشور ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه احداث کنند؛ این مهم از ابتدای دولت سیزدهم برنامه‌ریزی شده است و حدود ۱۵ هزار مگاوات مجوز برای صنایع صادر شد که طبق قانون ساختگاه‌های ۱۰ هزار مگاوات مشخص شد و ساخت بالغ بر ۵۶۰۰ مگاوات نیروگاه صنایع آغاز شد. از این میان تاکنون دو واحد به بهره‌برداری رسیده است، دو واحد نیز بزودی به بهره‌برداری می‌رسد. پیش‎‌بینی شده تا پایان سال حداقل ۱۴۰۰ مگاوات از این نیروگاه‌ها افتتاح و به مرحله بهره‌برداری برسد.

وی گفت: طبق این برنامه سالانه بخشی از مدیریت و تأمین برق موکول به صنایع می‌شود. البته در گذشته زمانی که بنده در وزارت صنایع حضور داشتم این اقدام را انجام دادیم که بسیار اثربخش و مفید بود و باعث تأمین برق پایدار شد.

وزیر نیرو در تشریح تجدیدپذیرها افزود: انرژی‌های تجدیدپذیر بهترین نوع برق است چرا که در کنار رفع ناترازی برق، به کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی کمک شایانی می‌کند و از نظر حفاظت از محیط زیست و کاهش مصرف آب بسیار حائز اهمیت است. در این راستا نیروگاه‌های متعددی را در کشور در چارچوب قوانین متعدد آغاز کرده‌ایم که عمدتاً توسط بخش خصوصی و نیز بخشی توسط صنایع اجرایی می‌شود.

۲۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم به بهره‎برداری رسید

محرابیان تصریح کرد: احداث نیروگاه‌های بزرگ تجدیدپذیر در کشور آغاز شده است و مرحله به مرحله شاهد افتتاح این نیروگاه‌ها هستیم. بیش از ۲۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در همین دولت به بهربرداری رسیده است. نیروگاه ۵۰ مگاوات بادی میل نادر در منطقه سیستان را داریم که به صورت آزمایشی در حال بهره‌برداری و آماده افتتاح رسمی است. نیروگاه‌های خورشیدی ۱۰ و ۲۰ مگاواتی و نیروگاه‌های کوچک مقایس پنج کیلوواتی که باعث تأمین درآمد پایدار برای خانواده‌ها می‌شود و تسهیلات قرض‌الحسنه برای آن پیش‌بینی شده است از دیگر مورد است.

میزان دسترسی به آب شرب شهری در کشور ۹۹.۸ درصد است

وزیر نیرو در ادامه صحبت‌های خود به اقدامات وزارت نیرو برای رفع تنش آبی در نقاط مختلف کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش اخیر بانک جهانی میزان دسترسی به آب شرب شهری در کشور ۹۹.۸ درصد است که متوسط آن در جهان ۸۵ درصد و در خاورمیانه و غرب آسیا ۸۳ درصد است. همچنین میزان دسترسی به آب شرب روستایی در کشور ۸۲ درصد است که متوسط جهان ۵۹ درصد و متوسط منطقه ۶۹ درصد است.

طرح جهاد آبرسانی به ۱۰ هزار روستای کشور ۴۲ درصد پیشرفت داشته است

وی یادآور شد: یکی از برنامه‌های مهم دولت این بود که فاصله تأمین آب شرب شهر و روستا جبران شود که بر این اساس برنامه آبرسانی به ۱۰ هزار روستا با عنوان طرح جهاد آبرسانی با استفاده از ظرفیت‌های مردمی، بسیج، خیران، گروه‌های جهادی و پیمانکاران را پیش‌بینی کردیم. عملیات اجرایی آبرسانی به ۱۰ هزار روستا در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها از ابتدای سال ۱۴۰۱ آغاز شد، در حال حاضر حدود ۴۲ درصد با پیشرفت فیزیکی این طرح روبرو هستیم و آبرسانی ۳۵۰۰ روستا به طور قطعی تمام شد و آبرسانی به سایر روستاها با پیشرفت‌های ۸۰ – ۹۰ درصد در حال انجام است و برخی از روستاها نیز در انتظار آغاز اجرای این طرح هستند. به عبارت دیگر برنامه‌ریزی شده تا پایان دولت ۱۰ هزار روستای با مشکل تأمین آب، آبرسانی شود.

۲۳ درصد روستاها در طرح جهاد آبرسانی سهم سیستان و بلوچستان است

محرابیان درباره آبرسانی به روستاهای استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در سیستان و بلوچستان به دلیل محدودیت‌ها و ضعف آبرسانی در سال‌های گذشته بیشترین سهم ۱۰ روستا برای این استان پیش‌بینی شده است؛ بالغ بر ۲۳ درصد کل این طرح در استان سیستان و بلوچستان متمرکز شده است. امید است با تأمین به موقع اعتبار این طرح‌ها تا پایان دولت سیزدهم ۱۰ هزار روستا و سهم استان سیستان و بلوچستان به اتمام برسد.

وی درباره حق‌آبه هیرمند بیان کرد: اخیراً همکاران ما بازدیدی از ایستگاه آبسنجی دهراود هیرمند صورت دادند. این بازدید نشان داد خشکسالی در افغانستان نیز جدی است اما به نسبت میزان بارشی که در کشور افغانستان شده در منطقه حوضه آبریز هیرمند ایران دارای سهم بوده و این سهم حق قانونی ما است که مطالبه می‌کنیم و بهتر است که اطلاعات تکمیلی را وزارت امور خارجه بدهد، اما به طورکلی در تأمین آب شرب منطقه چه زاهدان و چه سیستان که ۹۰ درصد آن از هیرمند تأمین می‌شود، طرح‌های متعددی را با آب هیرمند یا بدون آب هیرمند اجرا می‌کنیم تا در تأمین آب شرب این مناطق مشکلی ایجاد نشود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در زمینه انتقال آب دریا، فلات مرکزی و شرق کشور در برنامه اجرایی قرار دارند و عملیات اجرایی طبق برنامه در حال انجام است. پروژه شرق کشور بالغ بر ۱۲ درصد پیشرفت دارد، برنامه‌ریزی شده است که منطقه سیستان و بلوچستان سریع‌تر آبرسانی شود و در ادامه استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی از این طرح بهره‌مند می‌شوند. عملیات اجرایی خط دوم انتقال آب دریا به استان یزد و استان کرمان آغاز شده و نیز انتقال آب دریا به استان اصفهان با سرعت خوبی در حال انجام است. در طرح استان فارس نیز از منطقه پارسیان به لامرد آبرسانی می‌شود.

ارسال نظر