شناسه خبر : 52040

شناسایی ۵۹۰۰ هکتار زمین جدید برای طرح نهضت ملی مسکن

شناسایی ۵۹۰۰ هکتار زمین جدید برای طرح نهضت ملی مسکن

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۵هزار و۹۰۰ هکتار از اراضی دستگاه های دولتی برای پروژه های نهضت ملی مسکن مورد شناسایی قطعی قرار گرفته است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، ارسلان مالکی، رئیس سازمان ملی زمین و مسکن در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه مسکن و تامین زمین در دولت های گذشته با کندی و در برخی از مواقع متوقف بود گفت: در دولت سیزدهم رکود تامین زمین برای پروژه های نهضت ملی مسکن را شکستیم.

وی ادامه داد: تامین زمین در دولت سیزدهم به صورت جهادی بود و با توجه به کمبود زمین در دولت های گذشته مدتی برای تامین زمین گذشت.

مالکی افزود: دولت سیزدهم ۱۵۳ هزار هکتار زمین  تسهیل کرد که به نسبت متوسط ۱۰ سال گذشته ۳۰۰ درصد رشد داشته است که از این میزان  ۱۱۰ هزار هکتار زمین برای ساخت وچرخه مسکن  مورد بررسی قرار گرفت و از این میزان هم ۴۸ هزار هکتار برای ساخت مسکن قطعی شد و ۳۱ هزار هکتار در کارگروه های کارشناسی با مخالفت روبرو شد و ۱۸ هزار هکتار هم در مراحل بررسی کارشناسی قرار دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد:  در هیچ یک از دوره های دولت های گذشته این میزان زمین تامین و مورد کارشناسی قرار نگرفته بود‌.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن  توضیح داد: ۵۰ مشاور شهرساز خبره را به کار گرفته ایم که مکان یابی کتد تا از طریق شهرک سازی مشکل مسکن را در کلان شهرها برطرف کنیم.

او گفت: شناسایی  ۱۰۰ نقطه برای ساخت شهرک سازی در کل کشور انجام شده که از این میزان مراحل تصویب  ۶۰ نقطه به اتمام رسیده و در ۱۱ نقطه مراحل شهرک سازی انجام شده است.

مالکی با بیان اینکه  ۵هزار و ۹۰۰ هکتار اراضی از دستگاه ها شناسایی و سند آنها اخذ شد گفت: برای پروژه های نهضت ملی مسکن از ظرفیت تمامی بخش ها استفاده کردیم که ۲۳هزار هکتار از اراضی بخش خصوصی تامین شد .

او گفت: توافقات خوبی با بنیاد مستضعفان،  دانشگاه آزاد،  اوقاف انجام شد تا اراضی مورد نیاز  برای پروژه های  نهضت ملی مسکن تامین شود.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن تاکید کرد:  طرح تفصیلی وطرح جامع برای ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن و اراضی آنها انجام شد و این اقدامات از طریق متخصصان در این زمینه انجام شد.

او گفت: آماده سازی  ۱۵۷۰ پروژه‌ برای واحدهای نهضت ملی مسکن  شروع شده و در مراحل مختلف کمیسیون ماده ۵ قرار دارد.

مالکی با بیان اینکه از طریق مولد سازی دارایی ها و از منابع داخلی برای آماده سازی پروژه های نهضت ملی مسکن استفاده شده است گفت: یک کار بی نظیری از طریق مولد سازی و ارزش افزایی این پروژه ها انجام شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: سازمان ملی زمین و مسکن در دولت سیزدهم ۴۸هزار پرونده حقوقی را به سرانجام رساند همچنین  ۵۲۱هزار تعرض به اراضی دولتی را شاهد بودیم که از طریق یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن  پیگیری شد که ۱۵هزار ۲۰۲ مورد رفع تعرض شد که معادل ۶هزار ۹۰۰ هکتار زمین بوده است.

ارسال نظر