شناسه خبر : 48117

قیمت بلیت اتوبوس افزایش نداشته است

 قیمت بلیت اتوبوس افزایش نداشته است

مدیر دفتر حمل‌ونقل مسافر سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان اینکه در ایام نوروز در عرضه بلیت اتوبوس کمبودی اعلام نشد، گفت: در ایام نوروز نرخ بلیت اتوبوس افزایش پیدا نکرد و تا به امروز مصوبه‌ای برای افزایش نرخ بلیت اتوبوس نداشتیم.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایلنا، داریوش باقرجوان درباره میزان جابه‌جایی مسافر نوروزی با حمل و نقل عمومی جاده‌ای اظهار داشت: از ابتدای طرح نوروزی یعنی ۲۴ اسفند ماه تا پایان روز سیزدهم فروردین ماه ۵۹۶ هزار و ۲۴۵ سفر انجام شده که در مجموع  ۵ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۱۹۸ نفر از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی جاده‌ای جابه جا شدند.

وی ادامه داد: در این جابه ‌جایی‌ها سهم ناوگان اتوبوسی ۵۴.۵ درصد، سهم ناوگان مینی‌بوسی ۳۱ درصد و سهم ناوگان کرایه سواری با پلاک عمومی ۱۴.۵ درصد بوده‌است.

مدیر دفتر حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای افزود: همچنین ۵۵ درصد این جابه ‌جایی‌ها درون استانی و ۴۵ درصد برون استانی بوده‌است. ‌        

باقرجوان با تاکید بر اینکه نوروز امسال از لحاظ عرضه و تقاضای بلیت اتوبوس شرایط نرمالی داشتیم، گفت: خوشبختانه گزارشی مبنی بر کمبود عرضه و نبود بلیت اتوبوس نداشتیم. از سوی دیگر با مدیریت بهتری برای زمان سفر مواجه بودیم و زمان سفر پراکنش مناسبی داشت.

وی با اشاره به تعداد ناوگان اتوبوسی فعال در ایام نوروز ادامه داد: ۱۱ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس در ایام نوروز فعال بودند که از این تعداد ۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس امکان تردد در مسافت‌های طولانی را دارند. البته ۲ هزار دستگاه اتوبوس کاروان راهیان نور هم در سفرهای نوروزی فعال شدند.

مدیرکل دفتر حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای افزود:  در حال حاضر ۱۵ هزار دستگاه اتوبوس در چرخه حمل‌و نقل عمومی دارای کارت هوشمند هستند که زا این تعداد ۱۱ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس فعال محسوب می‌شوند اما ۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس تازه نفس هستند و توان پیماش برای مسافت‌های بلند (بیش از ۳۰۰ کیلومتر) را دارند.

باقرجوان گفت: باید توجه داشت که چه در زمان رفت و چه در زمان برگشت در ایام نوروز تمام این ناوگان اتوبوسی فعال تردد یک سر خالی داشتند. با این وجود نرخ بلیت اتوبوس افزایش پیدا نکرد و تا به امروز مصوبه‌ای برای افزایش نرخ بلیت اتوبوس نداشتیم.

وی همچنین درباره میزان سهم حمل و نقل جاده‌ای عمومی در تصادفات اظهار داشت : این تحلیل و آمار باید از سوی پلیس اعلام شود و سازمان راهداری مرجع قانونی اعلام آمار نیست اما طبق تجربه‌های سنواتی سهم حمل و نقل عمومی جاده‌ای در تصادفات کمتر از یک درصد بوده، هر چند که باور داریم حتی یک کشته در تصادفات جاده‌ای فاجعه است .

ارسال نظر