شناسه خبر : 46813

۱۰۰ ساختمان بالای ۱۲ طبقه بر روی گسل قرار دارند

۱۰۰ ساختمان بالای ۱۲ طبقه بر روی گسل قرار دارند

رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی گفت: ۱۰۰ ساختمان بالای ۱۲ طبقه بر روی گسل قرار داشتند که تحقیقات لازم از لحاظ ساخت و شیوه آن انجام شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی گفت: ۱۵۰ اراضی الحاق شده برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن در منطقه فرونشست  و ۱۰۰ ساختمان بالای ۱۲ طبقه بر روی گسل قرار داشتند که تحقیقات لازم از لحاظ ساخت و شیوه آن‌ انجام شد.

حیدری معاون وزیر راه و شهرسازی ورئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران گفت: در  حوزه الحاق زمین‌های نهضت ملی مسکن مقرر شده بعد از آنکه اراضی مصوبه شورای عالی شهرسازی را دریافت کنند در صورتی که در  زون فرونشست قرار داشته باشند توسط مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی بررسی شوند.

وی افزود:  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به بیش از ۱۵۰ نقطه مکانی ورود  کرده و مباحث  آن را مورد  بررسی قرار داده است و در سه تا  ۴  نقطه به صورت موردی و میدانی  ورود کرده و مطالعات میدانی و فنی را انجام دادیم و بر اساس دستور و الزاماتی که وجود داشته  ساخت واحد‌های مسکونی در آن‌ها مشکلی ندارد.  

حیدری بیان  کرد:  طبق  پیوستی که شورای عالی شهرسازی  ارائه کرده ساخت واحد‌های مسکونی  اگر در حریم گسل  باشند با رعایت الزامات  و قوانین فنی امکان پذیر است. در  بحث بیمارستان و  برخی از پلاک‌ها هم مسکونی و هم انواع ساختمان‌ها  بر روی حریم و گسل‌ها ساخته شده و باید اقدامات لازم برای افزایش تاب آوری آن‌ها صورت گیرد.

وی با بیان اینکه باید سامانه  پایش مصرف انرژی را در راستای ناترازی انرژی راه اندازی کنیم، گفت:  ۳۰ تا ۴۰ درصد از انرژی در حوزه ساختمان مصرف می‌شود. طبق برنامه ریزی  که صورت گرفته سامانه پایش مصرف انرژی راه اندازی می‌شود تا از طریق مصالح ساختمانی  استاندارد بتوانیم آن را کنترل کنیم.

به گفته وی ۱۴۰۰ ساختمان بلندمرتبه را  در ۲۲ منطقه  تهران شناسایی کرده ایم که  تقریبا ۲۵ درصد از ساختمان را نیاز است که به صورت کمی صاحب ساختمان  مقاوم سازی  کند و حدود ۱۵ درصد نیاز به تخریب دارند. 

ارسال نظر