شناسه خبر : 44095

افزایش فرونشست در مازندران با عقب رفت آب دریای خزر

افزایش فرونشست در مازندران با عقب رفت آب دریای خزر

رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی گفت: عقب رفت آب دریای خزر باعث شده که در استان پر آب مازندران فرونشست به سمت دریا به ۹ سانتی‌متر در سال برسد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، علی بیت‌الهی رئیس زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در مرحله نخست بررسی کاهش مخاطرات حوادث طبیعی اقدام به بررسی چهار مخاطره شامل فرونشست، زلزله، سیل و لغزش زمین در ۱۷ شهر جدید کشور کرده‌ایم.

به گفته وی، هدف این مطالعات آن بود که در فازهای بعدی با اقدامات جزئی‌تر و تفصیلی‌تر به نتایج کاربردی برای کاهش مخاطرات در زمان قبل از رخداد، حین رخداد و بعد از رخداد دست پیدا کنیم.

بیت‌الهی می‌گوید: شهرهای جدید اطراف کلانشهرهای بزرگ  جمعیت‌پذیری زیادی پیدا کرده‌اند و با توجه به آنکه جمعیت برخی از آنها نسبت به گذشته  افزایش یافته ضرورت دارد که ارتقای تاب‌آوری شهرهای جدید برای امنیت ساکنان  آن‌ها صورت گیرد.

وی با بیان اینکه شهر پردیس یکی از شهرهایی است که در فاز دوم انجام مطالعات کاهش مخاطرات به عنوان پایلوت و نمونه‌ای برای سایر شهرهای جدید انتخاب خواهد شد تصریح کرد: در همین رابطه نیز به دلیل اهمیت این شهر و همجواری آن با تهران، موقعیت قرارگیری شهر روی بلندی‌ها و همچنین احداث ساختمان‌های مرتفع فراوان و مخاطراتی که شهر را از نظر زلزله، سیل و دامنه‌های ناپایدار تهدید می‌کند توافق‌نامه‌ای بین مرکز تحقیقات و شرکت عمران شهر جدید پردیس به امضا رسید.

بیت الهی افزود: موضوع این است که در محدوده‌هایی با وضعیت آبی و مناسب مانند استان مازندران متاسفانه شاهد وجود و رشد فرونشست هستیم و متاسفانه عقب‌ رفت آب دریای خزر باعث شده که در استان پر آب مازندران و در برخی از گستره‌های این استان فرونشست به سمت دریا به ۹ سانتی‌متر در سال رسیده‌ است.

ارسال نظر