شناسه خبر : 51590

سهم ۲۰ درصدی خصوصی‌ها از کل تولید خودروی کشور

سهم ۲۰ درصدی خصوصی‌ها از کل تولید خودروی کشور

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت، با اشاره به کاهش تولید خودرو در فررودین ماه امسال، ضمن اعلام اینکه وزارت صمت برای دو خودروساز بزرگ برنامه‌های مهمی در نظر گرفته، از افزایش سه درصدی تولید در اردیبهشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و تاکید کرد که کاهش تولید فروردین‌ماه، در مجموع تولید بهار جبران خواهد شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، مهرداد خسروی، با اعلام این موضوع، تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت، تمهیدات و برنامه‌های مهمی برای دو شرکت خودرو ساز در نظر گرفته که با اجرایی شدن، آن کاهش تولید فروردین‌ماه در مجموع تولید سه ماهه اول سال جبران می‌شود و شاهد رشد مطلوبی در تولید خودرو خواهیم بود.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در اردیبهشت‌ماه امسال بالغ بر ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو تولید شده که در مقایسه با ۱۱۷ هزار دستگاه تولیدی در مدت مشابه سال گذشته، رشد سه درصدی را نشان می‌دهد.

وی افزود: در دومین ماه از سال جاری، حدود ۱۰۳ هزار دستگاه خودروی سواری به تولید رسیده که نسبت به تولید در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲،  حدوداً پنج درصد رشد یافته است. همچنین در مدت مذکور ۱۷ هزار دستگاه از انواع وانت‌ها با رشد ۱۵ درصدی تولید در این حوزه، تولید شده است.

این مقام صنعتی در وزارت صمت، سهم بخش خصوصی از تولید خودروی کل کشور در اردیبهشت ماه امسال را ۲۰ درصد اعلام کرد. 

بررسی آمار تولید خودروسازان بزرگ نشان می‌دهد که تولید خودروی سواری (وانت سایپا) در نخستین ماه از سال جدید، توسط ایران‌خودرو و سایپا (پارس‌خودرو به عنوان زیرمجموعه سایپا) نسبت به آمار تولید در مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد کمتر بوده است.

به عبارت دقیق‌تر، صورت‌های مالی اعلام شده توسط ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو (به‌ عنوان زیر مجموعه سایپا) نشان می‌دهد که در فروردین ماه امسال میزان تولید خودرو (سواری‌ها و وانت ۱۵۱ سایپا) در کشور توسط این خودروسازان ۴۵ هزار و ۹۱۶ دستگاه ثبت شده که نسبت به ۵۸ هزار و ۴۶۶ دستگاه خودرو تولیدی در فروردین سال گذشته، ۲۱ درصد کمتر است.

ارسال نظر