شناسه خبر : 37478

مقصر وقوع آتش‌سوزی‌های مرگبار اخیر در هاوایی کیست؟

مقصر وقوع آتش‌سوزی‌های مرگبار اخیر در هاوایی کیست؟

مقامات بخش «مائوئی» هاوایی در ارتباط با آتش‌سوزی‌های جنگلی مرگباری که در ماه میلادی جاری باعث ویرانی زیرساخت‌ها، بناهای تاریخی و دیگر اموال عمومی شدند، از شرکت‌های برق محلی به دادگاه شکایت کردند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، این شکایت روز پنج‌شنبه تسلیم دادگاه ایالتی هاوایی شد. مقام‌های این بخش مدعی هستند بی‌توجهی این شرکت‌های برق، منجر به این آتش‌سوزی‌ها شده است.

این آتش‌سوزی‌های جنگلی که از هشت اوت آغاز شدند، به ویرانی شهرک «لاهاینا»ی مائوئی که به جاذبه‌های تاریخیش معروف بود، منجر شدند و دست‌کم ۱۱۵ کشته بر جای گذاشتند.

در این شکایت، شرکت‌های مدعی‌علیه متهم شده‌اند که با وجود هشدار سازمان ملی هواشناسی مبنی بر بالا بودن خطر وقوع آتش‌سوزی به واسطه وزش بادهای شدید ناشی از یک توفان و نیز هوای خشک، جریان برق را قطع نکرده‌اند.

در این شکایت همچنین استدلال شده است که عدم حفظ عملکرد سیستم و شبکه برق باعث بروز مشکلات زنجیره‌ای و آغاز این آتش‌سوزی‌های گسترده شده است.

پیشتر در ماه میلادی جاری، گروهی از سکنه لاهاینا از این شرکت‌ها و طرف‌های دیگر به دادگاه شکایت کرده و مدعی شدند که آنها اقدامات لازم را اتخاذ نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارزش سهام «صنایع برق هاوایی» که یکی از شرکت‌های مدعی‌علیه است، هفته جاری بیش از ۴۰ درصد سقوط کرده است. این خبرگزاری همچنین گفت که این شرکت از زمان آغاز این آتش‌سوزی‌ها بیش از نیمی از ارزش بازاری خود را از دست داده است.

 

ارسال نظر