شناسه خبر : 31183

اتحادیه اروپا با کمبود سوخت و افزایش قیمت انرژی مواجه می‌شود

اتحادیه اروپا با کمبود سوخت و افزایش قیمت انرژی مواجه می‌شود

وزارت انرژی مجارستان اعلام کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دلیل محدودیت قیمت جدید نفت روسیه که از ۵ فوریه اجرایی می‌شود، ناگزیر از کمبود سوخت و قیمت‌های سرسام آور انرژی آسیب خواهند دید.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایلنا، وزارت انرژی مجارستان اعلام کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دلیل محدودیت قیمت جدید نفت روسیه که از 5 فوریه اجرایی می‌شود، ناگزیر از کمبود سوخت و قیمت‌های سرسام آور انرژی آسیب خواهند دید.

این سازمان افزود که مجارستان نیز در بلندمدت تحت تأثیر مجازات‌های جدید ضد روسیه قرار خواهد گرفت.

روز جمعه، مقامات بروکسل اعلام کردند که این اتحادیه قیمت فرآورده‌های نفتی پالایش شده وارداتی از روسیه را 100 دلار در هر بشکه برای گازوئیل و 45 دلار در هر بشکه برای نفت کوره تعیین می‌کند. این اقدام که توسط ایالات متحده، استرالیا و سایر کشورهای گروه 7 حمایت می‌شود، دو ماه پس از سقف قیمتی اولیه 60 دلاری نفت خام دریایی صورت می‌گیرد.

سقف قیمت‌ها بخشی از تحریم‌هایی است که با هدف محدود کردن درآمدهای انرژی مسکو در بحبوحه درگیری نظامی در اوکراین انجام می‌شود. این ممنوعیت نگرانی‌های عمده ای را در مورد اختلالات عرضه جهانی ایجاد کرده است. 

گازوئیل در حال حاضر بین 110 تا 120 دلار در هر بشکه معامله می‌شود، در حالی که نفت خام حدود 80 دلار در نوسان است.

در ماه دسامبر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در واکنش به سقف قیمتی صادرات نفت روسیه، فرمانی را در مورد اقدامات تلافی جویانه امضا کرد که براساس آن عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی از روسیه به کشورهایی که در قراردادهای خود سقف قیمتی اعمال می‌کنند، ممنوع می‌شود.

این دستور از 1 فوریه 2023 لازم الاجرا شد و تا 1 ژوئیه 2023 معتبر است. همچنین در صورتی که قراردادها به طور مستقیم یا غیرمستقیم سقف را اعلام کنند، عرضه را ممنوع می‌کند. تاریخ اجرایی ممنوعیت عرضه فرآورده‌های نفتی متعاقباً توسط دولت تعیین می‌شود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای