شناسه خبر : 22719

پیشنهاد اتحادیه اروپا به خریداران گاز روسیه

پیشنهاد اتحادیه اروپا به خریداران گاز روسیه

کمیسیون اروپا اعلام کرد شرکت های اتحادیه اروپا با پرداخت به یورو یا دلار که سپس به روبل تبدیل می‌شود، می‌توانند بدون نقض تحریم ها، به درخواست روسیه برای پرداخت پول گاز به ارز این کشور عمل کنند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، مسکو به اروپا هشدار داده است اگر پول گاز را به روبل پرداخت نکند، با خطر قطع عرضه گاز روبرو خواهد شد. رئیس جمهور روسیه در مارس با صدور فرمانی، از خریداران انرژی خواست حساب‌هایی را در گازپروم بانک برای پرداخت به یورو یا دلار افتتاح کنند که سپس به روبل تبدیل خواهد شد.

کمیسیون اروپا اعلام کرد این شرکت‌ها باید به پرداخت به ارز مورد توافق در قراردادشان با گازپروم که ۹۷ درصد به یورو یا دلار است، ادامه دهند.

سخنگوی کمیسیون اروپا اظهار کرد: شرکت هایی که در قراردادهایشان پرداخت به یورو یا دلار قید شده است، نباید تسلیم خواسته‌های روسیه شوند. این برخلاف تحریم هایی است که اعلام شده‌اند.

کمیسیون اروپا در سند توصیه‌ای که به کشورهای عضو ارسال کرد، اعلام کرد: پیشنهاد روسیه، تحریم های اتحادیه اروپا را نقض می کند زیرا کامل شدن فرآیند خرید را زمانی که پرداخت ها به روبل تبدیل شد، در کنترل مقامات روسیه قرار می دهد. با این حال فرمان مسکو از پروسه پرداخت که منطبق با تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه است، جلوگیری نمی‌کند.

بروکسل در این سند اعلام کرد گزینه‌هایی وجود دارد که به شرکتها اجازه می‌دهد به شکل قانونی پول گاز را پرداخت کنند. با این حال فرآیند تامین معافیت از الزامات این فرمان هنوز مشخص نیست. پیش از انجام پرداخت، اپراتورهای اتحادیه اروپا می توانند اظهارنامه‌های روشنی منتشر و اعلام کنند در نظر دارند هنگامی که یورو یا دلار را در گازپروم بانک سپرده گذاری کردند، تعهدات قراردادی خود را بررسی کنند. توصیه می‌شود از طرف روسی تایید گرفته شود که این فرآیند تحت مقررات این فرمان، امکان پذیر است.

بر اساس گزارش رویترز، توصیه کمیسیون اروپا از نظر قانونی الزام آور نیست اما تلاش برای هدایت بحث در شرایطی است که کشورهای عضو در تلاش هستند دریابند آیا می‌توانند به پرداخت پول گاز روسیه ادامه دهند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای