شناسه خبر : 22629

تورم ژاپن رکورد ۳۰ ساله را شکست

تورم ژاپن رکورد ۳۰ ساله را شکست

بانک مرکزی ژاپن احتمالا شاهد بالاترین تورم طی ۳۰ سال گذشته خواهد بود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا براساس  گلوبال نیوز، هاروهیکو کورودا، رئیس بانک مرکزی ژاپن، در اواخر این ماه با چالش ناخوشایند دیگری روبرو می‌شود؛ زمانی که بانک مرکزی آماده پیش‌بینی قوی‌ترین تورم سالانه از سال ۱۹۹۲ خارج از سال‌های افزایش مالیات است.

بانک مرکزی ژاپن، احتمالا پیش‌بینی خود را برای رشد قیمت‌های مصرف‌کننده کلیدی به بین ۱.۵ تا ۱.۹ درصد برای سال جدید در مقایسه با پیش‌بینی ۱.۱ درصدی در ژانویه افزایش خواهد داد.

افزایش شدید قیمت کالاها که بخشی از آن ناشی از جنگ در اوکراین است، این انتظارات را برانگیخته است که بانک مرکزی باید پیش‌بینی تورم خود را افزایش دهد.

اقتصاددانان پیش‌بینی بانک را فراتر از سطح ۱.۲ درصدی می‌دانند که پس از حذف تاثیر افزایش مالیات بر فروش در سال‌های ۱۹۹۷، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹، قوی‌ترین افزایش قیمت را در ۳۰ سال گذشته نشان می‌دهد.

مردم گفتند که مقامات بانک مرکزی نیازی به انجام اقداماتی مانند فدرال رزرو نمی‌بینند و اصرار دارند که محرک‌ها باید ادامه یابد.

آنان افزودند که بدون چشم‌انداز رشد قوی دستمزدها برای حمایت از تورم، افزایش قیمت سالانه در سال مالی ۲۰۲۴ پس از تضعیف تاثیر هزینه‌های انرژی بالاتر در سال آینده، کمتر از ۲ درصد باقی خواهد ماند. موضع فرماندار به پایین آمدن ین کمک و دولت ژاپن را وادار می‌کند تا از طریق اظهاراتی که خواستار ثبات در بازارهای ارز هستند، از سقوط جلوگیری کنند.

به گفته مردم، بانک مرکزی همچنین احتمالا پیش‌بینی رشد اقتصادی خود را برای سال مالی امسال با حاشیه قابل‌توجهی از ۳.۸ درصد کاهش خواهد داد تا منعکس‌کننده تاثیر موج امیکرون و پیامدهای افزایش قیمت‌های کالاها باشد.

گزارش چشم‌انداز همچنین شامل پیش‌بینی تورم برای سال مالی ۲۰۲۴ خواهد بود که این مورد برای اولین بار ارائه می‌شود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای