شناسه خبر : 31478

نشانه های مسمومیت دارویی را بشناسید

نشانه های مسمومیت دارویی را بشناسید

یک متخصص داروسازی بالینی گفت: بیمار و پزشک باید نسبت به حساسیت های دارویی آگاه باشند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر، الناز ذوقی، با بیان اینکه مسمومیت انواع مختلفی دارد، در گفت و گو با رادیو سلامت افزود: هنگامی که دوز یک دارو یا یک ماده مصرفی، از دوز درمانی بیشتر می‌شود؛ مسمومیت رخ می دهد که می تواند به طور عمدی یا اتفاقی باشد.

وی ادامه داد: از مسمومیت هایی دارویی که به طور ناگهانی و اتفاقی رخ می دهد می توان به مسمومیتی اشاره کرد که بیمار در ناحیه کبد و کلیه اختلال عملکرد پیدا کرده باشد.

ذوقی افزود: همچنین مصرف داروها در دو طیف سنی کودکان و سالمندان به دلیل فاکتورهای فیزیولوژیکی که دارند، می‌تواند با احتمال بیشتری منجر به مسمومیت شود. تهوع و استفراغ جز علائم شایع مصرف داروها هستند که البته می‌توان برخی داروها را با مصرف غذا، میل کرد تا این علائم را کنترل نمود.

وی در خصوص نشانه‌های مسمومیت دارویی، گفت: اغلب مسمومیت‌های دارویی نشانه دارد و بسته به دارویی که مصرف می‌شود ممکن است علائم متفاوت باشد؛ اما علائم گوارشی مشترک همچون حالت تهوع، استفراغ، دل درد و ضعف، ممکن است برای بسیاری از داروها رخ دهد. به خصوص در مسمومیت با داروهایی که کاربردهای اعصاب و روان دارند یا آرام بخش هستند.

این متخصص داروسازی بالینی تصریح کرد: اختلال هوشیاری، تنگی نفس، کاهش تنفس و تشنج نیز از نشانه‌های جدی مسمومیت دارویی هستند، که فرد با این علاوم باید هرچه سریع‌تر به اورژانس مراجعه کند.

وی ادامه داد: افراد در حد مسمومیت‌های دارویی ساده می‌توانند همه روزه از ساعت ۸ الی ۲۰ با شماره تلفن ۱۹۰ تماس بگیرند و نشانه‌های بیماری را شرح دهند تا اگر خطر جدی باشد به اورژانس انتقال داده شوند و اگر جدی نبود، توسط متخصص داروساز، دستورالعمل‌های کنترل در خانه ارائه می‌شود.

ذوقی اظهار داشت: اگر افراد بعد از مصرف دارو همچون داروهای سرماخوردگی یا استامینوفن، بدن یا صورتشان ورم می‌کند، این عارضه مسمومیت دارویی نیست ولی عارضه جدی و حساسیتی است و باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای