شناسه خبر : 26385

آنچه باید درباره آنفلوانزای گوجه فرنگی بدانیم

آنچه باید درباره آنفلوانزای گوجه فرنگی بدانیم

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه ویروس جدیدی با نام آنفلوانزای گوجه‌ فرنگی در هندوستان شایع شده است، توضیحاتی درباره این بیماری ارائه داد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر، علیرضا ناجی با اشاره به اینکه آنفلوانزای گوجه‌فرنگی یا تب گوجه‌فرنگی، عفونتی ویروسی است، اظهار کرد: این بیماری تهدید کننده زندگی نیست و بیماری شایعی در کودکان است.

وی با بیان اینکه به تازگی این بیماری عفونی و تب‌زا در برخی از مناطق هندوستان گزارش شده است، افزود: اول شهریور وزارت بهداشت هندوستان دستورالعمل‌هایی را درباره آنفلوانزای گوجه‌فرنگی منتشر کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نشانه‌های ابتلاء به آنفولانزای گوجه‌فرنگی خاطرنشان کرد: در این بیماری بثورات دایره‌ای شکلی روی بدن ایجاد می‌شود، تب، درد مفاصل و و گاهاً اسهال نیز از نشانه‌های ابتلاء به این بیماری است.

کم آبی بدن، تهوع، استفراغ و خستگی از دیگر علامت‌های ابتلاء به این بیماری است که دکتر ناجی به آن اشاره کرد و ادامه داد: آنفلوانزای گوجه‌فرنگی معمولاً با نام HFMD که به معنای بیماری دهان، دست و پا نامیده می‌شود نیز معروف است، عامل این بیماری نوعی انترو ویروس که اساساً از طریق گوارشی و همچنین تنفس منتقل می‌شود. تصور می‌شود آ نفلوانزای گوجه‌فرنگی توسط ویروس کوکسای A-۱۶ و A-۶ ایجادشده باشد.

وی با تاکید بر اینکه تعداد عفونت‌های ویروسی که کودکان به آن مبتلا می‌شوند بسیار زیاد است و نمی‌توان همه این ویروس‌ها را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار داد عنوان کرد: در سال‌های اخیر با توجه به تأثیر بیماری‌های همه‌گیر تعداد آزمایشات انجام شده در آزمایشگاه‌های ویروس شناسی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه بیماری آنفولانزای گوجه فرنگی به راحتی قابل شناسایی است گفت: عفونت‌های ایجاد شده ناشی از این ویروس می‌تواند باعث بروز برخی علامت‌های عصبی شود، بنابراین عفونت مغزی نیز ممکن است در مبتلایان به‌وجود بیاید.

وی گفت: این بیماری در ۹۹ درصد مبتلایان، بیماری خودبه‌خود برطرف می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با بیان اینکه بثورات گوجه فرنگی معمولاً روی زبان، لثه‌ها، داخل گونه، کف دست و پا ایجاد می‌شود خاطرنشان کرد که در برخی افراد این نشانه‌ها زیر ناخن بروز می‌کند.

ناجی به روش‌های درمانی بیماری آنفولانزای گوجه فرنگی اشاره کرد و افزود: داروها بر اساس علامت‌های بیماری تجویز می‌شوند و بر اساس دستورالعمل‌هایی که برای این بیماری منتشر شده مبتلایان باید بین پنج تا هفت روز ایزوله باشند. باید به سایرین نیز آموزش داد که کودک مبتلا به این بیماری را در آغوش نگیرند و همچنین مراقبت کنند که کودک انگشت خود را میک نزند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است آنفلوانزای گوجه‌فرنگی را با آنفلوانزای میمونی اشتباه تشخیص داده شود، گفت: بثورات آبله میمونی عمیق‌تر است و گسترش بثورات روی بدن نیز متفاوت است اما مانند آبله میمونی درمان خاصی هم برای آنفلوانزای گوجه فرنگی وجود ندارد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای