شناسه خبر : 23294

دو سوم درمان ناباروری در مراکز غیر دولتی انجام‌ می‌شود

دو سوم درمان ناباروری در مراکز غیر دولتی انجام‌ می‌شود

معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان با بیان اینکه اگر سیاست بر این باشد که هزینه برای زوجین نابارور موثر باشد، باید حمایت معقولی صورت گیرد، گفت: باید به گونه‌ای سیاست‌گذاری شود که اصل برد_برد برقرار شود؛ یعنی هم مراکز و هم بیماران و در نهایت حاکمیت منفعت برند. صرف بخشنامه و دستوری کاری از پیش نمی‌رود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، احمد وثوق، معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان در نشست خبری کمپین حمایت از زوجین نابارور که به مناسبت روز جمعیت برگزار شد، گفت: حمایت از زوجین نابارور به عنوان سیاست افزایش جمعیت در جهان مطرح نیست، بلکه جهان با این موضوع به عنوان معضل اجتماعی برخورد و تلاش می‌کند این معضل رفع شود. کشورهای اروپایی که گاهی اوقات ۱۰۰ درصد درمان را در ۶ سیکل به شکل رایگان ارائه می‌دهند، اصلا مشکل جمعیتی ندارند و حتی از نظر جمعیتی برنامه کنترل جمعیتی هم دارند. در زمینه حمایت از زوجین نابارور آنها اقدامات خوبی انجام دادند. در کشوری مثل دانمارک ۱۰۰ درصد هزینه درمان زوجین نابارور را دولت می‌دهد آنهم نه برای یک سیکل درمان بلکه برای ۳ تا ۶ سیکل و حتی برخی کشورها محدودیت سنی هم ندارند، سیاست آنها برای افزایش جمعیت نبوده است بلکه سیاست آنها حمایت از زوجین نابارور بوده است‌.

وی افزود: در کشور ما بنا بر این است که دست به دست هم دهیم تا موضوع جوانی جمعیت را مدیریت کنیم. اولویت‌هایی که باید برای حمایت از زوجین نابارور قائل باشیم، نسبت به کشورهای اروپایی باید جایگاه بهتری داشته باشد.  انتظار داریم سیاست گذاران با نگاه واقع بینانه‌ای از زوجین حمایت کنند. یکی از معضلات این است که در برنامه‌های کلان اعتبارات لازم برای این حمایت‌ها منظور نکردیم. در بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ اعتباراتی مجلس برای حمایت از زوجین نابارور توسط بیمه‌های پایه منظور کرده است و کشورهای مختلف برای اینکه از این معضل بیرون آیند، سیاست‌های متفاوتی دارند. برخی کشورها فقط از منبع مالیات مردم و برخی با صندوق تامین اجتماعی از زوجین نابارور حمایت می‌کنند. باید در برنامه ریزی کلان حمایت از این زوجین جزو برنامه‌های اصلی باشد.

او با اشاره به اینکه ۱۱۰ مرکز درمان ناباروری در کشور وجود دارد، تصریح کرد: ۵۵ مرکز متعلق به دولت است؛ ولی  دو سوم درمان ناباروری در مراکز غیر دولتی انجام‌ می‌شود؛ یعنی ۶۵ درصد درمان ناباروری در مراکز غیر دولتی است که اگر قرار باشد حمایتی انجام شود باید در سمت و سویی باشد که ترغیب برای مراکز غیر دولتی باشد که این زوجین را پذیرش کنند.

وی با تاکید بر لزوم پرداخت به موقع تعهدات بیمه‌های پایه، اظهار کرد: بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از آن ۶۵ درصدی که ذکر کردم در ۱۱ مرکز جهاد دانشگاهی خدمت می‌گیرند، یعنی ما به عنوان یک‌نهاد عمومی غیردولتی سهم خود را با همه سختی‌ها به خوبی انجام دادیم. اگر نیت کمک به زوجین نابارور است، باید جایگاه یک نهاد عمومی غیردولتی مثل جهاد دانشگاهی و حمایت از آن مورد توجه باشد. ما مراکز ارجاع هستیم و زوجینی که درمان سختی دارند، به ما مراجعه می‌کنند و موفقیت ما انصافا قابل مقایسه با بهترین مراکز درمان ناباروری دنیا است

وثوق گفت:  مجموعه‌هایی مانند رویان و یا ابن سینا از هیچ حمایت دولتی برخوردار نیستند، ما تمام خریدهایمان آزاد است و نیروی انسانی ما تماما افرادی هستند که تعهداتشان را انجام دادند و نیروهای آزاد هستند و ما باید توانایی نگه‌داری این متخصصان را داشته باشیم تا حفظ شوند.  وقتی می‌خواهیم وسیله بخریم امروز باید پول را بپردازیم تا بعدا ملزومات را تحویل بگیریم، پس لازم است که سازمان‌های بیمه‌گر مطالبات ما را به موقع پرداخت کنند. وقتی بین سه تا ۶ ماه تاخیر پرداخت داریم، چگونه مراکزمان را اداره کنیم و وسیله بخریم؟  اگر سیاست بر این باشد که هزینه برای زوجین نابارور موثر باشد باید حمایت معقولی صورت گیرد، اما اگر دستوری و اجباری باشد طرح با شکست برخورد می‌کند. نتیجه این تعاملات مستقیم به زوجین بازمی‌گردد و خدایی نکرده کیفیت درمان افت می‌کند و رهاورد کافی نخواهیم دید.

او تاکید کرد: باید به گونه‌ای سیاست گذاری شود که اصل برد_برد برقرار شود؛ یعنی هم مراکز و هم بیماران و در نهایت حاکمیت منفعت برند. صرف بخشنامه و دستوری کاری از پیش نمی‌بریم. کادر پزشکی کشور هیچ تمایلی ندارد که رابطه مالی مستقیم با ارباب رجوع داشته باشد ما خوشحال می‌شویم که سازمان‌های بیمه‌گر بیایند و قول و قرار خود را با ما نهایی کنند و مراجعین بدون دغدغه خدمت گیرند. ثابت شده است آن دسته از زوجین نابارور که حمایت مالی دارند و خود مستقیم درگیر پرداخت‌ها نیستند، نتیجه درمانی به مراتب بهتری دارند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای