شناسه خبر : 27658

هزینه ۵۰۰ میلیارد تومانی بیمه سلامت برای خدمات ناباروری در ۶ ماهه امسال

هزینه ۵۰۰ میلیارد تومانی بیمه سلامت برای خدمات ناباروری در ۶ ماهه امسال

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان برای خدمات ناباروری و قانون جوانی جمعیت در شش ماه اول سال هزینه شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، مهدی رضایی گفت: در حال حاضر ۶۳ قلم داروی تخصصی در درمان ناباروری و ۲۸ قلم ملزومات پزشکی که برای درمان ناباروری مورد نیاز است تحت پوشش بیمه‌ها قرار گرفته که با تجویز پزشکان متخصص در سقف تعیین شده پوشش بیمه‌ای دارند.

معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران افزود: برای داروهای تخصصی با نظر متخصصان در وزارت بهداشت و انجمن‌های علمی سقف تجویز در نظر گرفته شده است و اگر چنانچه پزشکی بیش از سقف در نظر گرفته شده دارو را تجویز می‌کند، بیمه شده می‌تواند از خدمات پوشش بیمه‌ای با تایید پزشک استفاده کند، لذا در چنین موارد خاصی با مراجعه به ادارات بیمه‌ای افراد می‌توانند خارج از سقف تعیین شده نیز از پوشش بیمه‌ای استفاده کنند.

وی تصریح کرد: حدود ۱۳۰ مرکز، طرف قرارداد بیمه سلامت هستند، طبیعی است که مقرون به صرفه نیست که برای تایید موارد استثنایی کارشناس بیمه در محل حضور داشته باشد؛ بنابراین موارد استثنا باید به ادارات کل بیمه‌ای مراجعه کنند. اما می‌توان برای مراکز خیلی شلوغ تمهیداتی در نظر گرفت.

رضایی با اشاره به اینکه سیاست‌های کلی بیمه‌ها بر قواعد اقتصاد سلامت و هزینه اثربخشی استوار است، تاکید کرد: مکمل‌ها به طور طبیعی جزو دارو محسوب نشده و تاثیر قطعی و تایید شده‌ای در درمان ندارند، بلکه مکمل تغذیه‌ای محسوب می‌شوند؛ اگر چنانچه نظر کارشناسی بر این باشد که تاثیر موثری در درمان دارند، بیمه‌ها می‌توانند در این خصوص تجدید نظر و ورود پیدا کنند.

 معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از مراکز درمان ناباروری طرف قرارداد بیمه سلامت هستند، اظهار داشت: در حال حاضر ۵۶ مرکز دولتی، ۴۴ مرکز خصوصی و حدود ۳۰ مرکز عمومی مستقل و غیر مستقل با بیمه سلامت طرف قرارداد هستند که نسبت به سال گذشته تعداد این مراکز افزایش پیدا کرده است.

بنابر اعلام پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران، وی گفت: روند پرداخت‌ها به مراکز به موقع بوده و مشکلی در این باره وجود ندارد؛ طبق تعهدات ۹۰ درصد هزینه‌ها در بحث ناباروری پوشش داده می‌شود. تاکنون در شش ماه ابتدای سال  با اجرای قانون جوانی جمعیت بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان برای خدمات مربوط به ناباروری هزینه شده است.

 رضایی ادامه داد: تعرفه‌ها در شورای عالی بیمه تعریف شده و مصوب هیات وزیران است، امیدواریم در سال ۱۴۰۲ به دغدغه‌های ارایه دهندگان خدمت در این خصوص توجه شود. خوشبختانه تعامل مثبتی میان مراکز ارایه دهنده خدمت و بیمه سلامت وجود دارد.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای