شناسه خبر : 28121

مانده سپرده‌های مردم نزد بانک‌ها بیش از ۳۵ درصد افرایش یافت

 مانده سپرده‌های مردم نزد بانک‌ها بیش از ۳۵ درصد افرایش یافت

مانده کل سپرده ها در پایان شهریورماه سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۶۳۴۹۱.۴ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶۶۵۲.۸ هزار میلیارد ریال ( ۳۵.۶ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۸۱۷۷.۱ هزار میلیارد و (۱۴.۸ درصد) افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: بر اساس گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری، بیشترین مبلغ سپرده مربوط به استان تهران با مانده 33765.3 هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل 177 هزار میلیارد ریال است.

همچنین مانده کل تسهیلات بالغ بر 46425.1 هزار میلیارد ریال است که نسبت به  مقطع مشابه سال قبل 11871 هزار میلیارد ریال (34.4 درصد) و نسبت به پایان سال قبل 5007.1 هزار میلیارد ریال (12.1 درصد) افزایش داشته است.

 بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده 27702.2 هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل 176.1 هزار میلیارد ریال است.

 شایان ذکر است نسبت تسهیلات به سپرده ها بعد از کسر استفاده قانونی 81.4 درصد است که در پایان این ماه نسبت به مقطع مشابه سال قبل  0.4 واحد درصد و نسبت به پایان سال قبل 1.8 درصد کاهش یافته است.

 نسبت  مذکور در استان تهران 90.2 درصد و استان کهگیلویه و بویراحمد 112.2 درصد است.

 لازم به ذکر است یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت ها و موسسات تولیدی سایر استان ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری استان تهران انجام می شود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای