شناسه خبر : 51741

خرید تضمینی گندم به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزارتن رسید

خرید تضمینی گندم به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزارتن رسید

رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: از ابتدای فصل برداشت ۳ میلیون و ۳۰۰ هزارتن گندم با ارزش حدود ۵۴ هزار میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، عطاءاللّه هاشمی گفت: بنابر آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۳ میلیون و ۳۰۰ هزارتن گندم با ارزش حدود ۵ همت از کشاورزان ۱۸ استان کشور خریداری شده که به سبب تاخیر در برداشت ناشی از شرایط جوی و بارش، با مدت مشابه سال قبل تفاوتی ندارد.

به گفته او، علی‌رغم وعده‌های مکرر مسئولان مبنی بر پرداخت بخش اعظم مطالبات گندمکاران، اما حدود ۵۶ همت کشاورزان طلبکار هستند و به جز ۲.۳ همت پرداختی، ریالی به حساب گندمکاران واریز نشده است.

هاشمی ادامه داد: آمار‌ها حاکی از آن است که استان‌های خوزستان، فارس، ایلام و گلستان در صدر خرید تضمینی گندم قرار دارند.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه نیازی به واردات گندم صنف و صنعت و خبازی نداریم، افزود: برآورد‌ها حاکی از آن است که امسال تولید گندم به بیش از ۱۴.۵ میلیون تن برسد که در صورت پرداخت به موقع مطالبات، نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت. اما در شرایط فعلی تنها نگرانی ما پرداخت وجه است.

به گفته او، براساس قانون خرید تضمینی گندم، دولت باید جریمه یک ماه و نیم تاخیر در پرداخت مطالبات وزارت جهاد را هرچه سریع‌تر واریز کند و از طرفی وزارتخانه اقتصاد، وزارت جهاد و اعضای غیردولتی و نمایندگان مجلس برای بررسی قیمت خرید تضمینی سال آینده و اعمال حمایت از کشاورزان باید جلسه بگذارند.

هاشمی با بیان اینکه خسارتی از حیث بیماری‌های گندم به تولید وارد نشده است، گفت: تنها نگرانی ما در خصوص زنگ زرد گندم بود که با اقدامات و توصیه‌های به موقع معاونت بهبود گیاهی و سازمان حفظ نباتات، خسارتی وارد نشد.

ارسال نظر