شناسه خبر : 51448

حداکثر نیاز سالانه به واردات برنج ۶۰۰ هزارتن است

حداکثر نیاز سالانه به واردات برنج ۶۰۰ هزارتن است

پیشه‌ور گفت: بنابر آمار اعلامی وزارت جهاد سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزارتن برنج برای ذخایر استراتژیک نیاز داریم که متاسفانه در سنوات گذشته یک میلیون و ۷۰۰ هزارتن تا ۲ میلیون تن برنج وارد شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، قاسم پیشه‌ور رئیس نظام صنفی کشاورزی، گفت: بارش های اخیر ارتباطی به کاهش یا افزایش تولید برنج ندارد، از این رو امیدواریم در استان های شمالی هوا گرم شود و به طور کلی بارندگی های فصلی باید پشت سد جمع شود.

به گفته او، تدابیر لازم برای تولید برنج همچون طرح ملی جامع آب و آب بندان ها باید انجام شود تا تولید برنج افزایش یابد، به طور کلی اگر زیرساخت در استان های شمالی فراهم شود به طوریکه ۵۰ درصد منابع واردات برنج به تولید داخل تخصیص شود تا زیرساخت های لازم همچون زهکشی کانال ها یا لایروبی آب بندها فراهم شود، به سهولت امکان تامین برنج از استان های شمالی وجود دارد.

پیشه‌ور ادامه داد: بنابر اعلام وزارت جهاد سالانه به واردات ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزارتن برنج برای ذخایر استراتژیک نیاز داریم در حالیکه سنوات گذشته یک میلیون و ۷۰۰ هزارتن تا ۲ میلیون تن برنج وارد شد که آسیب جدی به تولید داخل وارد کرد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه امکان توسعه کشت برنج در استان های شمالی وجود ندارد، افزود: با معرفی ارقام جدید و آموزش و ترویج کشاورزان و بکارگیری اقدامات دانش بنیان امکان افزایش تولید در واحد سطح وجود دارد به طوریکه دیگر نیازی به واردات برنج نداریم.

او گفت: برآوردها حاکی از آن است که در صورت حمایت های مناسب از شالیکاران امسال تولید برنج به بالای ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتن می‌رسد.

  • کرمی

    خب خودمون که کلی شالیزار داریم و هیچی برنج ایرانی نمی شه

ارسال نظر