شناسه خبر : 44358

بزرگ‌ترین تولیدکننده گندم و برنج دنیا مشخص شد / جایگاه ایران کجاست؟

بزرگ‌ترین تولیدکننده گندم و برنج دنیا مشخص شد / جایگاه ایران کجاست؟

تولید غلات ایران بر اساس آمار وزارت کشاورزی آمریکا در سال میلادی گذشته با رشد بیش از ۳ درصدی از ۲۳ میلیون تن گذشت.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، وزارت کشاورزی آمریکا در گزارشی از وضعیت تولیدات کشاورزی جهان در سال ۲۰۲۳ تولید گندم ایران در این سال را ۱۴ میلیون تن برآورد کرده که این رقم نسبت به سال قبل ۸۰۰ هزار تن معادل ۶ درصد افزایش داشته است.

تولید گندم ایران در سال قبل از آن ۱۳.۲ میلیون تن اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش کل گندم تولیدی دنیا در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل از آن ۰.۵ درصد کاهش داشته و به ۷۸۵ میلیون تن رسیده است. چین با تولید ۱۳۶ میلیون تنی بزرگترین تولیدکننده گندم در جهان طی این سال بوده و اتحادیه اروپا و هند به ترتیب در رتبه های بعدی قرار داشته اند. ایران نیز در رتبه ۱۵ از این نظر قرار گرفته است.

*ایران رتبه ۱۰ جهان در تولید جو

جو به عنوان یک غله مهم دیگر بوده که در ایران تولید شده است. ایران در سال ۲۰۲۳ بدون تغییر نسبت به سال قبل از آن ۳ میلیون تن جو تولید کرده است. تولید جو در جهان طی این سال با کاهش ۶ درصدی به ۱۴۲ میلیون تن رسیده است.

ایران در رتبه ۱۰ جهان از نظر تولید جو طی سال میلادی گذشته قرار داشته است. اتحادیه اروپا با تولید ۴۷ میلیون تنی رتبه نخست از این نظر شناخته شده است. آمریکا تنها یک میلیون تن بیشتر از ایران در سال ۲۰۲۳ جو تولید کرده است.

*ایران در رتبه ۲۱ تولید برنج دنیا

بر اساس آمار وزارت کشاورزی آمریکا تولید برنج ایران در سال ۲۰۲۳ نیز نسبت به سال قبل تغییری نداشته و در سطح ۲ میلیون تن باقی مانده است. تولید برنج دنیا نیز بدون تغییر محسوس در سطح ۵۱۳ میلیون تن بوده است.

ایران در میان کشورهای جهان رتبه ۲۱ را از نظر میزان تولید برنج به خود اختصاص داده است. چین با تولید ۱۴۴ میلیون تنی در رتبه نخست بوده و هند و بنگلادش به ترتیب رتبه های دوم و سوم را داشته اند.

*تولید ۲۳.۵ میلیون تن غله در ایران طی سال ۲۰۲۳

تولید سایر غلات نیز در ایران حدود ۴.۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۳ بوده که نسبت به سال قبل افزایش یا کاهش نداشته است.

بر این اساس مجموع غلات تولیدی ایران در سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۲۳.۵ میلیون تن بوده است که این رقم نسبت به سال قبل بیش از ۳ درصد افزایش داشته است. کل تولید غلات ایران در سال قبل ۲۲.۷ میلیون تن گزارش شده بود.

ارسال نظر