شناسه خبر : 45662

بدهی دولت آمریکا از ۵۴ تریلیون دلار عبور می‌کند

 بدهی دولت آمریکا از ۵۴ تریلیون دلار عبور می‌کند

بدهی دولت آمریکا ممکن است در ۱۰ سال آینده به دلیل هزینه‌های رو به رشد پیری جمعیت و نرخ‌های بالای بهره بانکی، ۱۹ تریلیون دلار افزایش بیابد و از مرز ۵۴ تریلیون دلار عبور کند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، بر اساس آخرین گزارش دفتر بودجه کنگره آمریکا (CBO)، بدهی دولت این کشور ممکن است در ۱۰ سال آینده به دلیل هزینه‌های رو به رشد پیری جمعیت و نرخ‌های بالای بهره بانکی، ۱۹ تریلیون دلار افزایش بیابد و از مرز ۵۴ تریلیون دلار عبور کند. این بدهی در دسامبر از ۳۴ تریلیون دلار گذشت.

به گفته این دفتر، یک عامل کلیدی که احتمالاً باز هم منجر به افزایش بدهی دولت آمریکا خواهد شد، افزایش شدید کسری بودجه است.  

دفتر بودجه کنگره آمریکا پیش بینی می کند که کسری بودجه سالانه دولت این کشور در سال ۲۰۳۴ به ۲.۶ تریلیون دلار خواهد رسید که نسبت به رقم ۱.۶ تریلیون دلار در سال جاری میلادی، افزایش شدیدی را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، کسری بودجه دولت فدرال آمریکا ۱۸.۹ تریلیون دلار به بدهی این دولت در طول یک دهه اضافه خواهد کرد.

فیلیپ سویگل، مدیر دفتر بودجه، طی اظهاراتی در گفتگو با خبرنگاران هشدار داد که ایالات متحده در مسیری است که نسبت انباشت بدهی به کل تولید اقتصادی خود را در سال ۲۰۳۴ به رقم بی‌سابقه‌ای خواهد رساند.

نیویورک تایمز به نقل از سویگل نوشت: اولین پیام این پیش‌بینی‌ها یک پیام آشناست: اینکه مسیر مالی (برای آمریکا) دلهره آور است. از سوی دیگر، نسبت به پیش بینی‌های ما در سال گذشته کمی بدتر است.

پیش‌بینی‌های دفتر بودجه در حالی صورت می‌گیرد که کنگره در ماه آینده با ضرب‌الاجل دیگری برای توافق درباره قانون هزینه‌های فدرال مواجه است.

قانون‌گذاران آمریکایی اخیراً در مورد ارائه کمک‌های بیشتر به اوکراین و اسرائیل بحث‌های داغی داشته‌اند.

در عین حال، نرخ‌های بهره در این کشور طی سال گذشته به بالاترین رقم خود در دو دهه اخیر رسید و هزینه‌های استقراض را به یک سهم مهم در بدهی دولت تبدیل کرد.

طبق گزارش دفتر بودجه کنگره، این کشور بیش از ۱۲ تریلیون دلار به تنهایی از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۳۴ صرف هزینه های بهره خواهد کرد.

این دفتر هشدار داد که از سال آینده سهم هزینه خالص بهره بانکی از اقتصاد ایالات متحده بیشتر از هر زمان دیگری خواهد بود. دولت آمریکا از سال ۱۹۴۰ شروع به ثبت این سوابق کرد.

ارسال نظر