شناسه خبر : 44002

وزیر اقتصاد مطرح کرد؛

سهم ۲۸ درصدی بازار سرمایه در تامین مالی غیردولتی‌ها / رشد مثبت اقتصادی ادامه‌دار است

سهم ۲۸ درصدی بازار سرمایه در تامین مالی غیردولتی‌ها / رشد مثبت اقتصادی ادامه‌دار است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در ۱۴ فصل متوالی از سال ۹۹ رشد اقتصادی کشور مثبت بوده و پیش‌بینی می شود که این رشد مثبت تا پایان سال ادامه یابد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، سید احسان خاندوزی امروز در بیست و ششمین دوره همایش رتبه بندی شرکت های برتر ایران در مرکز همایش های صدا و سیما، اظهار داشت: از سال ۱۳۹۹ تا تابستان ۱۴۰۲ رشد اقتصادی مثبت بوده که براساس پیش بینی‌ها در حوزه صنعت، کشاورزی و در مجموع اقتصاد تا پایان امسال روند مثبتی در رشد اقتصادی خواهیم داشت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امسال نیز مانند سال گذشته رشد اقتصادی مثبتی را تجربه خواهیم کرد و بر این اساس در ۱۶ فصل رشد متولید اقتصادی خواهیم داشت.

وی بیان داشت: با مرور شاخص های اقتصاد کلان در ۲ سال گذشته مشخص می‌شود که دشواری‌های داخلی و خارجی را در ۶ سال اخیر پشت سر گذاشته ایم البته دشواری های خارجی بخش مهمی است که هنوز پابرجاست، ما با سیاست های رئیس جمهور که در حوزه توسعه روابط و اقتصاد با کشورهای همسایه شکل گرفته، گشایش های اقتصادی را شاهد هستیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه از دام رکود و رشد اقتصادی پایین خارج شده ایم، گفت: اما برای اینکه تولید ملی و درآمد سرانه ارتقا یابد راه بسیاری در پیش داریم.

خاندوزی بیان داشت: تلاش ها و سیاست هایی که در ۲ سال اخیر انجام شده باعث رشد تولید و خروج از رکود در سرمایه گذاری داخلی و خارج شده که قابل قیاس با سال های گذشته نیست.

وی افزود: در درگاه ملی مجوزها تسهیل را ایجاد کرده‌ایم‌ در گذشته قهر نظام اداری با تولیدکنندگان و صادرکنندگان وجود داشت که این موضوع رفع شده و با تمرکز بر تسهیل به دنبال رونق تولید هستیم.

خاندوزی با بیان اینکه در ابتدای سال جاری مصوبه ای در هیات وزیران داشتیم که باید به صورت شفاف مقررات در درگاه ملی به تولید کنندگان و صادرکنندگان اعلام شود، گفت: بنابراین امسال بخش نامه های گمرکی ۵۰ درصد کاهش داشته و برای سال آینده نیز این وضعیت ادامه خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه نیازمند همفکری بین بخش دولتی با بخش صنعتی و شرکتهای برتر هستیم، گفت: با این کار به کیفیت رشد اقتصادی دست می یابیم و کالاهای تولیدی قابلیت رقابت پذیری در عرصه بین المللی را می یابد.

خاندوزی اظهار داشت: در وزارت اقتصاد تلاش کرده ایم تامین مالی بانکی را با کنترل نقدینگی فراهم کنیم و ابزارهای متفاوتی را برای شرکت ها ی خوش نام و معتبر در دستور کار قرار دهیم.

وی افزود: در سال گذشته متوسط رشد واقعی بخش صنعتی حدود ۴ تا ۵ درصد در نوسان بود اما میزان فروش شرکت های بزرگ حدود ۱۸ درصد رشد کرده است.

وزیر اقتصاد بیان داشت: ورود شرکت های دانش بنیان در فهرست ۱۰۰ شرکت برتر نیز موضوع نوید بخشی است.

وی با بیان اینکه برای شرکت های تامین مالی و تامین انرژی اهمیت دارد گفت: بنابراین در مورد این دو موضوع نیازمند تدابیری هستیم. در سال گذشته ۲۸ درصد تامین مالی جدید از طریق بازار سرمایه انجام شد و برنامه امسال تحقق تامین مالی ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی از طریق بورس است.

ارسال نظر