شناسه خبر : 43619

۸۰ درصد زعفران تولیدی صادر می‌شود

۸۰ درصد زعفران تولیدی صادر می‌شود

عضو شورای ملی زعفران گفت: بنا بر آمار همه ساله ۷۰ تا ۸۰ درصد زعفران تولیدی به بازارهای هدف صادر می شود که رفع مشکلات پیمان سپاری ارزی در افزایش ارزآوری تاثیر بسزایی دارد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، غلامحسین بهمنی گفت: بنابر اعلام معاون اول رئیس جمهور، عوارض نیم درصد آب مجازی حذف شد. اما به سبب آنکه زعفران جزء کالاهای کم آب بود، حذف عوارض تاثیر جزئی بر رونق صادرات دارد.

او موضوع پیمان سپاری ارزی و بازگشت ارز به سامانه نیما را از چالش های جدی پیش روی صادرات زعفران اعلام کرد و افزود: هم اکنون مشکل پیمان سپاری ارزی منجر به قاچاق زعفران شده است که بنابر برآوردها روزانه ۱۰ تن زعفران قاچاق می شود، درحالیکه با رفع این مشکل شاهد رونق صادرات، عدم صرفه اقتصادی قاچاق و رونق تولید و اشتغال خواهیم بود.

حسینی ادامه داد: بنا بر آمار همه ساله ۷۰ تا ۸۰ درصد زعفران تولیدی به بازارهای هدف صادر می شود که رفع مشکل پیمان سپاری ارزی و صادرات توسط صادرکنندگان شناسنامه دار در ارز آوری تاثیر بسزایی دارد. درحالیکه قاچاق زعفران هیچ کمکی به کارآفرینی نکرده است.

عضو شورای ملی زعفران سطح زیرکشت زعفران را حدود ۱۳۰ هزارهکتار اعلام کرد و گفت: از این میزان سطح زعفران کاری باید حدود ۸۰۰ تن زعفران تولید شود، درحالیکه به رغم صرف نیروی کار در بهترین حالت ۴۰۰ تن زعفران تولید می شود‌.

ارسال نظر