شناسه خبر : 38048

صنعت نفت ایران چگونه به توسعه انرژی در آمریکای لاتین کمک کرد؟

صنعت نفت ایران چگونه به توسعه انرژی در آمریکای لاتین کمک کرد؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به بازارسازی های جدید دولت در کشورهای آمریکای لاتین و تأثیر این اقدامات بر رشد تجارت انرژی پرداخت.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر، غلامرضا شریعتی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، درباره بازارسازی های جدید دولت در زمینه تجارت انرژی گفت: ما در کشور یک مزیت اساسی به نام منابع انرژی از جمله نفت و گاز را در اختیار داریم.

وی در ادامه بیان کرد: منابع انرژی از جمله نفت و گاز و پتروشیمی قوت اقتصاد ما است لذا هر چه در این زمینه بیشتر کار کنیم و از مزیت شرکت‌های دانش بنیان بهره بگیریم ارزش افزوده بیشتری برای ما دارد.

وی افزود: بازارسازی و تجارت انرژی یکی از اقدامات راهبردی برای رشد اقتصاد انرژی است. زیرا محصولات نفت و گاز را ما در کشور تا اندازه‌ای می‌توانیم به مصرف برسانیم و میزان مازاد را باید صادر کنیم.

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه بیان کرد: توسعه تجارت انرژی به کمک دیپلماسی فعال انرژی و حرکت به سمت دانش‌بنیان شدن این صنعت، مهم‌ترین رویکرد اتخاذ شده در دولت است که باعث شده تجارت انرژی با رشد و توسعه همراه شود.

وی گفت: برای فروش این محصولات باید بازارهای بین المللی فراهم کنیم . در این راستا دولت و وزارت نفت از ظرفیت کشورهای آمریکای لاتین در این خصوص بهره مند شدند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: در واقع یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه تجارت نفت خام ایران، افزایش صادرات نفت خام به ونزوئلا بوده است که به کمک شرکت‌های توانمند دانش‌بنیان حوزه نفت صورت گرفته و بر اساس این تفاهم نامه‌ها توانسته‌ایم اقدام به صادرات بسیاری از تجهیزات تولیدی شرکت‌های دانش بنیان کنیم.

وی ادامه داد: ما باید بپذیریم که رکن اصلی اقتصاد ما نفت و مشتقات آن است و باید این موضوع جدی گرفته شود و دولت اقدام به سرمایه گذاری در این زمینه کند تا بتوانیم نفت و گاز بیشتری به فروش برسانیم تا ارزش افزوده بیشتری نصیب کشور شود.

این نماینده مجلس یازدهم گفت: هر رویکردی که منجر به افزایش درآمد دولت شود و از سوی دیگر اقتصاد انرژی و اقتصاد دانش بنیان را با هم فعال کند دولت از آن حمایت می‌کند.

این نماینده مجلس یازدهم گفت: کشور ما دارنده دومین ذخایر گازی دنیا است و فراتر از نیاز داخل کشور این منابع را در اختیار داریم لذا باید بر خلاف گذشته که سرمایه‌گذاری روی نفت بود، سرمایه گذاری را در حوزه گاز گسترش دهیم.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: با توجه به اینکه سیاست مهم پالایشگاه داری فراسرزمینی و رویکرد حرکت به سمت دانش‌بنیان های نفتی برای توسعه تجارت انرژی ایران تاکنون گام‌های اولیه موفقیت را برداشته است، در همین راستا هم دولت در سفر اخیرش به ونزوئلا مقرر کرد که در پالایشگاه‌های فراسرزمینی علاوه بر صادرات نفت اقدام به صادرات گاز و پتروشیمی هم بکنیم.

ارسال نظر