شناسه خبر : 36658

پاکستان واردات برق از ایران را افزایش می‌دهد

پاکستان واردات برق از ایران را افزایش می‌دهد

دولت پاکستان در تازه‌ترین اقدام برای گسترش همکاری‌های دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران در بخش انرژی، در تکاپوی افزایش خرید برق از ایران است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، جلسه کمیته بلندپایه هماهنگی اقتصادی به ریاست سناتور "محمد اسحاق دار" در اسلام‌آباد برگزار برگزار شد.

در این جلسه با حضور مقامات ارشد پاکستان از جمله وزرای نیرو، نفت، اطلاع رسانی، بازرگانی و صنایع؛ طرح اداره انرژی برای قرارداد جدید با شرکت توانیر ایران جهت خرید ۱۰۴ مگاوات برق مورد بررسی قرار گرفت.

اعضای کمیته هماهنگی اقتصادی پاکستان با اعلام توافق با طرح جدید خرید برق از ایران، اصلاحیه‌ در قرارداد موجود میان دو کشور در خصوص تمدید تعرفه انتقال ۱۰۴ مگاوات برق از جکیگور به مند (از ۱ ژانویه ۲۰۲۲ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۴) و همچنین قرار ۱۰۰ مگاوات خط انتقال برق پولان-گبد (از ۱۶ مارس ۲۰۲۳ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۴، فروردین ۱۴۰۲ تا مهر ۱۴۰۳) را تصویب کرد.

طرح جدید پاکستان برای تقویت همکاری‌های انرژی با ایران چند روز پس از سفر رسمی حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران به اسلام‌آباد و بازدید از شهر کراچی عنوان می‌شود.

وزیر امور خارجه در جریان سفر رسمی هفته گذشته خود به پاکستان اعلام کرد: گفت‌وگوهای مهمی با همتای پاکستانی خود درباره طرح خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان انجام داشته و معتقد است که تکمیل این پروژه در راستای منافع دو ملت است.

شایان ذکر است، بهره‌برداری از خط انتقال برق پولان-گبد و همزمان نخستین بازارچه مرزی ایران در پیشین سیستان و بلوچستان با پاکستان روز پنجشنبه ۲۸ امسال توسط آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و شهباز شریف نخست وزیر پاکستان در نقطه مشترک مرزی به بهره‌برداری رسید.

ارسال نظر