شناسه خبر : 36498

روسیه بزرگترین اقتصاد اروپا شد

روسیه بزرگترین اقتصاد اروپا شد

بر اساس آخرین گزارش ورلد اکونومیکس، روسیه تا پایان سال ۲۰۲۲ علیرغم تحریم‌های غرب، در بین پنج اقتصاد بزرگ جهان و بزرگترین در اروپا از نظر برابری قدرت خرید (PPP) قرار گرفت.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از  ایسنا، بر اساس برآوردهای مبتنی بر داده‌های رسمی منتشر شده این کشور توسط بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، تولید ناخالص داخلی روسیه در پایان سال گذشته ۵.۵۱ تریلیون دلار بر حسب برابری قدرت خرید بود.

این گزارش اشاره کرد که این رقم ۳۸ درصد بزرگتر از برآورد رسمی ۳.۹۹۳ تریلیون دلاری است همچنین نشان داد که اقتصاد روسیه از نظر برابری قدرت خرید از آلمان جلوتر است.

چین به‌عنوان بزرگترین اقتصاد جهان (۳۱ تریلیون دلار) در صدر فهرست قرار دارد و پس از آن ایالات‌متحده، هند و ژاپن قرار دارند همچنین اندونزی، برزیل و ترکیه نیز در فهرست ۱۰ کشور برتر قرار گرفتند.

صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی هر دو به تازگی پیش‌بینی‌های خود را برای اقتصاد روسیه افزایش دادند و گفتند تولید ناخالص داخلی علی‌رغم تحریم‌ها به رشد خود ادامه می‌دهد که زیربنای آن تجارت و تولید صنعتی قوی همچنین درآمدهای انرژی بالاتر از حد انتظار است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، انتظار می‌رود رشد روسیه در سال ۲۰۲۴ مثبت شود اما در حد ۱.۲ درصد باقی خواهد ماند.

دولت روسیه چشم‌انداز مثبتی را برای اقتصاد حفظ کرده است.

نخست‌وزیر روسیه، میخائیل میشوستین پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۴، اقتصاد روسیه می‌تواند از نظر رشد از کشورهای توسعه یافته پیشی بگیرد.

ارسال نظر