شناسه خبر : 35961

اختصاصی چابک آنلاین ؛

کاهش ۶۳ درصدی سود خالص پالایشگاه های بورسی در بهار ۱۴۰۲

حال روانکارها خوب است

کاهش 63 درصدی سود خالص پالایشگاه های بورسی در بهار 1402

با انتشار صورت های مالی ۹ شرکت فعال در گروه فرآورده های نفتی مشخص شد که درفصل بهارامسال، درآمد و سود سازی پالایشگاه ها با افت قابل توجهی رو به رو شده است.

چابک آنلاین، سعید رشیدی، درحالیکه شرایط برای تولیدکنندگان انواع روانکارها بهتر شده وآنها توانسته اند سود سازی خود را افزایش دهند.

بخش عمده واصلی کاهش درآمدها و سودسازی پالایشی های بورسی به کاهش میانگین نرخ کرک اسپرد فرآورده های پالایشی در بهار سال جاری بازمی گردد.

درواقع با شروع بحران جنگ روسیه و اوکراین در سه ماهه ابتدایی سال گذشته بودکه میانگین نرخ کرک اسپرد فرآورده های پالایشگاهی به حدود 29 تا 30 دلار رسید.

اما با فروکش کردن تنش ها وشروع رکود اقتصادی در جهان، نرخ فرآورده ها نیز با کاهش سنگین روبه رو شد و در برخی از محصولات حتی تا 70 درصد کاهش مشاهده شد.

این روند باعث شده تا میانگین کرک اسپرد فرآورده های پالایشگاهی در بهار امسال به حدود 10.5 تا 11 دلار برسد که افت بیش از 60 درصدی را نشان می دهد.

photo_2023-07-22_10-07-17

هرچند بخشی از این افت قیمت ها از طریق افزایش نرخ دلار محاسباتی در تعیین قیمت فرآورده ها جبران شد اما در طرف دیگر، افزایش سقف نرخ خوراک و انرژی پالایشگاه ها شرایط را به گونه ای رقم زد که میزان حاشیه سود شرکت ها به سطوح بسیار پایینی نزول کند.

براین اساس،همانطورکه برخی کارشناسان پیش بینی کرده بودند،درسه ماهه سال جاری درآمدهای گروه فرآورده های نفتی با 15 درصد کاهش به حدود 235 هزار میلیارد تومان رسید.

درآمدهایی که با هزینه های بالاتری مواجه شدتا سود خالص این گروه نیز افت سنگین 63 درصدی را تجربه کند و به محدوده 16 هزار میلیارد تومان برسد.

درجداول زیر، تغییرات درآمد و سودسازی فصل بهار شرکت های فعال در گروه فرآورده های نفتی بایکدیگر نقایسه شده است.

2

1

حال روانکارها خوب است

با نگاهی به جداول بالا مشخص می شود که عملکرد شرکت های فعال در گروه فرآورده های نفتی را می توان به دو دسته تقسیم کرد.

در این تقسیم بندی،مشخص می شود که با وجود افت درآمد و سودسازی شرکت های پالایشی،  شرکت های تولیدکننده انواع روانکار در وضعیت مطلوبی قرار دارند و سودسازی آنها درحال افزایش است.

درتولید روانکارها ابتدا لوب کات به عنوان خوراک اصلی از پالایشگاه ها گرفته می شودکه با توجه به افت زیاد قیمت لوبکات،شرایط برای افزایش سودسازی شرکت های تولید کننده روانکارها و انواع روغن پایه فراهم شده است.

جالب این که بسیاری از شرکت های تولید کننده روانکارها در دل مجموعه های پالایشی قراردارند و بعدها از پالایشگاه ها جداشده و سهام آنها به طور مجزا به عموم عرضه شده است.

 

ارسال نظر