شناسه خبر : 30991

تولیدکنندگان روغن در دو ماه پایانی سال افزایش نرخی را اعمال نکردند

تولیدکنندگان روغن در دو ماه پایانی سال افزایش نرخی را اعمال نکردند

رئیس اتحادیه سوپرمارکت داران و مواد پروتئینی تهران گفت: بعید است که تولیدکنندگان بخواهند در دو ماه پایانی سال افزایش نرخی را اعمال کنند و به نظر می‌رسد که سازمان حمایت تا پایان امسال با هیچ افزایشی نرخی موافقت نکند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، داود فکوری با اشاره به آرامش حاکم بر بازار روغن گفت: گزارشی مبنی بر گرانی و افزایش نرخ روغن به ما ارائه نشده است و تولیدکنندگان خللی در روند تولید و توزیع ایجاد نکردند.


او با بیان اینکه تقاضا برای مصرف روغن در بازار تغییر محسوسی نکرده است، افزود: قیمت‌ها نیز مانند سابق است و تولیدکنندگان در دو ماه پایانی سال افزایش نرخی را اعمال نکردند.

فکوری با اشاره به نرخ انواع روغن خوراکی مایع و جامد در بازار، تصریح کرد: ۵ کیلویی جامد ۳۶۵ هزار و ۴۰۰ تومان، ۸۱۰ گرمی مایع ۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان، یک کیلو و ۳۰۰ گرمی مایع ۹۶ هزار و ۳۰۰ تومان و یک کیلو و ۶۰۰ گرم مایع ۱۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود.

رئیس اتحادیه سوپرمارکت داران و مواد پروتئینی تهران ادامه داد: حذف ارز ترجیحی بر واردات کالا‌های اساسی افزایش نرخ محصولات را به همراه آورد.

افزایش نرخ روغن کاهش مصرف را به همراه داشت از این رو تولیدکنندگان متقاعد شدند که ۱۰ درصد نرخ‌ها را کاهش بدهند و این کاهش ۱۰ درصدی تاحدودی توانست بازار را از شرایط رکود خارج کند.

به عنوان مثال روغن ۸۱۰ گرمی که در اردیبهشت امسال ۱۴ هزار تومان بود بعد از حذف ارز ترجیحی قیمت آن به ۶۲ هزار تومان رسید طبیعی بود که این افزایش نرخ ریزش مصرف را به همراه می آورد.

او در پاسخ به این پرسش که افزایش نرخ نیما باعث بالا رفتن هزینه واردات می‌شود آیا این موضوع در نهایت برقیمت روغن در بازار تاثیر میگذارد؟گفت: بعید است که تولیدکنندگان بخواهند در دو ماه پایانی سال افزایش نرخی را اعمال کنند و به نظر می‌رسد که سازمان حمایت تا پایان امسال با هیچ افزایشی نرخی موافقت نکند باید منتظر ماند و دید که در سال آینده چه تصمیماتی از سوی مسئولان اخذ می‌شود.

روغن یکی از کالا‌های اساسی سبد خانوارهاست قابل تصور نیست که قیمت این محصول همچنان رو به جلو باشد چراکه دیگر بازار کشش افزایش نرخ را ندارد و افزایش نرخ‌ها روی محصول روغن اعمال شده است.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای