شناسه خبر : 29809

۴۷۰۰ میلیارد تومان از جیب دلالان خودرو خارج شد

۴۷۰۰ میلیارد تومان از جیب دلالان خودرو خارج شد

با معامله ۱۷هزار و ۷۶۶ خودرو در بورس کالا تا پایان آذرماه، ۲.۶۲۰ همت سود ناشی از اختلاف قیمت دستوری کارخانه و قیمت کشف شده در بورس به خودروساز و ۲.۰۷۷ همت سود ناشی از اختلاف قیمت بازار غیررسمی و قیمت بورس به مصرف کننده نهایی رسیده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، بررسی روند معاملات خودرو در بورس کالا از ابتدای عرضه(28 اردیبهشت ماه) تا 30 آذرماه سال جاری، آمارهای قابل تاملی را در راستای رشد سودآوری خودروسازان و مصرف کنندگان نهایی به دلیل حذف قیمت گذاری دستوری و کشف قیمت ها در بستر شفاف بورس نشان می دهد.

طبق آمار در مجموع 7 خودروسازی که محصولاتشان را در بورس کالا عرضه کردند 2 هزار و 620 میلیارد تومان سود بدست آورده اند و خریداران نیز ارزان تر از بازار صاحب خودرو شده اند و معادل 2 هزار و 77 میلیارد تومان به دلیل خرید خودرو از بورس سود کرده اند. به بیان دقیق تر سودی که تا پیش از این به دلیل سازوکار سراسر نادرست قرعه کشی و اجبار خودروسازان به فروش با قیمت های دستوری به جیب عده ای واسطه روانه می شد به خودروسازان رسیده است. این مقدار سود از مابه التفاوت قیمت دستوری کارخانه و قیمت کشف شده خودروها در بورس برای خودروساز به دست آمده است.

سود خودروسازان به واسطه عرضه در بورس

به واسطه عرضه خودرو در بورس 1.59 هزار میلیارد تومان سود نصیب ایران خودرو شده و این سود بهمن موتور 680 میلیارد تومان، برای مجتمع صنعتی آرین پارس موتور یکصد میلیارد تومان، بهمن دیزل 90 میلیارد تومان، سایپا 90 میلیارد تومان و برای سیباموتور 70 میلیارد تومان برآورد می شود.

سود مصرف کنندگان به واسطه خرید از بورس

در مقابل باید توجه کرد مصرف کنندگان نیز از این فرآیند شفاف سود برده اند و سود خریداران از معامله 17 هزار و 766 دستگاه خودروی فروخته شده در بورس 2.077 همت است که این سود در خودروهای مختلف متفاوت بوده است.

در خودرویی نظیر کامیون کشنده امپاور 464 میلیون تومان سود حاصل اختلاف قیمت بازار غیررسمی و بورس نصیب مصرف کنندگان این خودرو شده است. به عبارت دیگر پیش از این خریداران این خودرو باید با مراجعه به بازار غیررسمی و قیمت های کاذبی که ریشه آن مشخص نبود، خرید می کردند اما در بورس کالا موفق به خرید کامیون با 464 میلیون تن ارزان تر از نرخ های بازار در همان روز معامله در بورس شده اند.

این سود در کامیون کشنده فاو 338 میلیون تومان و در کی ام سی T8 معادل 251 میلیون تومان بوده است. سود خریداران هایما S7 نیز 201 میلیون تومان، هایما S5 نیز 166 میلیون تومان، لاماری ایما 147 میلیون تومان و فیدلیتی 5 نفره 136 میلیون تومان بوده است.

خریداران هایما S7 سفارشی هم 130 میلیون تومان از خرید خود در بورس سود بردند درحالی که سود خریداران پژو 207 اتوماتیک 116 میلیون تومان، تارا اتوماتیک 113 میلیون تومان و پژو 207 اتوماتیک سقف شیشه ای 107 میلیون تومان بوده است.

در فروش فیدلیتی 7 نفره خریداران موفق به خرید 107 میلیون تومان ارزان تر به نسبت بازار آزاد شدند و سود خریداران تارا دستی 96 میلیون تومان، دیگنیتی 82 میلیون تومان و شاهین 74 میلیون تومان بود.

مصرف کنندگان جک S5 نیز 73 میلیون تومان، پژو 207 دستی 59 میلیون تومان، کارا دو کابین و تک کابین نیز به ترتیب 39 میلیون تومان و 36 میلیون تومان ارزان تراز بازار غیررسمی در بورس کالا خرید کردند.

4.7 همت از جیب دلال به مردم و خودروسازان رسید

بر اساس این گزارش، رشد سرعت عرضه خودروها در بورس کالا نوید آن را می دهد که مدت زمان کوتاهی و در پی حذف قیمت گذاری دستوری از صنعت خودرو و کشف قیمت ها به شیوه شفاف و رقابتی در بورس کالا، سایه سنگین دلالان از این بازار کنار رود و سود حاصل از تولید همه خودروها و کشف واقعی قیمت ها در بورس به خودروساز و مصرف کنندگان برسد.

در این زمینه روند عرضه و معامله خودروها در بورس بسیار نویدبخش است چراکه از اردیبهشت تا مهرماه سال جاری یعنی در طول 6 ماه کل معاملات خودرو یک هزار و 667 دستگاه بوده که این رقم در آبان به 2 هزار و 416 دستگاه و در آذرماه در جهشی قابل توجه به 13هزار و 686دستگاه رسیده است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای