شناسه خبر : 27434

همکاری روس‌ها برای توسعه شش میدان نفتی و دو میدان گازی ایران

همکاری روس‌ها برای توسعه شش میدان نفتی و دو میدان گازی ایران

در سفر وزیر نفت به مسکو برای شرکت در همایش اقتصادی خزر، اجرای تفاهم‌نامه جامع با گازپروم پیگیری شد و آنطور که معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت اعلام کرده طرف روس در حال تدوین طرح جامع توسعه برای شش میدان نفتی و دو میدان بزرگ گازی کشور است و امیدواریم تا پایان سال شاهد امضای قرارداد باشیم.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، در سفر جواد اوجی، وزیر نفت و هیات همراه به مسکو برای شرکت در همایش اقتصادی خزر، وزیر نفت با الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه و رئیس طرف روس کمیسیون مشترک اقتصادی در زمینه برگزاری کمیسیون مشترک طی هشتم تا دهم آبان‌ماه در روسیه رایزنی کرد و مقرر شد دو طرف نقشه راه همکاری‌های دوجانبه را به‌سرعت نهایی و آماده کنند.

موضوع دیگری که در این همایش پیگیری شد مربوط به تسریع در اجرایی‌سازی تفاهم‌نامه جامع با گازپروم بود، در حاشیه همایش اقتصادی خزر همچنین نشست‌های مفیدی با شرکت‌های گازپروم نفت و وزارت نفت برگزار شد و دو طرف در زمینه محورهای همکاری با یکدیگر تبادل‌نظر کردند، در پی تأکیدهای مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در زمینه توسعه صنایع دانش‌بنیان بازدیدی از دو پارک فناوری مسکو به نام‌های «تکنوپولیس» و «اسکولکوا» انجام و مقرر شد پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری با پارک «تکنوپولیس» تهیه شود تا در جریان نشست کمیسیون مشترک بین دو طرف امضا و مبادله شود.

این پارک‌های فناوری مشتمل بر شرکت‌های دانش‌بنیان و دارای فناوری پیشرفته‌ای در زمینه صنایع نفت و گاز روسیه هستند، در این بازدید گوشه‌ای از توانمندی‌های این شرکت‌ها مشاهده شد. موضوع فناوری جزو محورهایی است که در صورت رسیدگی جدی سبب عمق بخشیدن به روابط راهبردی دو کشور خواهد شد.

طبق اعلام احمد اسدزاده - معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت در میزگرد پروژه‌های انرژی کشورهای حاشیه خزر نیز که در حاشیه همایش اقتصادی خزر برگزار شد، به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد دادیم دو دسته از مسائل زیرساختی و موردی در دستور کار این گردهمایی قرار گیرد و به‌صورت مستمر پیگیری شود که مورد استقبال حاضران قرار گرفت. توسعه میدان‌های نفت و گاز دریای خزر، برقراری کریدورهای مواصلاتی و اتصالات انرژی میان کشورهای حاشیه دریای خزر و تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری مشترک خزر به‌منظور توسعه پروژه‌های انرژی از جمله پیشنهادهایی بود که در این نشست ارائه شد.

طبق اعلام وزارت نفت، وی با اشاره به دیدار وزیر نفت در معیت معاون اول رئیس‌جمهوری با نخست‌وزیران روسیه، قزاقستان و آذربایجان در حاشیه همایش اقتصادی خزر گفت: نشست‌های مفیدی با حضور استانداران روسیه و شرکت‌های معظم روسی نیز برگزار و محورها و فرصت‌های همکاری اقتصادی از جمله در بخش نفت و گاز بررسی شد، گفته‌های مدیران شرکت‌های روس حاکی از ظرفیت‌های بسیار بالای همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف صنعت نفت بود که بهره‌برداری از این فرصت‌ها نیازمند جدیت و پیگیری دو طرف است.

اسدزاده اظهار کرد: در نظر داریم در آینده‌ای نزدیک همایش فعالان و شرکت‌های خصوصی ایران و روسیه را در صنعت نفت به‌صورت تخصصی برگزار کنیم.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای