شناسه خبر : 26278

برنامه ریزی برای واردات یک میلیارد دلار خودرو خارجی در ۷ ماه

 برنامه ریزی برای واردات یک میلیارد دلار خودرو خارجی در ۷ ماه

بر اساس اعلام وزیر اقتصاد، طی ۷ ماه باقی مانده تا پایان سال حدود یک میلیارد دلار خودرو خارجی از گمرکات ترخیص خواهد شد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به مصوبه واردات خودرو اظهار کرد: با توجه به اینکه جزئیات آیین نامه برای واردات 1401 نیازمند هماهنگی‌های داخل دولت بود، هفته گذشته در جلسه دولت مطرح و مصوب شد که با دستور دکتر مخبر در 7 ماهه باقی مانده امسال با اولویت خودروی قیمت پایین که مصرف‌کنندگان متوسط کشور به آن دسترسی داشته باشند و بار ارزی بیش از یک میلیارد دلار برای بانک مرکزی ایجاد نکند، واردات آغاز شود.

لازم به ذکر است، طبق این آیین‌نامه، واردات خودرو باید با ثبت سفارش و تخصیص ارز صورت گیرد همچنین سقف واردات خودروی خارجی 20 هزار دلار است. اولویت با خودروهای زیر 10 هزار دلار تعیین شده است و سقف منابع ارزی برای واردات خودرو حداکثر یک میلیارد دلار است.

همچنین کلیه خودروهای وارداتی در بورس کالا عرضه خواهند شد و واردات خودروهای اقتصادی تا 10 هزار دلار در صورت تولید و ساخت داخل مشمول مشوق‌های اقتصادی می‌شوند.

گفتنی است، یکی از شروط مندرج در آیین نامه خودرو مباحث مربوط به تعیین سود بازرگانی عادلانه است. بر این اساس سود بازرگانی علل الحساب ابتدا در گمرک وصول خواهد شد و در مرحله بعد از عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا ما به التفاوت سود بازرگانی وصول خواهد شد. رقم این سود بازرگانی در یک کمیته مشترک با حضور وزارت صمت و وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه  تعیین خواهد شد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای