شناسه خبر : 26168

تورم‌ دبی به بالاترین میزان‌ ۶ سال اخیر رسید

تورم‌ دبی به بالاترین میزان‌ 6 سال اخیر رسید

هزینه‌های بالای حمل و نقل، سرگرمی، غذا و نوشیدنی از جمله عواملی هستند که منجر به افزایش نرخ تورم در دبی شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، با بیان اینکه قیمت مصرف‌کننده در امیر‌نشین دبی با سرعت بیشتری در حال افزایش است و به سطوح تورم دراروپا نزدیک می‌شود، تاکید کرد: این امر موید عدم مصونیت کشورهای حاشیه خلیج فارس در برابر موج جهانی تورم است.

این خبرگزاری آورده است: تورم در دبی طی سه سال گذشته منفی بوده است، اما در ژوئیه گذشته (تیر و مرداد) به ۷.۱ درصد به صورت سالانه رسیده که سریعترین نرخ از سال ۲۰۱۶ تاکنون است.

به گفته مرکز آمار دبی، هزینه‌های بالای حمل و نقل، سرگرمی، غذا و نوشیدنی از جمله بزرگترین عواملی بودند که منجر به این افزایش نرخ تورم شد.

بلومبرگ نوشت: نرخ تورم در دبی تا اکتبر گذشته (مهر‌) منفی بود، اما سپس مثبت شد، به این معنی که منطقه نفت خیز خلیج فارس از موج تورمی که بخش بزرگی از جهان را تحت تاثیر قرار می دهد مصون نیست.

بر اساس این گزارش، موج تورم جهانی، تعدادی از دولت‌های خلیج فارس از جمله دولت امارات متحده عربی را بر آن داشت تا از شهروندان کم درآمد حمایت کنند و کالاهای اساسی را ذخیره کنند.

افزایش جهانی قیمت کالاها شرکت‌ها در دبی را نیز بر آن داشت هزینه‌های افزایش یافته را به مصرف‌کنندگان تحمیل می‌کنند.

قیمت سوخت در امارات متحده عربی که بر اساس هزینه بازار تنظیم می‌شود، از ابتدای سال حدود ۸۰ درصد افزایش یافته است، در حالی که سایر کشورهای منطقه به درجات مختلف به سوخت یارانه پرداخت می‌کنند.

دولت امارات محدودیت‌هایی را برای افزایش قیمت اقلام اساسی اعمال کرده است، اما قیمت مواد غذایی و نوشیدنی همچنان بدون توقف در حال افزایش است.

قیمت مواد غذایی و آشامیدنی در ماه ژوئیه در دبی به طور سالانه ۸.۸ درصد افزایش یافت، در حالی که قیمت مسکن هم ۰.۹ درصد افزایش یافت زیرا بازار املاک و مستغلات این امیر نشین از رکود چند ساله ‌خارج شد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای