شناسه خبر : 25549

۳۵ میلیون تن سنگ غیر استاندارد تولید می‌شود

۳۵ میلیون تن سنگ غیر استاندارد تولید می‌شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ مطابق آمارها، از ۸۵ میلیون متر مربع ظرفیت فعال سالیانه سنگ تزئینی، نزدیک به ۳۵ میلیون تن سنگ غیر استاندارد تولید می‌شود که نیازمند برنامه‌ریزی برای اصلاح خطوط است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، «وجیه‌الله جعفری» در جلسه بررسی آسیب‌شناسانه صنعت سنگ‌های تزئینی اظهار داشت: از ۲۵۰ میلیون متر مربع ظرفیت ایجاد شده در صنعت سنگ تزئینی، ۱۶۵ میلیون متر مربع ظرفیت غیرفعال است.

وی ادامه‌داد: برای دستیابی به هدف صادرات ۱.۵ میلیون متر مربعی سنگ تزئینی نیز باید در عین ارتقای کیفیت و کاهش هزینه تمام شده، به دنبال بازار صادراتی آن بود.

رییس هیات عامل ایمیدرو بیان‌داشت: نیاز به اطلاعات دقیق و واقعی از زنجیره صنعت سنگ‌های تزئینی، یکی از دغدغه‌هایی بود که با یاری انجمن سنگ، نتایجی مطلوبی حاصل شده است.
وی افزود: اکنون اطلاعات دقیق در دسترس است، اما صرف داشتن این اطلاعات کمک چندانی به توسعه این صنعت نمی‌کند و باید برای تضمین آینده آن برنامه‌ریزی کرد.

جعفری ادامه‌داد: به این منظور، همه ابعاد این بخش همچون صادرات، تولید استاندارد، کاهش هزینه‌های تمام شده، کاهش هزینه‌های حمل و نقل، نوسازی واحدهای سنگبری، تجمیع معادن و غیره در طرح جامع باید مد نظر قرار گیرد.


معاون وزیر صمت تصریح‌کرد: تضمین آینده صنعت سنگ های تزئینی، نیازمند تدوین طرح جامع است.

وی تاکید کرد: با بررسی همه مزیت‌ها و چالش‌ها در صنعت سنگ، باید طرح و برنامه‌ای تدوین شود تا به تصمیم جدید منتهی و در صورت ضرورت و نیاز به اصلاح قانون، دستورالعمل، آیین‌نامه یا ایجاد کنسرسیوم، اقدام شود.

ضرورت پیش‌بینی مزایای تشویقی در طرح جامع

جعفری با اشاره به اینکه توسعه صنعت سنگ، نیازمند تدوین دستورالعمل‌هایی برای اعطای مزایای مناسب در طرح جامع سنگ است، گفت: با در نظر گرفتن چالش‌های موجود، باید با نگاه علمی، فنی و تخصصی، نسبت به تعیین مزایا و تسهیلات تشویقی مناسب به فعالان گام برداشت.


وی افزود: برای واحدهای معدنی که اقدام به ایجاد کنسرسیوم کنند، مزایای ویژه در نظر گرفته شود. همچنین، واحدهای غیر فعال را می توان در قالب طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس فعال کرد.

افزایش ۱۷ درصدی صادرات سنگ تزئینی در سال ۱۴۰۰

برپایه این گزارش، «وحید عابدین‌زاده» مدیر اجرایی طرح «انجام خدمات آسیب شناسی و بررسی شرایط تولید واحدهای معدنی و فرآوری سنگ تزیینی» در این نشست گفت: این طرح در قالب یک قرارداد پژوهشی از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در مرداد ۹۹ به دانشگاه تربیت مدرس ابلاغ شد.

وی ادامه‌داد: از نتایج این طرح، شناسایی بیش از ۲ هزار واحد معدنی و سه‌هزار و ۸۷۴ واحد فرآوری سنگ تزئینی در کشور است.

عابدین‌اده خاطرنشان‌کرد: در سال ۱۴۰۰، نزدیک به ۱۲ میلیون تن سنگ توسط واحدهای معدنی و ۸۵ میلیون متر مربع از سوی کارخانه‌های فرآوری تولید شده است.


وی با اشاره به میزان صادرات سنگ های تزئینی، گفت: در سال ۱۴۰۰، نزدیک به ۸۰۰ هزار تن سنگ کار شده (بریده) و ۹۵۰ هزار تن سنگ کار نشده (کوپ) صادر شده است که این میزان صادرات نسبت به آمار سال ۹۹ معادل ۱۷ درصد رشد داشته است.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای