شناسه خبر : 24709

صدور کارت شناسایی برای ۲.۳ میلیون اتباع خارجی

صدور کارت شناسایی برای ۲.۳ میلیون اتباع خارجی

وزیر کشور با اشاره به طرح شناسایی اتباع بیگانه در کشور، گفت: تا کنون دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر مراجعه کرده و کارت لازم را دریافت کرده‌اند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر، احمد وحیدی، در جلسه کمیسیون ساماندهی اتباع و مهاجرین خارجی در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح شناسایی اتباع بیگانه در کشور، اظهار کرد: برخی از عزیزان هنوز به این طرح مراجعه نکرده اند و افرادی که مراجعه نکردند از دید ما حضورشان از این پس غیر قانونی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه برابر مجازات اقامت غیر قانونی با اتباعی که در این طرح ثبت نام نکرده‌اند برخورد خواهد شد، ادامه داد: البته ما با همسایگان خود رابطه خوبی داریم اما باید همه اینها سامان یافته و با حساب و کتاب باشد و به همین دلیل آنهایی که مشارکت کردند و آمدند از دید ما حضورشان شناسایی شده است و از خدمات بانکی و بیمه و ارتباطات در چارچوبی که مشخص می‌شود برخوردار خواهند شد.

به گفته وحیدی، اتباعی که در این طرح ثبت نام کرده‌اند می‌توانند در زمان بندی‌هایی که مشخص خواهد شد فعالیت‌هایشان را مطابق با چارچوب قانونی انجام داده و حضورشان مجاز است، اما حضور اتباعی که ثبت نام نکرده‌اند غیر قانونی بوده و این غیر قانونی بودن به آن معنا است که باید به وطن خود بازگردند.

وی با اشاره به موضوع کمبود فضای آموزشی برای اتباعی که در کشور می‌مانند، توضیح داد: در این راستا باید تدبیر کرد که چطور به رفع این مشکل کمک کنیم. دوستان ما در وزارت کار می‌توانند سقفی به عنوان ویزای اشتغال و یا ویزای کار برای این موارد مشخص کنند و بعد مرحله به مرحله ساماندهی این افراد دنبال خواهد شد.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا هزینه سفر اتباع افغانستانی خارجی به ایران با دلار محاسبه می‌شود، اظهار کرد: افغانستانی‌هایی که به ایران می‌آیند باید هزینه ویزا را طبق قانون عادی کشور بپردازند. برای دوستانی که از افغانستان به ایران می‌آیند طبق چارچوب وزارت خارجه و با توجه به اینکه نوع مراجعه آنها چیست ویزای مختلفی پیش بینی شده است و اصل هزینه از آنها گرفته می‌شود.

وی همچنین درباره اینکه بعضاً دیده شده هزینه‌های بین شهری نیز از این اتباع به دلار گرفته می‌شود، تصریح کرد: این امر قابل رسیدگی است و رسیدگی به این را دنبال خواهیم کرد.

وحیدی درباره اتباع جا مانده از ثبت نام در طرح مذکور که اطلاعی از این طرح نداشتند، خاطر نشان کرد: اگر برایمان مشخص شود که این اتباع مطلع نبودند و از این رو در طرح ثبت نام نکردند، تسهیلات ویژه‌ای را برای این افراد در نظر خواهیم گرفت.

وزیر کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر برخورد تند در دفاتر کفالت با اتباع، تاکید کرد: اگر مورد و گزارشی در این راستا به ما رسد، با آن برخورد خواهیم کرد. برخورد در دفاتر کفالت با اتباع باید با کمال کرامت انجام شود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای